Şevket Akıncı, 'cazın öteki tarafları'nı anlattığı kitabını yayınladı

Şevket Akıncı, 'cazın öteki tarafları'nı anlattığı kitabını yayınladı

Günümüz çağdaş müzik sahnesindeki başarılı çalışmalarını ilgi ve beğeniyle takip ettiğimiz Şevket Akıncı, bu kez eğitimci/araştırmacı/yazar kimliğiyle yirmi yılı aşan birikimini harmanladığı "Öteki Caz" adında devasa bir yapıt oluşturmuş.

 

Uzun süre Açık Radyo'da da aynı adlı programın yapımcıları arasında yer alan sanatçı, beşyüz sayfadan fazla bir hacim oluşturan başucu kitabında, cazın öte taraflarını oluşturan türlerin ve müzisyenlerin izini, bu oluşumları, caz ve müzik tarihi ve 20. yüzyıl kültürel akımları çerçevesinde ele alarak değerlendiriyor.

 

İlk bölümde temel tanımların ve yaklaşımların irdelendiği kitabın devamında "Cazın Doğuşu ve Evrimi", "Özgür Caz", "Çağdaş Müzik", "İkinci Chicago Okulu", "Özgür Doğaçlama", "İzlenimci Caz", "Postmodern Caz", "1980’ler ve Sonrası", "Günümüzde Müzik Endüstrisi" adlı bölümler yer alıyor.

 

Sonsöz'ün ardından ise serbest doğaçlama deyince ilk akla gelen isimlerden Derek Bailey ile başlayıp, Türkiye'li müzisyenlerle yapılan ropörtajlara yer verilmiş.

 

Kitabın en beğendiğim özelliklerinden birisi de kitapta tanıtılan akım ve müzisyenler hakkında güzel bir görsel tasarımla geniş albüm önerilerine de yer verilmesi; kitap bu şekilde okuyucuyu pasif konumdan alıp bir an önce anlatılanları dinlemesi için yönlendiriyor. Kapak fotoğrafında yer alan efsanevi davulcu Han Bennink ise her zamanki muzip gülüşüyle meraklı müzikseverleri çılgın bir yolculuğa davet eder gibi sanki.

 

Pan Yayıncılık'tan çıkan "Öteki Caz"ı tüm yayınevlerinden satın alabilirsiniz.

 

Ümit Baykara

 

Cazkolik.com / 12 Temmuz 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Ümit Baykara

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.