> Türkiye`nin genç caz müzisyenleri potansiyeli bizi harika yeni isimlerle tanıştırmaya hazırlanıyor.

> Türkiye`nin genç caz müzisyenleri potansiyeli bizi harika yeni isimlerle tanıştırmaya hazırlanıyor.

Türkiye`nin genç caz müzisyenleri potansiyelini ortaya çıkaran İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı`nın Genç Caz`ı her yıl yeni ve dinlemekten mutlu olduğumuz isimler keşfetmemizi sağlıyor. Bu yıl da Genç Caz başvurularında oldukça bereketli ve dikkat çekici bir katılım gözledik. İşin güzel yanı bu yıl caz müziğin farklı tarzlarına ilişkin dağılım oldukça dikkat çekiciydi. Geçtiğimiz yıllardaki vokal üstünlüğü bu kez yerini enstrüman üstünlüğüne bıraktı diyebiliriz, eklememiz gereken bir diğer not ise üçlü, dörtlü, beşli grup çalımının öne çıktığı ekiplerin katılımı oldu. Bir not da katılımcı genç müzisyenlerin ortalama icra kalitesinin birbirlerine yakın ve yüksek bir ortalamayı tutturması biz cazseverlere 10 Mayıs Pazar günü iyi müzikle dolu çok hoş bir gün geçirtecek demektir. Bu arada, Salon`da gerçekleşecek seçmelerin cazseverlere açık olacağını önemle duyurmuş olalım ve gelelim bu Pazar (10 Mayıs) kimlerin sahne alacağına.

Genç caz değerlendirme konserine katılacak gruplar belli oldu:

(Alfabetik sırayla)
• Can Koçlar Quartet
• Electric Blue
• Eren Akgün Septet
• Kemik
• Meriç Çalışan Quartet
• The Cold Vibes
• The Roots of Jazz
• Umut Ünleyen Trio
• Vocca Acapella

Cazkolik.com / 05 Mayıs 2015, Salı

(Aşağıda yer alan haber, Genç Caz`ın 31 Ocak tarihinde yayına giren ilk seçmelere davet haberidir.)


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda ve Temmuz ayında gerçekleştirilecek 22. İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivalde sahne almaya çağırıyor.

İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 13. kez düzenlenecek Genç Caz konserleri için başvurular başladı. Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve toplulukların festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan Genç Caz, onları teşvik etmeyi ve profesyonel müzik dünyasına hazırlamayı amaçlıyor. Genç Caz’a katılmak isteyen müzisyenler ve topluluklar demo kayıtlarını, iksv.org/genccaz adresindeki başvuru formunu doldurduktan sonra, 24 Nisan Cuma günü 17.00’ye kadar festival ofisine (İKSV, Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No: 5 Şişhane) iletebilirler.

Genç Caz`a kimler katılabiliyor?

Genç müzisyenler seçmelere klasik ya da çağdaş caz türlerinde çalışmaların yanı sıra, fusion caz, rock caz, funk caz, latin caz, pop caz, acid caz, blues, soul, R&B, elektronik caz ve benzeri tarzlardaki demoları ile katılabiliyor. Repertuvar, adayların kendi özgün bestelerinin yanı sıra caz standartlarının veya başka parçaların yorumlarından da oluşabilir. Genç Caz’a profesyonel bir albüm yayımlamamış ve müzisyenleri 30 yaşın altında olan topluluklar başvurabiliyor.

Katılım ve seçim süreci?

Genç Caz Seçici Kurulu tarafından, başvuruların arasından belirlenecek sekiz topluluk, 10 Mayıs Pazar günü Salon İKSV’de yapılacak değerlendirme konserine davet edilecek. Halka açık yapılacak konserde seçici kurul, 15`er dakikadan oluşacak canlı performansları izleyerek 22. İstanbul Caz Festivali’nde yer alacak 4 ismi belirleyecek. Kazananlar, festivalin bu yıl da programında olan Parklarda Caz etkinliği kapsamında düzenlenecek ücretsiz Genç Caz konserlerinde yer almaya hak kazanacak. Bu isimler ayrıca, festival kitapçığı ve festivalin resmi web sitesinde, festival sanatçıları içerisinde yer alacaklar.

Genç Caz seçici kurulu kimlerden oluşuyor?

Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Elif Çağlar, müzik yazarı Feridun Ertaşkan, müzisyen Ferit Odman, müzik yazarı ve yapımcı Hülya Tunçağ, müzik yazarı Murat Beşer, müzisyen Önder Focan, müzik yazarı Sevin Okyay, gazeteci Sedat Ergin ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin yer alıyor.

Genç Caz konserleri, geçen on iki içerisinde kırkın üzerinde genç caz sanatçı ya da topluluğuna dünyaca ünlü caz sanatçılarıyla aynı festivalde yer alma imkânı sağladı. Bunun yanı sıra sanatçılar İstanbul Caz Festivali sonrasında başka festivallere katıldılar ve Türkiye ile yurt dışındaki çeşitli caz kulüplerinde sahne alma fırsatı yakaladılar. Geçtiğimiz yıllarda Genç Caz katılımcıları arasında Gevende, Ece Göksu, Deniz Taşar, Başak Yavuz, Tolga Erzurumlu, İlay Bal, Eylül Biçer ve İpek Dinç gibi müzisyen ve topluluklar yer alıyor.

Genç Caz hakkında ayrıntılı bilgi için:
iksv.org/genccaz
facebook.com/genccaz

İstanbul Caz Festivali’ni takip etmek için:
caz.iksv.org
twitter.com/istanbulcazfest
facebook.com/istanbulcazfestivali

Cazkolik.com / 31 Ocak 2015, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.