Yılbaşı gecesi için caz kokteylleri

Yılbaşı gecesi için caz kokteylleri

Önümüzde yılbaşı gecesi var ve geleceğe yeniden umutla bakmayı deneyeceğiz. Kimi evinde ailesi ve dostlarıyla olacak, kimi eğlence yerlerinde yeni yılı karşılayacak. Buradaki kokteylerin hepsi cazla, ilk üçü caz efsaneleriyle özdeşleştiriliyor. Bu özdeşleştirme ne kadar yerini buluyor herkesin kendi tercihi ama ortak noktaları tamamının 'jazz age' denilen döneme dayanan, hikâyeleri yüz yılı bulan hatta aşan kokteyller olmaları. Yani, cazla ilgli ya da değil ama caz çağında rağbet gören kokteyl klasikleri.

 

Bu haberin menüsünde, eğer isterseniz yılbaşı gecesi evde kendiniz de yapabileceğiniz, dışardaysanız barmenden isteyebileceğiniz 5 jazzy cocktail var.

 


 

 

French 75

 

 

 

 

İlk sırada Lady Ella (Fitzgerald) diye anılan French 75 kokteyli var. 1920'lerde o dönem Paris'in ünlü New York Bar'ında ilk kez ortaya çıktığı söylenen kokteyl, şampanya, limon suyu ve şekerden yapılıyor. Kokteylin aslı French 75 veya Soixante Quinze diye bilinir. Bu kokteyle dair bir diğer bilgi de adını, I. Dünya Savaşı sırası Fransızların kullandığı 75 mm sahra topundan aldığıdır. İlk yıllarda bu kokteylde hiç cin kullanılmıyordu ama sonra tercih edilmeye başlanmış.

 

Malzemeler:
1 ölçü cin
Yarım ölçü taze sıkılmış limon suyu
1,5 ölçü kokteyl şurubu (eşit miktar su ve şeker karışımı)
3 ölçü şampanya (veya köpüklü şarap)
Fotoğraftaki gibi süslemek için limon kabuğu

 

Yapılışı:
Cin, limon suyu ve kokteyl şurubunu buzlu shaker'da soğuyana kadar çalkalayarak uzun ayaklı şampanya kadehine koyun ve limon kabuğu ile dekore edin.

 


 

 

Sidecar

 

 

 

Muhtemelen içki yasağı günlerinden kalma bir kokteyl olan Sidecar tam bir klasik olarak bilinir. Konyağın zengin tadının ünlü Fransız likörü Cointreau ve Brendi ile tamamlandığı bir kokteyl Sidecar. Bu kokteyl de Miles Davis ile ilişkilendirilmiş, hatta, Miles'ın efsanevi "Kind of Blue" albümündeki sound ile özdeşleştirilen bir koktel olduğunu söyleyebiliriz.

 

Malzemeler:
1,5 ölçü konyak (elbette VS veya VSOP tercih edilir)
0,75 ölçü Cointreau (veya portakal likörü diyelim)
0,75 ölçü taze sıkılmış limon suyu
Fotoğraftaki gibi süslemek için limon kabuğu, kadehin kenarını süslemek için şeker

 

Yapılışı:
Bir kadehin ağızını şekerle kaplayarak kenara kaldırın. Konyak, portakal likörü ve limon suyunu buzla çalkalayıcıda soğuyana kadar çalkalayarak hazırladığınız kadehe süzün, kadehi portakal kabuğuyla süsleyin.

 


 

 

The Clover Club

 

 

 

Yukarda dediğimiz gibi, bu kokteyler eşleştirilen caz yıldızlarıyla ne kadar özdeşleşiyor bu sizin vereceğiniz bir karar ama zaman içinde böyle bir gelenek oluşmuş anlaşılan.

 

The Clover Club ise adını puro içerek siyaset ve edebiyat hakkında konuşulan bir erkek klübünden alıyor. Bu kokteyli de her niyeyse Chet Baker ile özdeşleştirmişler, hatta, Baker'ın “I Get Along Without You Very Well” isimli parçası bir tür simge haline dönüşmüş. Eğer kendinizi salon insanı, sosyal ilişkiler gurmesi olarak görüyorsanız bu kokteyli muhtemelen biliyor olmasınız. Ev sahibi iseniz misafirlerinize puro da ikram etmelisiniz.

 

Malzemeler:
2 ölçü cin
Yarım ölçü taze sıkılmış limon suyu
Yarım ölçü ahududu şurubu
1 yumurta akı
Süslemek için 3 adet ahududu

 

Yapılışı:
Cin, limon suyu ve ahududu şurubunu yumurta beyazıyla buzlu shaker'da soğuyana kadar kuvvetle çalkalayın. Soğutulmuş kokteyli kadehe süzerek koyun ve kürdana geçirilmiş 3 ahududuyla süsleyin.

 


 

 

The Aviation Cocktail

 

 

 

The Aviation, geçmişi 1916 yılına uzanan ve caz dahil herhangi bir şeyi kutlamanıza sebep olacak mükemmel caz kokteyllerindendir. Sonradan unutulan bu kokteyl ikibinlerde yeniden kokteyller arasında yerini almaya başladı. Limon suyu, creme de violette ve tüm bu karışıma keskin, tatlı/acı tat veren maraschino likörünün muhteşem tadından yapılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla bu kokteylin eşleştiği bir cazcı yok, işin bu kısmını sizin tercihinize bırakıyoruz. Bu kokteylin Maraschino ve Creme de Violette likörleri gibi malzemelerini bulmak sıkıntı olabilir.

 

Malzemeler:
2 ölçü cin
Yarım ölçü maraschino likörü
1/4 ölçü creme de violette (vanilyalı menekşe likörü)
3/4 ölçü taze sıkılmış limon suyu
Kadeh süslemesi için limon kabuğu, tercihen kiraz da olabilir

 

Yapılışı:
Cin, maraschina likörü, creme de violette ve limon suyunu buzlu shaker'da soğuyana kadar çalkalayın. Kokteyli kadehe doldurun, kiraz veya limon kabuğuyla dekore edin.

 


 

 

Southside

 

 

 

Bu kokteyllerin çoğunun kökeni 20. yüzyılın jazz age dönemine uzandığı için cazla kurulan ilişkilerinin mantığı muhtemelen bu dönemin ruhuyla ilgili. Southside ise barmenden barmene tarifi farklılaşan ünlü bir kokteyldir. Adını Şikago'nun South Side semtinden aldığı söylenen kokteyl bölgenin ürünleri ve Southside Sportsmen's Club ile özdeşleştiriliyormuş. Bu kokteylin de geçmişi 1910'lara uzanıyor. Dönemin New York'un da da ünlenen kokteyl belki bu şehirde biraz daha farklı yapılıyordu ama hepsi jazz age'in dönem kokteylleri.

 

Malzemeler:
5 nane yaprağı
1 ölçü taze sıkılmış limon suyu
1 ölçü kokteyl şurubu (eşit miktar su ve şeker karışımı)

 

Yapılışı:
Nane yaprakları ve limon suyunu shaker'a koyarak hafifçe çalkalayın. Üzerine, cin ve şurubu buzla ekleyerek soğuyana kadar çalkalayın. Soğutulmuş kokteyl kadehine iki kez süzerek doldurun ve üzerini nane yaprağıyla süsleyin.

 

Mutlu yıllar.

 

Cazkolik.com / 20 Aralık 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.