Smoke Jazz & Supper Club-Lounge

Smoke Jazz & Supper Club-Lounge

Cazkolik.com olarak başta cazın başkenti New York olmak üzere Amerika'nın, Avrupanın, Uzakdoğunun, Güney Amerika'nın metropollerinde yer alan önemli caz kulüplerine burada yer vermeye ve tanıtmaya çalışacağız. 'Bize ne dünyanın öbür ucundaki yerlerden' demeyin lütfen, bunu iki sebeple yapmak istiyoruz; Birincisi caz kulüpleri cazın gerçek ruhunun soluk alıp verdiği yerlerdir, caz ve caz müzisyeni dinleyicisiyle en dolaysız haliyle bu kulüplerde buluşur, herkes birbirleriyle konuşur, kişisel temas vardır, konser salonları gibi yarı resmi mekanlar değillerdir. Caz müzisyeni de kendini daha rahat hisseder. Yakın ilişkinin verdiği dolaysızlık müziğe ve doğaçlamaya harika bir katkıda bulunur. Çoğu kez sabahın ilk ışıklarına kadar süren performanslar unutulmaz anılardır, caz tarihinin en önemli kayıtlarının pek çoğu bu kulüplerde kaydedilmiştir. Diğer sebebimiz ise, bir anlamda caz müziğinin trafiğinin akışından sizi haberdar etmek, hangi müzisyenin hangi kulüpte olduğundan, kimin hangi tarihte nerede olduğundan haberdar etmek. Ola ki o sıralarda oradasınızdır ve nereye gitmek istediğinize yardımcı olabilirsek de ne âlâ.

 

 

Smoke Club'ın Aralık ayının son günlerinin programı ise şöyle;

 

 

26 / 27 / 28 / 29 / 30 / 31 Aralık günleri "One For All" var. New York'un classic jazz sexteti. Gerçekten çok güçlü isimlerden oluşan bir kadro. Bir tür all star. Tenorda Eric Alexander, trompette Jim Rotondi, trombonda Steve Davis, piyanoda David Hazeltine, basta John Webber ve davulda Joe Farnsworth. Şu kadroya bakar mısınız lütfen! Tüm bu isimler kendi enstrümanlarında kendi kuşakların en iyi isimleri arasındalar. Şahsımını kişisel favorisi (diğerleri bir yana tabii) davuldaki Joe Farnsworth... Adamın davulu son yıllarda en beğendiklerim arasında diyebilirim.

 

Classic Jazz Sextet "One For All" olarak 31 Aralık akşamına yani yılbaşı gecesi de dahil Smoke Club'ı kapatmış durumda ya da Smoke onları kapatmış... Her ne şekilde olursa olsun şu günlerde New York'da yaşayanların yılbaşı öncesinin heyecanlı, eğlenceli günlerinin de etkisiyle caz için en önemli adreslerinden biri durumunda. Bu kadroyu dinlemek için o kadar çok sebep var ki, üstelik tüm bu günler boyunca standartlardan oluşan programlar yapacaklarını düşünürseniz, dinleyenleri cazın yüksek tepelerine kadar çıkaracaklarına hiç kuşkumuz yok.

 

Yılbaşı gününün ertesi gecesi "New Year's Day Marc Focus Trio feat. Abraham Burton" projesi sahneyi alacak. Takatiniz kalmışsa deneyin! Piyanoda Marc Cary, saksafonda Abraham Burton, basta Earl Travis ve davulda Suny Jain çalıyorlar.

 

Cazkolik.com / 22 Aralık 2008

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.