Leonard Cohen`in yeni bir albümü mü yoksa bu bir fırsatçılık mı?

Leonard Cohen`in yeni bir albümü mü yoksa bu bir fırsatçılık mı?

Leonard Cohen’in üç yıl önce ölümü müzikseverlerce bir dönemin sonu olarak algılandı. Büyük şair ve şarkıcıyı yakından bilenler Cohen’in son yıllarında ölüm fikrine yakınlaştığını bilir. Bir anlamda, ölümü sorgulayan, hatta davet eden şeyler söylemişti, bunun için son albümüne bakmanız yeterli.

 

Ölümünün ardından sevenleri sanatçının eski şarkılarını hatırladı, albümleri tekrar yayınlandı, programlar düzenlendi, konserlerde anıldı, belgeseller yayınlandı ve zamanla anılarda sevgi raflarındaki yerini aldı.

 

Bugün sanatçının yeni bir albüm haberiyle güne uyandık

 

Bir anda baktık ki yeni bir Cohen albümü ortalıkta dönüp duruyor. Nedir bu filan derken kısa bir haber takibiyle işin aslı ortaya çıktı.

 

Legacy Records firmasından çıkan albüm sanatçının “Dance Me to the End of Love” şarkısını çağrıştıracak şekilde “Thanks for the Dance” adını taşıyor. Albümü görür görmez herkes gibi aklımıza bunun bir derleme olduğu geldi ama baktık ki durum öyle değil (ki öyle olsa haber olacak bir yanı olmazdı). Albüm, sanatçının oğlu Adam tarafından firmayla beraber ki firma da Cohen’in hayattayken yayınladığı son albüm “You Want it Darker”ı yayınlayan aynı firma (daha doğrusu firmalar grubu Columbia/Sony Records şemsiyesi) idi.

 

Oğul Adam ve firma albümün bir koleksiyon olmadığının altını çizerek “Thanks for the Dance”in Cohen’in nihai isteklerine uygun olarak “You Want it Darker” albüm kayıtlarından kalan müzikal malzemeden oluşan tamamen yeni bir albüm olduğunu söylüyor.

 

Cazkolik.com / 20 Aralık 2019, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.