Ud`un kaç teli var?

Ud`un kaç teli var?

“Ageless Garden” Ortadoğu toprakları, Mezopotamya mı? Ya da bir göçmen kuş misali Mehmet Polat’ın inip konduğu topraklar mı? Muhtemelen hepsi. Udî Mehmet Polat’ın son albümü “Ageless Garden” adını taşıyor ve çıkalı bir yıl oldu. İlginçtir, Polat’ın müzikleri Türkiye’den çok Avrupa’da yazılıp çiziliyor. Sağolsun sevgili Sevin abla (Okyay) haber vermese koşturmacanın içinde biz de gözden kaçırıyorduk.


Son dönem adına world, etnik, yerel ne derseniz deyin tarzın yüzakı müzisyenlerinden biridir Mehmet Polat. Son otuz yılda ud ile yapılan müzikler birkaç öncü sanatçının elinde kökten evrimleşti. Geleneksel icra gitti yerine Afrika’nın batı ucundan Pakistan`a uzanan geniş mi geniş bir coğrafyanın sesi haline geldi. Bu sesin öncülerinden Polat udun olanaklarını merak edenlerin başında geliyor. Alevî, Anadolu, klasik Osmanlı müziğinden beslenen merkezi duyguyu yeni müzikal yollar ve ifade biçimleriyle genişletme arayışlarını sürdüren sanatçı cazın doğaçlama duygusuna en yoğun başvuran virtüözlerden. Bu uğurda, sol el tekniği dediği yeni bir icra tekniğine yöneldi. Modern parçaların icralarıyla enstrüman olarak udun işlevlerini artıran Polat icra tekniğini desteklemek amacıyla iki ekstra bas teli eklediği yeni bir enstrüman tasarladı. Bu teknik ve enstrüman sayesinde yeni albümünün son sırasında yeralan “An Anatolian Bulerias”, “A Wise Touch” ve 11 dakikalık uzunluğuyla “Something is Moving” gibi müzikal dili birkaç dini ve milleti kapsayan çok geniş coğrafyanın müziklerini ilham kaynağına dönüştürebiliyor. Öte yandan, cazın ucu açık maceraperest denizinde dinleyicisini de peşinden sürüklediği yeni müzikal deneyimler yaşayabiliyor.


Son çalışması “Ageless Garden” için `son yirmi yılda hayatımın farklı aşamalarında bestelediğim müzikleri bugünkü vizyonumun objektifinden çalıyorum` diyen Polat’a albümünde Türk, İranlı, Afgan ve Malili sanatçı dostları eşlik ediyor. Darbuba, def gibi vurmalılarda Alper Kekeç, tombakta Pasha Karami, neyde Shaho Andalibi, tablada Yama Sarshar ve korada Zoumana Diarra’nın olduğu albüm Avrupa festivalleri ve konser salonlarında yoğun ilgi görüyor.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 12 Ocak 2019, Cumartesi


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.