Bill Frisell: Doğru zamanda doğru işleri yapmaya çalışıyorum

Bill Frisell: Doğru zamanda doğru işleri yapmaya çalışıyorum

Caz gitarın yaşayan en etkili isimlerinden Bill Frisell 3 Mayıs akşamı Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında Zorlu PSM Turkcell Platinum sahnesinde konser verecek. Caz tarihinin son kırk yılına damga vuran usta gitaristle genç ve çok yetenekli caz basçısı Thomas Morgan`ın geçen sene yayınladıkları duo albüm yılın en iyi çalışmalarından biri kabul ediliyor. Bu önemli konser öncesi arkadaşımız Ümit Baykara`nın Bill Frisell ile gerçekleştirdiği söyleşiyi aşağıda okuyabilirsiniz ve tüm cazseverlerin bu konserde yerini almasını da hararetle tavsiye ederiz. (Röportajın İngilizcesi aşağıda yayındadır)

 


 

Ümit Baykara: Thomas Morgan`la ilk nerde tanıştınız ve sizi genç bir sanatçıyla düet albüm yapma fikrine iten neydi?

 

Bill Frisell: Uzun zaman önce arkadaşım Joey Baron bizi tanıştırmıştı. Joey o sıra, Ron Carter, Arthur Blythe ve benim de içinde olduğum bir ekiple albüm hazırlıyordu. Joey, prova esnasında, Thomas`a çalıp çalamayacağını sordu. Thomas`ın soundu kulağa harika geliyordu, sonrası New York`ta birbirimizi daha sık gördük ve büyük hayranı oldum. Paul Motian, Thomas`ı "Windmills of Your Mind" (2011) isimli albümünde Petra (Haden) ve benimle beraber çalmak için davet etti, işte, bu kayıttan sonra Thomas`la beraber sık sık çalmayı sürdürdük.

 

Ümit Baykara: Duo albümünüz "Small Town" ECM firmasından çıktı. ECM firması için albüm kaydederken farklı bir yaklaşımınız var mı? ECM soundunu nasıl tanımlarsınız?

 

Bill Frisell: "Small Town" Village Vanguard`da (*) kaydedildi. Doğrusu ECM soundunun ne olduğundan emin değilim. Çok sayıda ECM albümünde çaldığım için şanslıyım. ECM albümlerinin prodüktörlüğünü genellikle Manfred Eicher (**) yapar, müzisyenlerin rahat ettiği, birbirlerini duyabildiği ve müziğe odaklanabilecekleri bir atmosfer oluşturur ve albümler genellikle bir-iki günde hızla kaydedilir. Her prodüktörün kendine özgü bir tarzı var. Lee Townsend, Wayne Horvitz, T Bone Burnett, Don Was gibi büyüklerle çalıştığım için çok şanslıyım.

 

Ümit Baykara: Daha önce "Ghost Town" (2000) isimli albümünüz vardı şimdi de "Small Town" (2017) çıktı. Kasabalara dair neleri seviyorsunuz, favori kasabanız var mı?

 

Bill Frisell: New York, Paris, Los Angeles veya İstanbul`da olmayı seviyorum ama buraların dışında dolaşmak, küçük kasabaları görmek de harika. Bazen büyük şehirler küçük kasabalar gibi hissettirir, bu durum insanların arkadaşları birlikte yaşaması, üretmesi ile ilgili...

 

Ümit Baykara: Büyük şehirlere geri dönelim... Yıllar önce New York`tan Seatle`a taşındınız ve son zamanlarda yeniden New York`a döndünüz. O zamanki ve şimdiki nedenleriniz neydi ve Seattle ile New York müzik sahnelerini nasıl karşılaştırırsınız?

 

Bill Frisell: New York`a geri dönmek harikaydı ama bir şekilde hiç terketmedim aslında. Seattle`da yaşadığım süre boyunca sık sık New York`a döndüm. Çok fazla müzisyen arkadaşım var New York`da, bu yüzden geri döndüğümde bana sanki eve dönmek gibi geldi.

 

Ümit Baykara: Seattle`a taşınan bir başka sanatçı da "Naked City"den grup arkadaşınız Wayne Horvitz`di. Bunca yıldan sonra, o grup ve o zamanla ilgili New York `downtown` müziği hakkında ne düşünüyorsunuz? Artık geri döndüğünüze göre eğer mümkün olsa birleşmeyi düşünür müsünüz?

