Caz dünyasının farklı alanlarında yeralan kadınlar yeni bir oluşuma imza attı

Caz dünyasının farklı alanlarında yeralan kadınlar yeni bir oluşuma imza attı

Caz dünyasında yer alan bir grup kadın yazar, fotoğrafçı, ressam, müzisyen, prodüktör, gazeteci, yapımcı ve editörden oluşan bir topluluk "Women in Jazz Media" isimli bir oluşuma imza attı ve bir web portalında biraraya geldi.

 

Kendilerini "Eşit, çeşitli, güvenli ve sağlıklı bir caz endüstrisini desteklemek ve yaratmak için oluşturulmuş kâr amacı gütmeyen bir organizasyon" olarak nitelendiren topluluk katılımcıları Çin, İspanya, Almanya, İskoçya ve İngiltere'de yaşayan isimlerden oluşmakla birlikte Fransa'dan İtalya'ya, Jamaika'dan Polonya ve Mauritius'a kadar uzanan 8 dilli bir karmaya sahipler.

 

Temel hareket noktalarını; 'caz müzik olarak özgürlüğü temsil etmekle birlikte yine de tarihsel olarak caz dünyasında/endüstrisinde kadınlara, LGBT topluluğuna ve daha pek çok kesime eşit fırsat tanınmamıştır' gerçeğinden yola çıkarak herkesin söz sahibi olmasını sağlamak ve cinsiyet eşitliği dengesini artırmaya yardımcı olacak girişimlerde bulunmak olarak tarif ediyorlar.

 

Bu oluşum, tamamen kadın liderliğinde hazırlanan ilk yayınlarını geçen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yayınladıklarını duyurdu. Ayrıca, aktif olarak mevcut kadın yazarların çalışmalarını desteklemek ve tanıtmak için çalıştıklarını, yanısıra, yeni kadın yazarlar aradıklarını ve mentorluk programı uyguladıklarını belirtiyorlar.

 

Avrupa ve Amerikan caz medyasının önde gelen yayınlarının da destek verdiği oluşumun kurucusu Fiona Ross. Kurucu ekibin diğer isimleri ise şarkıcı Ashaine White, besteci ve müzisyen Lara Jones, yazar Erminia Yardley, fotoğrafçı Monika Jakubowska, Kat Pfeiffer, yazar Jiaowei Hu, müzisyen Rouhangeze Baichoo, müzisyen Tim Cypher, ressam Aurelie Freoua, piyanist Wendy Kirkland, Fiona Macaggart, Mirian Arbalejo ve sosyal medyacı Georgina Blackwel'den oluşuyor.

 

"Women in Jazz Media" isimli oluşum dünyanın her ülkesinden katılımlara ve ilgiye açık olduğunu belirterek daha geniş bir erişime kavuşmak ve daha kapsamlı bir iletişim kurmak istediklerini belirtiyorlar.

 

Merak eden daha fazla ayrıntıya https://womeninjazzmedia.com/ web sitesinden ulaşabilir.

 

Cazkolik.com / 21 Mayıs 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X