"Yıllar geçince kötülükler değil güzellikler anılır". Yiğit Güralp'in "İyi Hissettiren Yazılar" kitabı çıktı

"Yıllar geçince kötülükler değil güzellikler anılır". Yiğit Güralp'in "İyi Hissettiren Yazılar" kitabı çıktı

Sevgili Yiğit'in GGF Pictures adını verdiği film şirketini kurduğunda, 'GGF ne demek ki' diye düşünmüştüm; "Gayet Güzel Filmler" kelimelerinin ilk harfleri. İçimden, 'tam Yiğit'e göre bir şirket adı' demiştim.

 

Sinema-TV sektöründe çok izlenen ve sevilen filmlerin senaryolarına imza atan Yiğit Güralp çok eski arkadaşım. Yollarımız doksanların sonunda, Yiğit dönemin önde gelen müzik firması Universal Müzik'te çalışırken kesişti. O gençlik yıllarında, ben orta yaşlara tırmanırken pop patlaması yılları ve ikibinler öncesi son dönemiydi.

 

 

Yiğit Güralp, Masa dergide çıkan yazılarını "İyi Hissettiren Yazılar" kitabında biraraya getirdi

 

 

Anladığım kadarıyla 'İyi Hissettiren Yazılar'ın ilk adımları o yıllarda çoktan atılmıştı ama zamanın kendi seyrinde akması gerekiyordu. Çıkacak söz içerde durmazmış. Yiğit'in içinden çıkacak çok fazla söz vardı. Dille oynamayı seviyordu. Konuşurken kelimelerin yerlerini hınzırca değiştirerek yaptığı esprileri hâlâ hatırlarım. Belli ki senaryo yazmaya daha o yıllarda başlamış.

 

Müzik sektörünün o son parlak dönemi sona erdikten sonra da Yiğit'le bağımız kopmadı. İlk film senaryoları haberlerini alırken 'Yiğit akacak mecrasını işte şimdi buldu' diye düşünmüştüm. Edebiyata, yazıya, dile hakimiyeti önünde yeni bir dünya açtı Yiğit'in ama önceki yıllarda edindiği tecrübeleri de olumlu kullandı. Eminim yaşadığı her anın kriptolarını yazdığı senaryolarda kullanmıştır.

 

Bu haberi okuyan herkes Yiğit Güralp'in imzasını attığı filmleri izlemiştir, o filmleri burada tekrar saymaya gerek yok ama onca sinema ve yazı tecrübesine rağmen "İyi Hissettiren Yazılar"ın ilk kitabı olmasına şaşırdım, demek ancak fırsat bulabilmiş. Yıllardır başta Masa dergi olmak üzere yayınlanan yazılarını takip ettim. Masa dergideki ilk yazısı bende saklıdır.

 

"İyi Hissettiren Yazılar" Yiğit'in faklı tarihlerde yayınladığı 17 yazısını biraraya getiren kitabı geçtiğimiz hafta çıktı. Makale listesinde gözüme çarpan ilk yazı "Müzisyen" oldu. Yazı, Yiğit'in keskin gözlem gücünü müzik üzerinden yakın dönemin tanıklığını kullanarak göstermesi dikkat çekiyor.

 

Yazılarında, izlediği filmlerden ve o filmlerin yönetmenlerinden alıntıları da dikkat çekiyor. Sevgili Yiğit'in "İyi Hissettiren Yazılar" kitabı bir çırpıda okunan ve okuyan çoğu kişinin Yiğit'in dünyasıyla özdeşlik kuracağı bir anlatı olmuş.

 

Yiğit Güralp'in Masa yayınlarından çıkan "İyi Hissettiren Yazılar" kitabı tüm kitapçılarda mevcut.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 13 Aralık 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.