Türkiye'de caz klasikleri söylemek isteyenlere yol gösterecek pusula albüm yayınlandı

Türkiye'de caz klasikleri söylemek isteyenlere yol gösterecek pusula albüm yayınlandı

Türkiye'nin yetiştirdiği en yetkin kadın caz seslerinden Sibel Köse sonbarda "Love Songs" adıyla bir albüm yayınladı.

 

Bu albüm caz dünyası için oldukça önemli çünkü Köse'nin uzun ve başarılı kariyerinin tersine yayınladığı albüm sayısı oldukça az, bu yüzden, Köse'nin sesinden bir albüme hasret duyan cazseverler uzun süredir Köse'den bir albüm beklentisi içindeydi.

 

 

"Love Songs", 25. yılını kutlayan Ankara Caz Festivali'nde gerçekleşen konserin kaydı olarak yayınlandı

 

 

Bu yıl 25. senesini kutlayan Ankara Caz Festivali kapsamında gerçekleşen konserin kaydı alınarak yayınlanan albümde Sibel Köse'nin seslendirdiği ölümsüz caz klasiklerine Avrupalı piyanist Michiel Borstlap eşlik etti.

 

İkili, cazseverlerin hayranlık beslediği caz klasiklerini piyano/vokal yalınlığı içinde ve Köse'nin emsalsiz yorumuyla seslendiriyor.

 

Albümde piyanosuyla yer alan Michiel Borstlap; "Sibel Köse’yi Özlem sayesinde tanıdım. Sevgili Sibel, günümüzde nadir bulunan olağanüstü bir sese sahip, muazzam bir caz solisti. Onunla çalmak beni her zaman hayal alemine sürüklüyor. Umarım siz de yeni albümümüz “Love Songs”u dinlerken bu duyguları yaşarsınız" açıklamasında bulunuyor.

 

"Love Songs" albümünün yayınlanmasında Ankara Caz Derneği ve Özlem Oktar Varoğlu'nun önemli katkısı var.

 

Sibel Köse "Love Songs" isimli albümüne dair paylaştığı notlarda Varoğlu'nun katkısını "Özlem Oktar Varoğlu uzun zaman önce Bodrum’da düzenlediği bir konserde piyanist Michiel Borstlap ile bizi ilk kez bir araya getirdi, ardından, Ankara Caz Festivali’nin programı içerisinde yeniden buluşmamızı sağladı ve ‘Aşk Şarkıları’ temasını belirleyerek konserin ve albümün gerçekleşmesi için büyük çaba ve kararlılık gösterdi. Müziğimizin size ulaşması onun eseridir. Kendisine ve eşi Ahmet Lütfi Varoğlu’na destekleri için çok teşekkür ederim" diyerek açıklıyordu.

 

Sibel Köse'ye dair bir albüm beklentisini en iyi hissedenlerden Caz Derneği ise yayıncısı olduğu "Love Songs" hakkında; "Love Songs-Sibel Köse featuring Michiel Borstlap albümünün yapımcısı olmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Bir kadın ve bir erkek, sahnede eşit olarak caz standartlarını saf ve yalın bir şekilde yorumluyorlar; keyifli, narin ama güçlü bir sese, en soylu akustik enstrümanda lirik tınılarıyla eşlik eden nazik bir piyanist. Bu bir başucu albümü, zamansız bir sanat eseri, sanatçılar klasik caz standartlarını modern bir anlayışla yorumluyorlar. İki çok sevdiğimiz dostumuzun çok uzun zamandır beklediğimiz albümü sonunda dinlenmeye hazır" açıklamalarında bulunmuş.

 

Köse ve Borstliap ikilisinin konser albümünde yer verdiği "When I Fall in Love", "Body and Soul", "Angel Eyes", "Black Coffe" "Lover Man", "Cry Me a River" gibi ölümsüz şarkıları geleneksel cazın has duygusu içinde konser sahnesinden albüme aktararak geleceğe taşıyor.

 

Sibel Köse'nin seslendirdiği caz klasikleri bugün caz söylemek isteyen her yaştan şarkıcının başucundan ayırmaması gereken bir rehber albüm olma özelliğine sahip. Caz söyleme geleneğine yeterince sahip olmadan başlayanların artık sadece yurtdışından değil Türkiye'den örnek alacağı bir albüm de ellerinin altında mevcut. Sadece Sibel Köse'nin sesi ve yorumu mu, Michiel Borstliap'ın piyanosu da bu özellikli şarkıların sahip olduğu hassas tansiyonu, dengeli vurguları, tadı damakta kalan kısa soloları solistle birlikte nefes alıp vererek iyi ve doğru eşliğin nasıl olması gerektiğine dair harika bir örnek oluşturuyor.

 

Dijital platformlarda yayında olan albüm plâk olarak da basıldı ve satışta.

 

Böyle bir kayda sahip olarak arşivlerine katmak her cazseverin sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz.

 

Cazkolik.com / 18 Aralık 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.