Türkiye caz tarihinden bir sayfa daha gün ışığına çıkıyor ve Okay Temiz'in 40 yıllık konser kaydı ilk kez yayınlanıyor

Türkiye caz tarihinden bir sayfa daha gün ışığına çıkıyor ve Okay Temiz'in 40 yıllık konser kaydı ilk kez yayınlanıyor

Okay Temiz’in efsane grubu “Oriental Wind” ile 1982 yılında Montreux Jazz Festival’inde verdiği konserin kaydı 40. yılında Caz Plâk isimli şirket tarafından ilk kez gün yüzüne çıkarılıyor.

 

 

Okay Temiz’s Oriental Wind Live at Montreux Jazz Festival, 1982

 

 

1960'lardan itibaren 'Türk cazı nedir' sorusunun cevabını dünya çapında veren Okay Temiz 1975 yılında Avrupalı caz ustaları Bobo Stenson, Palle Danielsson, Lennart Åberg ile Oriental Wind isimli grubu kurmuştu. Grubun, 1982 yılında prestijli Montreux Jazz Festivali'nde verdiği konser 40. yılında Caz Plâk ve Montreux Jazz Festival işbirliği ile plâk formatında yayınlanıyor.

 

1982 yılında canlı kaydedilen performansa ait orijinal makara bant kayıtları İsviçre’de plâğa aktarılarak yeniden re-mastering edildi.

 

Prodüksiyonu ve tasarım direktörlüğü Caz Plâk şirketinin kurucuları Haluk Damar ve Erinç Güzel tarafından sınırlı sayıda ve el ile numaralandırılmış olarak raflarda satışa alacak "Okay Temiz’s Oriental Wind - Live at Montreux Jazz Festival, 1982" albümü Türkiye, Japonya ve Avrupa edisyonu halinde üç farklı kapak tasarımıyla yayınlanacak.

 

Aynı zamanda, konserin 40. yılına ithafen her 3 edisyonun ilk 0-100 numaralarını içeren, 100 adet sınırlı sayıda Box Set de koleksiyonerlerle buluşacak.

 

Kırk yıl önceki konserin ilk kez yayınlanacak videoları Caz Plâk Youtube kanalından izlenebilir.

 

Cazkolik.com / 15 Kasım 2022, Salı

 

Plâğın kapak görseli altta.

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.