Türkiye'nin en iyi bas virtüözlerinden İsmail Soyberk hayatını kaybetti

Türkiye'nin en iyi bas virtüözlerinden İsmail Soyberk hayatını kaybetti

Bas virtüözü İsmail Soyberk'in ölüm haberi bir yıldır yaşadığımız kötü günlerin üzerine daha da kötü bir haber olarak geldi.

 

Doksanlı yılların pop patlaması dönemi müzik stüdyolarının dili olsa da Soyberk'in yer aldığı sayısız albümün anılarını anlatsa.

 

Çoğu pop albümünün starı, kartonette basta İsmail Soyberk'in adının yazmasını albümlerinin müzikal ispatı bakımından gurur kaynağı olarak söylerdi. Öyle ikna edici güçlü bir isimdi.

 

1954 yılında dünyaya gelen sanatçı müziğe yetmişli yılların sonunda başladı. Aslında elektrik mühendisliği okumuştu ama içindeki aşk müzikti. Seksenlerin başında stüdyo müzisyenliğine başladı. Hayatının önemli bölümünde profesyonel stüdyo müzisyenliğini sürdüren Soyberk Türkiye'nin muhtemelen tüm pop starlarıyla çalıştığı gibi caz müzisyenleriyle de çok sayıda ortak projede yer aldı.

 

İkibinli yıllarda daha az ticari ve daha seçici bir müzisyenliğe yönelen Soyberk'i caz dünyası olarak hem içinde yer aldığı projelerden hem 2006 ve 2018 yıllarında Fenomen adıyla yayınladığı iki albümden biliyoruz.

 

2001 yılında Arto Tunçboyacıyan, 2007 yılında Ayten Alpman, doksanlı yılların efsane prodüktörlerinden Osman İşmen'in "Jazz Eastern I-II", "Jazz Istanbul", Okay Temiz'in 1989 tarihli "Transparent Dervish", pop/rock davulcusu Saygun Arpalı'nın caz albümü "Kış İnsanları", Mert Topel ve Cem Nasuhoğlu ile çalışmaları gibi birçok projede Soyberk'in basını heyecanla dinlemiştik.

 

 

İsmail Soyberk, Fenomen projesinde iki albümle yakın dönemin caz sahnesine damga vuran albümlere imza atmıştı

 

 

İsmail Soyberk'in klavyeci Nevzat Yılmaz ile oluşturduğu "Fenomen" 2006 ve 2018 yıllarında iki farklı albüme imza atmıştı. Kalan Müzik'ten çıkan ilk albüm caz dünyasının önde gelen isimlerini buluştururken, Lin records'tan yayınlanan 2018 tarihli ikinci albüm "Bridges", adı gibi füzyon bir köprüyle Türk müziğinin caz füzyon yaklaşımına yönelik çarpıcı müziklere imza atıyordu. Soyberk'in yer aldığı caz ve türevi albümleri arkadaşımız Beran Paçacı'nın hazırladığı 'Türkiye Caz Albümleri Arşivi'nde bu linkten inceleyebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 13 Ocak 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.