Türk caz tarihine damga vuracak önemli bir haber; ABB Caz Orkestrası kuruldu

Türk caz tarihine damga vuracak önemli bir haber; ABB Caz Orkestrası kuruldu

Türkiye, caz orkestraları bakımından zengin bir ülke değil ama güzel haberler gelmiyor da değil.

 

Bu önemli yeni haber caz dünyasını mutlu edecek olması yanında sürekliliğini koruyabilecek, düzenli konser verebilecek ve güncel Türk caz müziğinin big band formatlı sound ihtiyacını karşılayacak yeni bir caz orkestrasının kurulduğunu mutlulukla müjdeliyor.

 

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi "ABB Caz Orkestrası" kuruldu

 

 

Son yıllarda caz müziğine görece ilgi artışından söz etmek mümkün ve bu ilginin analiz edilmeye muhtaç olduğu da gerçek. Özellikle yaz ayları tatil bölgelerinden gelen cazla ilgili konser haberlerinde ciddi artış var. Elbette şimdilik sayısal olan artışın anlamlı, kaliteli ve kalıcı olması için gerçek bir gelişme diyebileceğimiz bir göstergeye, bir işarete ihtiyacımız var, işte o işaret, ABB Caz Orkestrası'nın kurulması olabilir.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi desteği ve Sayın Mansur Yavaş ile ABB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hacı Ali Bozkurt himayesinde kurulan ve 30 kişilik kadrosuyla sahnede yerini alacak olan ABB Caz Orkestrası, özellikle Ankara'da caz müziğine gönül veren müzisyenlerin hedefindeki bir ekol ve okul olarak başkentin en önemli orkestrası olma, ulusal ve uluslararası enstrüman sanatçılarını, kompozitörleri, vokalistleri ve projeleri seçkin Ankara dinleyicisiyle buluşturma hedefiyle yola çıkıyor.

 

 

Ankara'nın 30 kişilik bir caz orkestrası var

 

 

ABB Caz Orkestrası standart bir big band orkestrasına yaylı sazların dahil edilmesiyle otuz kişilik geniş bir ses ve müzik hacmine ulaşıyor. Orkestranın enstrüman yapısı 2 alto, 2 tenor ve 1 bariton saksafon, 4 trompet, biri bas 4 bas trombon, piyano, gitar, kontrabas, davul, 3 A keman, 2 B keman, 2 C keman ile 2 viyola ve 2 viyolonselden oluşuyor.

 

 

Orkestranın müzikal direktörlüğünü şef Nail Yavuzoğlu üstlendi

 

 

Orkestranın müzikal direktörü, aranjörü ve şefi Nail Yavuzoğlu, şef yardımcısı ise Nejdi Şimşek. ABB Caz Orkestra elemanları ise saksafonlarda; Ali Erol, Toprak Barut, Ali Rıza Candoğan, Barış Çayır, trompetlerde; Onurcan Çağatay, Barış Oktay, Julian Lupu, Muhsin Tecim, trombonlarda; Cem Güngör, Tunç Ulusoy, Emre Berbergil, Mehmet Ali Baydar, piyanoda; Nejdi Şimşek, gitarda; Yunus Muti, basta; Gökhan Över, davulda; Serkan Alagök, kemanlarda; Dirim Can Ceseroğlu, Emek Yalın Orhon, Eda Aymergen, Yağın Tan, Tunç Küyel, Buse Atasayar, Emek Yalın Orhon, viyolalarda: Caner Soyberk, Günsu Turan ve çellolarda; Aslı Gültekin, Damla Çavlı Güngör'den oluşuyor.

 

ABB Caz Orkestrası'nın konserleri her ay düzenli olarak Cermodern'de dinleyiciyle buluşacak ve konserler ücretsiz olarak izlenebilecek.

 

Cazkolik.com / 22 Ekim 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • erhan yürüt
    23 Ekim 2022 Pazar 09:22

    Müthiş bir haber. "Ankara'nın tren yolu, gahı eğri, gahı doğru" "Every road has a turning, now you are learning" gibi, Ankara'nın bağları, Neşet Ertaş türkülerinin Caz formunda bestelenip seslendirilmeleri gerekir. Bu tür ulıslararası paylaşım için daha azla geç kalınmamasını diliyorum.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.