Yeni Albüm Yazısı: Nathan East`in Eric Clapton-Phil Collins`in bilinmeyen kaydının olduğu yeni albümü

<strong>Yeni Albüm Yazısı:</strong> Nathan East`in Eric Clapton-Phil Collins`in bilinmeyen kaydının olduğu yeni albümü

Tecrübe deryası, efsane topluluk "Fourplay"in basçısı Nathan East solo albümlerini yayınlamayı sürdürüyor. Smooth cazın önde gelen ismi "Reverence" adını verdiği ikinci solo çalışmasını 7 ocak günü yayınladı. 25 yılı aşan kariyeri boyunca sayısız çalışmanın içinde yeralan East ilk solo kaydını 2014`de yayınlamış, aynı yıl Grammy adayı olmuştu.

Eric Clapton ve Phil Collins`in gizli kalmış kaydı bu albümde.

East`in yeni albümünün en sükseli haberi yeni bir keşif, bodrumda yıllarca saklı kalmış bir hazine. Elbette müzik basınının üstüne atlayacağı bir haber. East`in yeni albümünde Eric Clapton, Phil Collins, Philip Bailey, Yolanda Adams, Nikki Yanofsky, Chick Corea, Kirk Whalum gibi önemli isimlere rastlıyoruz. Clapton ve Collns`in yeraldığı parça 25 yıl öncesine ait ve bir "Earth, Wind & Fire" çalışması. Bu orijinal çalışma 1991`de, Collins`in hala davul çaldığı dönem East`ın kardeşi Marcel tarafından kaydedilmiş. Parçanın varlığı biliniyormuş ama nerede olduğunu bulmak zaman almış, nihayet bir başka ünlü Patti Austin`in bodrumunda ortaya çıkmış. Hemen dijital ortama aktarılan müzik yeniden canlandırılarak Philip Bailey tarafından seslendirilmiş, parçaya Verdin White tarafından bas, ayrıca Ralph Johnson`dan perküsyon bölümleri eklenmiş.

* * *

Nathan East ayrıca albümde Daft Punk, Lionel Richie, Michael Jackson ve Whitney Houston gibi isimlerle tanınan parçalara da yer vermiş. Albümün bir yanı popseverleri diğer yüzü de cazseverleri memnun edecek türde. Chick Corea`nın olduğu "Shadow" ile Nikki Yanofsky`nin sesinden "The Mood I`m in" daha çok cazseverlerin seveceği çalışmalar olabilir.

* * *

Eğer ben sıkı bir cazkoliğim, bu albümü almıyım diyenlerdenseniz o zaman size Nathan East`in iki yıl önce Bob James`le yayınladığı "The New Cool" (ismi de iddialı) albümünü önerelim, iki isim de tüm cazkolikleri mutlu edecek bir albüme imza atmışlardı, üstelik, hep elektrikli basıyla görmeye alıştığımız East`in kontrbasını dinlemek de ilginç olacaktır.

* * *

Ama, yoo, ben smooth caz severim diyorsanız, Nathan East`in albümünün yanında size Brian Simpson`ın "Persuasion", Rick Braun`ın "Around the Horn", Paul Jackson`ın "Stories from Stompin` Willie" gibi hepsi son dönem yayınlanmış albümlerini önerelim. Eğer, digijatl dinleme platformlarından birine üyeyseniz bu albümlerin bir tık uzağınızda olduğunu bilmek iyi gelecektir.

Cazkolik.com / 26 Ocak 2017, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.