Türkiye'nin dünyaya sunduğu nadir caz markalarından Nardis Jazz Club 20. yılını kutladı

Türkiye'nin dünyaya sunduğu nadir caz markalarından Nardis Jazz Club 20. yılını kutladı

Caz dünyanın ortak müzikal dilidir ama her ülkenin de kendi yaklaşımı ve özellikle kendi caz markaları vardır. Nardis Jazz Club Türkiye'nin dünyaya sunduğu nadir markalarından biri.

 

Nardis'in kurulmasının üzerinden 20 yıl geçti. Geriye dönüp bakınca, çok uzun bir zaman gibi de gelebilir, bir anda geçmiş gibi de. Kurulduğu ilk günlerde çıkan haberleri, ilk geceleri ve günleri hatırlıyorum, 20 yıl önceki Türkiye ile bugünün Türkiye'si ne kadar farklı iki ülke gibi, oysa, bizi geçmişe ve geleceğe bağlayan çıpalarımız, ortak hatıralarımız olmalı, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) ile Nardis Jazz Club bugün kendi caz dünyamızın iki önemli ve kritik nirengi noktasını temsil ediyor.

 

Nardis Jazz Club iki şeyi başardı;

 

 

Birincisi, istikrarı başardı

 

 

Caz konusunda Türkiye'de istikrarı korumak çok zordur, birincisi, caz müziğinde desteğini aldığı bir kurumun gücü, katkısı olmadan marka olmanın mümkün olabileceğini ispatladı. Nardis'in bu özelliği iş dünyasında, özellikle marka yönetimi bakımından konuşulması gereken bir konudur.

 

 

İkincisi, cazdan taviz vermedi

 

 

Oysa, yirmi yılda bir çok başka canlı mekânın açılıp kapandığına tanık olduk. Hepsi istekliydi, hepsi katkıda bulunmak istiyordu ve herbirinin kendi hikâyesi vardı, buna değinmeyeceğim ama geriye dönüp bakınca başta Nardis sadece bir avuç ismi telaffuz edebiliyoruz ve bu da haklı bir ayrıcalık yaratıyor.

 

İstanbul Caz Festivali'nin 29. yılında Nardis Jazz Club'ın 20. yılını kutlanması haklı ve hoş bir jest oldu.

 

Başta Swiss Otel'in bahçesi olarak açıklanan konser yeri yağışlı hava riskiyle kapalı ama daha büyük bir alana alınınca bilet bulamayanlara ek imkân doğmuş oldu ve daha fazla cazsever sahneden gelip geçen, hepsini yakından tanıdığımız çok sayıda müzisyeni izleme, gurura, neşeye ve kutlamaya ortak olma imkanını buldu.

 

Böyle geceler önemlidir. Gelip geçen günlerin içinde hatıralı yıldızlar gibi parlarlar. İnsanlar, geçmişte izlediği bir çok konseri unutabilir ama özel anlara dönüşen böylesi geceler unutulmaz. Nardis de 20. yılı nedeniyle geçmişi ve geleceği arasında bir köprü olacak böyle bir geceye imza attı.

 

Zuhal ve Önder Focan'ı kurdukları, yaşattıkları ve örnek oldukları bu ayrıcalıklı markadan dolayı bir cazsever olarak kutluyorum. Geriye bakınca, caz adına öne çıkan anıların arasında Nardis en sık telafuz edilen kelime oluyorsa eğer bu onların istikrarlı ve cazdan taviz vermeyen duruşları sayesinde mümkün olmuştur.

 

Umuyorum, ilk 20 yıl işin zor kısmı olmuş olsun ve bundan sonraki nice yıllar da caz adına daha güzel gecelerin yaşandığı, İstanbul'un yurtdışında kültür elçisi kabul edilen mekânlarından biri olsun -ki aslında epeydir öyle zaten-, filanca gece Nardis'te şu kişiler çalıyormuş denilerek dünyanın farklı şehirlerinden cazseverler İstanbul'a Nardis için gelsin ve elbette bu işe soyunmak isteyenler için örnek olsun.

 

Çok yaşa Nardis!

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 01 Temmuz 2022, Cuma

 

Aşağıda Mete Kaan Özdilek'in objektifinden geceye dair fotoğrafları görebilirsiniz.

 

 

Geceye katılan müzisyenlerin tamamı birarada sahnede

 

 

Ülkenin yıldız nefeslileri birarada

 

 

Bu yıl İKSV'den Yaşamboyu Başarı Ödülü alan Hayati Kafe'de sahnedeydi

 

 

Gecenin ev sahiplerinden Önder Focan

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.