Türk caz müziğin usta sanatçılarından trompetçi Aydın Özarı 83 yaşında hayatını kaybetti

Türk caz müziğin usta sanatçılarından trompetçi Aydın Özarı 83 yaşında hayatını kaybetti

1939 yılında İstanbul'da dünyaya gelen caz müzisyeni Aydın Özarı 83 yaşında hayatını kaybetti.

 

Ortaokuldaki müzik hocası Halit Ozan'ın kurduğu ağız armonikası grubu sayesinde müzikle tanışan, daha doğrusu müzisyenliğe adım atan Özarı müzisyenlikle ilgili ilk tecrübelerini bu sayede edindi.

 

İlerleyen yıllarda düğün salonlarında müzisyenlik yapmaya başlayan Özarı mızıka değil trompet çalmaya başlamıştı. İlginçtir, aslında saksofon çalmaya meraklı imiş ama saksofon daha pahalı olduğu için daha ucuz olan bir trompeti satın alarak başlamış. Trompet çalma motivasyonunu tümüyle Louis Armstrong'dan aldığını söyleyen Özarı trompetle ilgili ilk derslerini bu erken dönemde 66. Tümen bandosu başçavuşundan almaya başladı. Ders paralarını ise annesi ödüyormuş sevgili Özarı'nın.

 

Beyazıt'taki Nis (ya da Nice) Düğün Salonu'nda Fehmi Ege'nin big band'inde çalmaya başladı. Bir düğün salonunda big band olduğu yılları hayal edin?

 

Uzun yıllar Almanya'da yaşayan ve orada müzik yapan Aydın Özarı İstanbul'a döndükten sonra ilk olarak Ümit Aksu'nun öncülüğünü yaptığı, ardından Süheyl Denizci ile TRT Caz Orkestrası'na dönüşen orkestranın kurucu üyeleri arasında yer aldı ve yine bu orkestradan emekli oldu. İki senedir ağır bir hastalık sürecinden geçen ve üç kez ameliyat olan Özarı hakkın rahmetine kavuştu.

 

Aydın Özarı gibi müzisyenlerin hayatı, geçen uzun yıllar içinde gelip geçtikler her sahne, her orkestra, her yurtdışı tecrübesi, çaldıkları her isim aynı zamanda Türk caz tarihinin sayfaları anlamına geliyor.

 

Leyla Diana'nın "Jazz, Müzik ve Kadın" programına 2 Mayıs 2019'da Ergüven Başaran ağabey ile konuk olan Aydın Özarı çocukluğundan son yıllarına kadar hayatının tüm ayrıntılarını kendisinin de içinde olduğu orkestra kayıtlarını da dinleterek anlattı. Caz tarihinin unutulmaz emekçilerinden Aydın Özarı'nın hayatına dair bütün detayları Leyla'nın belgesel olma özelliğine sahip bu programından mutlaka dinlemenizi öneririz.

 

Etiketler:  #aydınözarı  #ergüvenbaşaran  #leyladianagücük

 

Cazkolik.com / 09 Temmuz 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.