Tek odalı evde yalnız bir hayat

Tek odalı evde yalnız bir hayat

 

“Maffy’s Jazz” belgeseli festival yollarında

 

 

Geçen hafta 92 yaşında hayatını kaybeden caz efsanesi trompetçi Muvaffak 'Maffy' Falay’ın hayatını konu alan belgesel çalışma “Maffy’s Jazz” festival başvurularına başladı.

 

Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun 2016 yılında Falay’ı İsveç’teki evinde ziyaret etmesiyle başlayan “Maffy’s Jazz” belgesel projesi, sanatçının önemli katkıları ve aralıklı yapılan özverili bir çalışma ile 5 yıl sürdü.

 

Belgesel için festival başvurularına başladıklarını ve ilk gösteriminin İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde yapılmasının planlandığını bildiren belgeselin yapımcı ve yönetmeni Deniz Yüksel Abalıoğlu şunları söylüyor: “Maffy'i ilk kez 2016 yılında İsveç'teki evinde ziyaret ettim. Ardından 2017 ve 2018 yıllarında yine Maffy’e gidip, bir süre onun yanında kalarak gerçekleştirdim, çünkü, filmin ev içinden bir anlatıcının elinden çıkmasını, samimi bir film olmasını istiyordum. Filmi izleyenlerin bu samimiyeti, benim varlığımı ve onun yalnızlığını paylaştığımı hissedeceğini düşünüyorum.”

 

Filmin post production çalışmalarının yeni tamamlandığını, Maffy’nin vefatı ile küçük bir ekleme de yapıldığını söyleyen Deniz Yüksel Abalıoğlu, “Maffy, ben son gittiğimde 88 yaşındaydı. Stockholm’ün banliyölerinde, tek odalı bir evde, yalnız bir hayat sürüyordu. Artık çalacak nefese sahip değildi. 2016’da Stockholm'e ilk gittiğim yılda ise son konserini çekme şansım oldu. Tabii ikimizde bunun son konseri olacağını bilmiyorduk. Umarım film tüm cazseverler tarafından izlenir ve Maffy'nin hatırası müzikleriyle beraber bu filmle de yaşar.

 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen Maffy’s Jazz filmi, İKSV kapsamındaki Köprüde Buluşmalar platformundan da fragman yapım desteği aldı.

 

 

 

Yönetmen Deniz Yüksel Abalıoğlu hakkında:

 

 

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema bölümünden mezun olduktan sonra otomotiv sektöründe olan aile şirketinde reklam ve pazarlama görevini yürüttü. Bu yıllarda fotoğrafla uğraştı ve sergiler açtı. Daha sonra 2015 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sinema TV bölümünden ve Accademia Belle Arti di Brera di Milan'da yüksek lisans derecesi aldı. Kendi yazdığı kısa filmlerin yanı sıra TC Kültür Bakanlığı'nın desteği ile uzun metrajlı belgesel filmi Maffy’s Jazz’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.

 

* Yönetmen Deniz Yüksel Abalıoğlu 2020 Mayıs ayında çektiği belgesel filme dair ayrıntıları Radyo Cazkolik'ten arkadaşımız Devrim Dikkaya'nın programına konuk olarak anlatmıştı. Dinlemek için tıklayın.

 

* Maffy Falay'ın vefatının ardından Emin Fındıkoğlu, Hakan Atala ve Arda Cabaoğlu'nun katkılarıyla yayınladığımız özel haberi okumak için tıklayın.

 

Cazkolik.com / 28 Şubat 2022, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.