Umut Pelit yeni çalışması "Alberaber"deki üç parçayı ayrı ayrı isimlere ithaf ediyor

Umut Pelit yeni çalışması "Alberaber"deki üç parçayı ayrı ayrı isimlere ithaf ediyor

2011 yılında ilk albümü "Zefir"i yayımlayan Umut Pelit on yılı aşan uzun bir aradan sonra ikinci albümü "Alberaber" ile dinleyicisinin karşısına çıktı.

 

İlk albüm hakkında çıktığı yıl haber yapmıştık. Üç parçadan oluşan yeni albümde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin önde gelen müzisyenleri Umut Pelit'e eşlik ediyor.

 

Üç parçalı bu yeni kısa çalışmanın ilki yitirilen bir usta için saygı çalışması. İki sene önce hayatını kaybeden Türk caz sahnesinin usta sanatçısı Levent Altındağ, nam-ı diğer Baba Levo'ya adanan "Baba Levo Blues" etkileyici bir saygı bestesi.

 

Albümün ilginç yanı, her parçanın ayrı hikâyesi ve ayrı ayrı ithafları olması. Parçaların isimlerine bakınca çarpıcı arka plân hikâyelerini görüyor zaten insan. "Baba Levo Blues" Umut Pelit'in 'ağabeyim, dostum ve yol göstericim' dediği bir büyüğü idi.

 

İkinci parça "Beyazıt Meydanı". Umut Pelit, İstanbul'un bu tarihi meydanını anlatırken şu cümleleri kuruyor; "Beyazıt Meydanı, beni yaşamları ile daima etkileyen iki isme ithaf edilmiştir; 28 Nisan 1960'dan beri Beyazıt'ta yaşayan genç Turan Emeksiz ve 27 Mayıs İhtilali'nde şehit olan genç teğmen Ali İhsan Kalmaz'a ithaf edilmiştir." Bu iki önemli ve kahraman ismi Umut Pelit'in özel olarak anması altı bilhassa çizilmesi gereken bir duyarlılık olmuş. Tebrikler. Ayrıca, Pelit'in bu bestesinde, duygusal olduğu kadar etkileyici sololar var özellikle dikkat etmenizi öneririz.

 

Albümün üçüncü parçası "TCG Hasdal B2" da bir saygı ve ithaf bestesi. Pelit bu parça için; "Türkiye'nin varlığını hedef alan, tarihe kara leke olarak geçen kumpas davalarıyla tutsak edilen ama aynı zamanda kardeşlik ve dayanışma bağı kurulan o kara günler de bu parça vesilesiyle bu albüme girdi. Beklenmedik bir fırtına ve zorlu bir yolda kader birliği yapanlara selam olsun: TCG Hasdal B2" İnişli çıkışlı, hüzünlü, umutlu zamanları ve hisleri duyumsayacağınızı umduğumuz bu albümü artık dinleyicisine emanet ediyoruz" diyerek kısa ama duygusal çalışmasını tamamlıyor.

 

Umut Pelit'in albümünde Halil İbrahim Işık, Oytun Ersan, Alper Yılmaz, Umut Pelit, Okan Ersan, Çağdaş Oruç, Engin Recepoğulları, Barış Doğukan Yazıcı gibi isimler yer almış.

 

Albümü tüm dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

 

Albüm: Alberaber
Sanatçı: Umut Pelit
Müzisyenler:
Halil İbrahim Işık: Tuşlu Çalgılar
Oytun Ersan: Bas Gitar
Alper Yılmaz: Bas Gitar
Umut Pelit: Davul
Okan Ersan: Elektrik Gitar
Çağdaş Oruç: Soprano Saksofon, Tenor Saksofon
Engin Recepoğulları: Tenor Saksofon
Barış Doğukan Yazıcı: Trompet
Lin Records, 2023

 

Cazkolik.com / 15 Mayıs 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.