Kadıköy Gazhane çok kimlikli sanat vahasına dönüşebilir mi?

Kadıköy Gazhane çok kimlikli sanat vahasına dönüşebilir mi?

Kadıköy Gazhane gösterişli popüler etkinliklerin kitlesel baskısına kurban edilmeyerek multidisipliner sanat dallarının İstanbul'daki en önemli sahnesi olabilir.

 

 

Gazhane İstanbul sanat ortamının uzun süredir merak ettiği bir yerdi. Geçen hafta sonu siyasetten kültür sanata bir çok kişinin katıldığı törenle açıldı.

 

Geçen pazar Gazhane'yi görme, gezme fırsatım oldu. Açıkçası, beklediğimden daha büyük ve etkileyici buldum. Aslında, Kadıköylü olarak yolumun sık düştüğü bir cadde olmasına rağmen içine girmemiştim, doğrusu, dışardan bakarken bu kadar büyük görünmüyordu.

 

Gazhane'yi gezdikçe tarihi özellikli binalarla dolu kompleksin İstanbul'un gerçek bir multidisipliner sanat vahasına dönüşebileceğini heyecanla gördüm. Ama gördükçe de aklımda sorular belirdi.

 

 

Fotoğraf: Sedal Antay

 

Öncelikle, Gazhane'nin Kadıköy'ün merkezinde olmasının altını çizmeli. Kadıköy, İstanbul'daki kültür sanat faaliyetlerinin en sıkı takipçilerinin yaşadığı semt olmasına rağmen Kadıköy Belediyesi'ne ait yerler dışında iyi kültür merkezlerinin sayısı az.

 

İşte, tam bu noktada, esas uğraşı alanı caz olmasının yanında farklı sanat dallarına da ilgi duyan biri olarak Gazhane'nin multikültürel kimlikli bir etkinlik yürütme potansiyelini önemli ve vazgeçilmez buluyorum.

 

 

Fotoğraf: Sedal Antay

 

Ama benim kastettiğim multikültürel etkinlik potansiyeli kitlesel popüler etkinlikleri ve konserleri kapsamıyor. İstanbul'da bu tarz etkinliklere hitab eden çok sayıda yer var, oysa; Gazhane'nin bir binasında modern sanat sergisi gezilirken, yandaki binada bir caz konseri izlemek, öbür tarafta bir modern dans gösterisi, açıkhavada konsept buluşmalar/performanslar, diğer mekânlarda etnik, avangart, neo-klasik gösteriler, farklı sahne performansları gibi kendine ifade alanı bulmakta zorlanan iyi ve farklı artistik performanslar Müze Gazhane'yi bir anda İstanbul'un en nitelikli sanat vahasına, çekim alanına dönüştürebilir.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür AŞ de umarım benim hayal ettiğim yönde bir perspektifi amaçlıyordur. Gazhane'nin mükemmel imkanlar vaat eden yerleşkesini gezerken aklımda beliren bu ihtimal heyecan verici boyutlara ulaşıyordu. Özellikle Kadıköylülerin bu potansiyelin en büyük destekçisi olma fikri de şahsen beni ümitli kılıyordu.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 13 Temmuz 2021, Salı

 

Fotoğraf: Sedal Antay

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.