TRT 2 Filarmoni Orkestrası kurdu

TRT 2 Filarmoni Orkestrası kurdu

Türkiye'nin kültür sanat kanalı sloganıyla yola çıkan TRT 2, İtalyan sanatçı Antonio Pirolli'nin daimi şefliğinde "TRT Filarmoni Orkestrası"nı kurduğunu açıkladı.

 

Orkestranın ilk konseri 5 Mart Cuma akşamı saat 20'de yayınlanacak. Orkestra, klasik senfoniler yanında konçertolar, opera eserleri, film müzikleri ve pop hitlerine kadar geniş bir repertuvarı seslendirecek.

 

35 yıldır Türkiye'de klasik müzik ve kültür hayatına katkı sunan İtalan sanatçı Antonio Pirolli şefliğindeki orkestrada 47 müzisyen yer alacak. TRT Filarmoni Orkestrası adıyla konserler verecek ve kanaldan yayınlanacak etkinliklerin ilki Zorlu PSM Performans Sanatları Merkezi konser salonunda gerçekleşti.

 

İtalyan şef Antonio Pirolli kimdir?

 

Roma'da dünyaya gelen İtalyan maestro Pirolli Santa Cecilia Konservatuvarı'nda piyano, kompozisyon, koro ve orkestra yönetimi bölümünden mezun oldu. Zoltan Pesko, Cladimir Delman ve rudolf Barshai ile çalışan Pirolli 1987 yılında 3. Arturo Toscanini Şeflik Yarışması'nda üçüncülük ödülü kazandı.

 

Türkiye’ye geldikten sonra 1995-2000 ve 2018-2020 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin, 2002-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genel müzik direktörlüğü görevini yürütmüştür. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli, dünyanın en önemli opera, senfoni orkestralarına ve festivallerine davet edilmektedir.

 

Cazkolik.com / 04 Mart 2021, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.