CRR Şubat-Mart konserleriyle cazda eski güzel günlere geri dönüyor

CRR Şubat-Mart konserleriyle cazda eski güzel günlere geri dönüyor

Ida Nielsen and the Funkboots konser davetiyesi için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz. Bu akşam saat 20:00'de CRR konser salonunda gerçekleşecek konseri izleyecek Cazkolik okurları Sayın Bedia Alacakaptan, Ebru Yeşiladalı ve Volkan Kılıç olmuştur. Tebrik eder, güzel bir konser gecesi geçirmelerini dileriz. Konser akreditasyon mailleri okurlarımızın adreslerine gönderilmiştir.

 


 

İstanbullu cazseverlerin göz bebeği konser salonu CRR (Cemal Reşit Rey) geçen ay yönetim değişikliği yaşadı. Cem Mansur yerini selefi Murat Cem Orhan'a bıraktı. Bu tür yönetim değişiklikleri CRR gibi köklü kurumların yönetim ve program düzenini değiştirmez. Biz müzikseverler açısından bu durumun sürekliliğini anlayacağımız en önemli veri şüphesiz açıklanan yeni programlardır. CRR, Şubat ve Mart aylarına dair açıkladığı yeni programla yine İstanbullunun gözdesi olmaya devam edeceğini gösterdi.

 

 

CRR, Şubat ve Mart aylarında cazda eski günlere dönme müjdesi verdi

 

 

Klasik müzikten caza, klasik Türk müziği, halk müziği, geleneksel müziklerden çağdaş müziklere kadar geniş bir program kapasitesine sahip olan CRR salgının da izin vereceğini umarak bahara doğru müjdeli konserlere hazırlanıyor.

 

Açıklanan yeni programda caza dair duyurulan konserleri Cazkolik okurları için derledik.

 

Programda caz ve dünya müziği adıyla duyurulan konserler şöyle;

 

 

Jane Monheit 4 Şubatta İstanbul'da

 

 

İkibin sonrası caz şarkıcılarının ödüllü sesi Jane Monheit daha önce geldiği İstanbul'a yeniden geliyor. Caz klasiklerini seslendiren Monheit son albümü "Come What May" turnesi kapsamında CRR'de olacak ve sahnede kendisine klavyelerde Michael Kanan, basta Neal Miner ve davulda Rick Montalbano eşlik edecek. Bilet fiyatlarının 20 TL ila 80 TL arasında olduğu konser programın en yakın tarihli caz konseri olacak.

 

 

ABBA şarkıları gecesi

 

 

Kült pop grubu ABBA son dönem yeniden gündemde. Teknolojiyi yoğun kullandıkları bir şarkı ve kliple kendilerini genç müzikseverlere hatırlatan grubun şarkılarını bu kez şef Üstüner Büyükgönenç yönemindeki İBB Kent Orkestrası ve solistlerinden dinleyeceğiz. Gecenin sunuculuğunu İzzet Öz'ün üstleneceği gecede ABBA klasiklerini hep bir ağızdan söylemek eğlenceli olacak.

 

 

Cuban cazın heyecan veren piyanisti

 

 

Keşfedilmesinde Quincy Jones'un katkısı olan Cuban cazın son dönem parlak yeteneği Alfredo Rodriguez'i İstanbullu müzikseverler daha önce de izledi ve her defasında memnun ayrıldı. Basta Panagiotis Andreou ve davulda Michael Olivera'nın eşlik edeceği sanatçı 11 Şubat gecesi beklenen konserini verecek.

 

 

CRR Caz Orkestrası'nın konukları var

 

 

Nail Yavuzoğlu şefliğinde CRR Caz Orkestrası ülkenin seçkin müzisyenlerini barındıran bir topluluk. Yıl içinde farklı konuklarla konserlerini izlediğimiz bu orkestra bu kez Emanuel Zamuner ve Burak Bilgili'yi ağırlamaya hazırlanıyor. İtalyan şarkıcı Zamuner ile New York Met'te başrol oynayan Burak Bilgili caz şarkılarını operatik bir uyumla seslendirecek. Konseri 18 Şubat gecesi izlemek mümkün.

