Sinemada caz müziğini kullanmanın en iyi örneklerinden biridir bu film

Sinemada caz müziğini kullanmanın en iyi örneklerinden biridir bu film

Yıllar önce bu filmi izlediğimde, hem bir sinema filminde sevdiğim temalardan birine sahip olması, hem fondaki cazın kalitesi filmi iki kere sevmemi garantilemişti.

 

2. Dünya Savaşı bitmiş, soğuk savaş başlamış, ama nasıl bir soğuk savaş, sanki savaş kadar çetin koşullar. Bir süre sonra ABD'de komünizmin yayılmasını engelleme bahanesiyle başlayan senatör McCarthy soruşturmaları insanları kendinden ve en yakınından dahi şüpheye düşürecek kadar Ortaçağa dönmeye müsait bir ortam yaratmıştı.

 

Amerikan sineması bu döneme dair epey film çekti, günah çıkardı (o günahlar o kadar kolay çıkmıyor!). Sinemanın bugün hayattaki büyük isimlerinin de yaşarken tanık olduğu o dönem tam bir cadı avı dönemi olmuş, insanların korkuyla birbirini ihbar etmeleri özellikle entelektüel kesimde utanç verici tutuklamalar, dışlanmalar hatta intiharlar yaşanmasına sebep olmuştu.

 

Yönetmenliğini George Clooney'in yaptığı "good night, and good luck" bu dönemi anlatan filmlerden biridir. Sanırım ilk sinemada izlemiştim. Konusuna kısmen aşina olduğum için filmi ve müzikleri seveceğimden emindim ama bu kadarını tahmin etmemiştim.

 

Bilhassa sinematografi bakımından çok başarılı bir filmdi Clooney'nin yönettiği "good night, and good luck", sonra televizyonda da oynadı diye hatırlıyorum. Başrolünü, çok iyi iş çıkaran David Strathairn oynamıştı. Amerikan televizyon tarihinin önde gelen, radyo-televizyon haber yayıncılığının öncü ismi olarak bilinen Edward R. Murrow'u canlandırıyordu ama sanki Murrow mezardan çıkıp gelse kendini daha iyi oynayamazdı, şansa bakın ki, Strathairn fizik olarak da Murrow'a oldukça benziyordu.

 

Beni en şaşırtan George Clooney'in bu kadar ciddi bir konuyu başarıyla anlatmış olmasıydı. Filmi uzun uzadıya anlatmayacağım, gerek yok, isteyen bir yerden bulup izleyebilir ama özellikle filmin caz soundtrack'i için mutlaka izlemelerini olmadı dijital platformlardan dinlemelerini öneririm.

 

 

 

Bir sinema filminde dinlediğim en güzel caz müziği kullanımı

 

 

George Clooney'in 1950'lerin New York'unda geçen filmi siyah beyaz çekmesi kadar filmin müziğinin caz olmasında ısrar etmesi filme dair en isabetli iki konu olmuş benim gözümde. Ama Clooney'nin teyzesinin de ünlü caz şarkıcısı Rosemary Clooney olduğunu da hatırlatmak lazım. Yani, Cloney caza uzak biri değil.

 

Filmde kullanılacak caz müziği bakımından en isabetli ikinci seçim Dianne Reeves'in tercih edilmesi olmuş. Film çekileli nerdeyse yirmi yıl olacak, aklımdaki en net fotoğraflar filmin siyah beyaz oluşu, konusu ve Dianne Reeves'in emsalsiz sesi.

 

Filmde seslendirilen çoğunluğu balad caz şarkılarını bizzat Clooney seçmiş. Tam da dönemin ruhuna uygun bir klasik icra, ortalığı saran yoğun sigara dumanı ve kadife dokunuşunda bir caz. Film müziklerindeki tenor saksofon ustası Matt Catingub imiş, daha önce adını duymamıştım ama iyi seçim olmuş. Ayrıca, piyanoda Peter Martin, davulda Jeff Hamilton ile Robert Hurst ve kontrbasta Christoph Luty'nin yer aldığı harika bir kombo başarılı bir iş çıkarmış.

 

Filmi izledikten sonra albümü belki onlarca kez dinledim ve her seferinde aynı hissi vermeyi başardı. Bunda tabi Dianne Reeves'in sesinin önemini bir kez daha altı kalın şekilde vurgulamak lazım. Bu satırları yazarken bir kez daha baştan sona dinledim. Sizin de dinleme listenizden eksik olmayacağını düşünüyorum.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 22 Haziran 2023, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.