Şili doğumlu latin güzeli Claudia Acuna yeni albümünü yayınladı.

Şili doğumlu latin güzeli Claudia Acuna yeni albümünü yayınladı.

1970'lerin acılı ülkesi Şili'de ve tam da o acılı yıllarda doğan Claudia Acuna, Şili'nin başkenti Santiago'da doğup büyüdü. Çocukluğundan itibaren müzikle geçecek bir yaşamı olacağı anlaşılmış olacak ki pop, folk, opera, Victor Jara, Violetta Parra ile çevrili müzikal çocukluğu 15 yaşlarındayken Amerikan müzik tarzı caz ve Frank Sinatra, Erroll Garner, Sarah Vaughan duyduğu anda ilk değişim evresine girer.

1991 yılında New York'a yerleşen Acuna Zinc, Small gibi gözde kulüplerde jam sessionlara katılmaya, çeşitli vokal işleri almaya başlar. İlk albümü "Wind From The South"u geçirdiği verimli dönemin ardından 1999 yılında yayınlayan Claudia Acuna, bu albümün hemen arkasından 2001'de "Rhythm of Life"ı ve 2004'te de  "Luna"yı çıkartır.

Bu kısa özetin ardından Claudia Acuna'nın yeni albümü ise efsanevi müzisyenlerden Branford Marsalis'in kurduğu plak şirketi Marsalis Music tarafından "En Este momento" adıyla Nisan başında yayınlandı. Bu albümün kaydında kendisine hayli geniş bir kadro eşlik etmiş görünüyor; Peck Almond, George Benson, Joey Calderazzo, Avishai Cohen, Mark Elf, Tom Harrell,  Antonio Hart, Arturo O'Farrill, Guilermo Klein gibi bir çok önemli müzisyen Acuna'ya destek vermişler.

"Kendimden biliyorum ki müzisyenlerin büyük bir çoğunluğu kendi yaptıkları işlere hayran olmayı ister" diyen Acuna ekler "Kelimeler bir sebep için yazılır, tahayyül ve müzikte motivasyonun anahtarıdır." Herhalde özetlediği bu duyguların içerisinden yola çıkmış olacak ki çıkardığı bu son albümünde Güney ve Orta Amerika'nın klasiklerinden süzülüp gelen kendi parçalarını üretmiş.

Albümünde 10 parça var Acuna'nın. Parçaların hepsi de kişisel etkilenimlerinin kendi geçmişi ile harmalanarak caz ile buluşan müzikal yapıda ortaya çıkmış halidir. "Her zaman şarkıcı olmayı hayal ettim" diyen Acuna kendi kuşağının müzisyenlerinin geçen son 20 yılda dünyanın ne kadar küçüldüğünü bire bir yaşadılar ve yaptıkları işlerde bunları bizlere, hepimize gösterdiler diyerek özetliyor düşündüklerini.

Albüm "El Cigaritto", "Te Recuerdo Amanda", "Tulum", "That's What They Say", "El Derecho De vivir En Paz", "Contigo En la Distancia", "Cuando Vuelva E Tu Lado-What A Difference A Day Makes", "Vuelvo Al Sur", "Sueno Cantigo" ve "La Mentira" isimli parçalardan oluşuyor.

Bu şarkıların bazılarını küçüklüğümden beri biliyorum diyor Acuna. Örneğin 1940'ların büyük hit şarkısı "La Mentira" Lucho Gatica'nın bir şarkısıdır ve bu parçayı uluslararası üne ilk kavuşturan da Şilili efsanevi şarkıcı Victor Jara'dır. Bu şarkıyı daha sonra pek çok Şilili gibi Bob Dylan'da söylemiştir. Yine mesela Uruguaylı şarkıcı ve perküsyonist Ruben Rada'nın "Sueno Contigo"su var albümde. Bir başkası da Astor Piazzolla'nın ünlü "Vuelva Al Sur"u, ki olağanüstü sevilen, tanınan bir şarkıdır. "Tulum" şarkısını Juancho Herrera ile birlikte yazdıklarını söyleyen Acuna, "That's What They Say" isimli parçanın da Irak işgalinin ilk günlerinden ve kendisinin de aynı sıralarda Şilili çocuklarla ilgili yaptığı işlerden dolayı oluşan bir şarkı olduğunu vurguluyor.

Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayın.

cazkolik.com / 16 Nisan 2009, Perşembe


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.