 

 

Kuzey Avrupa caz sahnesinin güzel sesli kadını

 

 

İkibin sonrasının öne çıkan Avrupalı caz şarkıcıların önde gelenlerinden Norveçli Rebekka Bakken CRR sahnesine geliyor. Kendi de sesi de güzel Rebekka Bakken caz, blues, pop şarkılarıyla CRR'yi dinleyiciyle birlikte ısıtacak. 202 yılında "Winter Nights" albümünü yayınlayan Bakken'ın şarkıları mevsim itibariyle de şehre uyum sağlayacak gibi görünüyor. Rebekka Bakken konseri 25 Şubat gecesi CRR sahnesinde gerçekleşecek.

 

 

Etkileyici bir piyano virtüözü

 

 

Emmet Cohen geçen sene "Future Stride" isimli albümünü yayınlamıştı. Cazkolik'te haberini yaptığımız bu sanatçı son albümüyle 20. yüzyılın lk yarısının, yani, cazın erken dönemlerinin stride piyano geleneğini 21. yüzyıla taşımış ve renkli piyano parçaları kaydetmişti. Swing öncesi dönemin, New Orleans barlarının stride piyano geleneğinin eğlenceli icraları bu önemli virtüözün elinde ritmik ve cümbüşlü bir hale geliyor. Bu konseri Mart ayının ilk caz konseri olarak izlemek mümkün.

 

 

Dünden bugüne Eurovision

 

 

İBB Kent Orkestrası'nın bu periyoddaki ikinci konseri 3 Mart gecesi nesillerin televizyon eğlencesi Eurovizyon üzerine kurgulanmış bir gece olacak. Üstelik, gecenin sürprizi Eurovizyon tarihinin kült sunucusu Bülent Özveren de gecenin sunucusu olarak tarihi yeniden yaşamamızı sağlayacak. Meraklıların kesinlikle kaçırmaması gereken bir gece olacağı kesin.

 

 

CRR Caz Orkestrası yeniden sahnede

 

 

Her konserinde farklı konuk solistler ağırlayan CRR Caz Orkestrası bu kez genç neslin önde gelen seslerinden Selen Beytekin'i ağırlayacak 4 Mart gecesi. Caz klasiklerinin genç yaştaki tecrübeli ismi arkasında orkestranın da tecrübesiyle güçlü bir caz gecesine imza atacak.

 

 

Pow Trio'dan yaşamaya dair

 

 

Tuluğ Tırpan'ın uzun soluklu müzik arkadaşları bas gitarda Eylem Pelit ve davulda Volkan Öktem ile Nazım Hikmet'in "Yaşamaya Dair" şiirinden hareketle ortaya çıkardıkları müzikler Mart ayının beklenen caz konserine dönüşecek.

 

 

İki usta CRR sahnesinde

 

 

Blues gitar ustası Robben Ford ile cazın 1980'lerden bu yana önde gelen isimlerinden Bill Evans davulda Evan Jenkins, klavyelerde Johnny Henderson ile yeni projeleri "Blues, Miles and Beyond" kapsamında bir konser verecek. Bu karışımın dinleyici üzerinde son derece zehirli bir etkisi olması muhtemel gece Şubat ve Mart aylarının en dikkat çeken konseri olacak. İkili, 2019 yılında "The Sun Room" isimli bir albüm yayınlamıştı. Bu albümdeki müziklerin 14 Mart konseri için önemli referans olacağına inanıyoruz.

 

 

21. yüzyılda funk

 

 

Danimarkalı basçı Ida Nielsen eklektik bir müzisyen. 21. yüzyıl funk yaklaşımına iyi bir örnek olan Nielsen, müziğiyle oluşturduğu likit akış salınımlı bir hal kazanıyor. Son albümüne verdiği "02022020" ismi ise rakamların yanyana gelişiyle üstlendiği gizem de müzikte kendine has bir örtü oluşturuyor. Keşfetmek için iyi bir konser.

 

 

Ya diğer konserler?

 

 

Bu konserlerin yanısıra, Yansımalar grubunun 1 Şubat konserini, 7 Mart Tanburi Cemil Bey gecesini, Dilek Türkan'ın sesinden "Halk Şairlerinin İzinde" gecesini, ki bu gecede sahnede Alp Ersönmez ve Cenk Erdoğan gibi caz müzisyenleri de yer alacak, 21 Martta Coşkun Karademir konserini, 23-24 Şubat akşamları Patricia Guerrero dans performanslarını, Rubberband isimli dans topluluğunun 25-26 Mart gösterilerini, Imperfect Dancers Company'nin 30 Mart gecesi gösterisini de duyurmuş olalım.

 

Cazkolik.com / 01 Şubat 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.