 

Bill Frisell: Seksenler New York`ta olmak için harika bir zamandı, çok fazla insanla tanıştım, çok fazla şey oluyordu ama inanılmaz şeyler ve inanılmaz insanlar her zaman, her yerde bulunur. "Naked City" harikaydı fakat sadece o zaman olacak bir şeydi, zamanlaması doğruydu, tekrar aynı havayı yakalamanın  mümkün olduğunu düşünmüyorum.

 

Ümit Baykara: "All We Are Saying" albümünde John Lennon şarkılarını çaldınız, John Lennon`ı McCartney`den daha fazla sevdiğinizi düşünebilir miyiz ve Beatles`ın sizin için ne fiade ettiğini söylebilir misiniz?

 

Bill Frisell: İnsanların John`u Paul`den daha fazla sevdiğimi sanmasından hep korktum. Bu doğru değil. Ben Beatles`ın TAMAMINI seviyorum. Onlar benim için ÇOK önemliydi. 1964 yılında Ed Sullivan Show`da izlediğimden beri bana ilham verdiler. Bundan kısa süre sonra ilk elektrikli gitarımı aldım. Onlardan asla bıkmayacağım.

 

Ümit Baykara: Sizin John Lennon şarkılarını çalmanız gibi başka gitarist ve grupların da sizin müziklerini çalmasını ister misiniz?

 

Bill Frisell: Müziğimin diğer insanlar tarafından çalındığını duymaktan hep onur duymuşumdur.

 

Ümit Baykara: Son albümünüz "Music is" tıpkı "Ghost Town" ve "Silent Comedy" isimli albümleriniz gibi bir solo çalışma. Solo albümlerinizin arasında uzun süreler olmasının sebebi nedir?

 

Bill Frisell: Doğru zamanda doğru işleri yapmaya çalışıyorum. Yapabildiğim kadar kayıt yapabildiğim için şanslıyım. Solo çalmak bir grupla çalmaktan çok farklı, yapmayı istediğim çok şey var, müzik sürekli gelişiyor ve ben hergün yeni bir şey öğreniyorum.

 

Ümit Baykara: Ülkemize birkaç kez geldiniz, son soru olsun, İstanbul hakkında düşünürken aklınıza gelen resim hangisidir?

 

Bill Frisell: Yeniden gelmek için sabırsızlanıyorum. İnsanlar bizi hep çok sıcak karşıladı, bizi biraraya getiren şey müzik ve müzik bu dünyadaki en güzel duygudur.

 

(*) Village Vanguard New York`un köklü caz klübü.
(**) Manfred Eicher ECM firmasının kurucusu ve yöneticisidir.

 

Ümit Baykara

 

Cazkolik.com / 30 Nisan 2018, Pazartesi

 

 

Bill Frisell: I try to do things when the time is right

 

Ümit Baykara: How did you get together with Thomas Morgan in the firstplace and what made you record a duo album with a young artist?

 

Bill Frisell: My friend Joey Baron introduced me to Thomas long ago. Joey was preparing an album with Ron Carter, Arthur Blythe, and myself. He asked Thomas to play through the music at a rehearsal. That’s where we first met. Thomas sounded so great. After that we saw more of each other around New York. I became a big fan. Paul Motian invited Thomas, Petra Haden, and myself to play on his last album. “Windmills of Your Mind”. After that Thomas and I continued to play often.

 

Ümit Baykara: Your duo album "Small Town" is released from ECM records. What different approach do you take when making albums with ECM and how would you describe your ECM sound?

 

Bill Frisell: “Small Town” was recorded live at the Village Vanguard. I’m not sure what the ECM “sound” is. I’ve been lucky to play on many many ECM albums. Manfred Eicher usually produces them. He sets up an atmosphere in the studio where the musicians are comfortable, can hear one another, and can focus on the music. Nothing should get in the way. Those albums are usually recorded in one or 2 days. Fast. Every producer has their own unique approach. I’ve been incredibly fortunate to work with MANY great ones. Lee Townsend, Hal Willner, Wayne Horvitz, T Bone Burnett, Don Was, etc.

 

Ümit Baykara: Earlier you had an album named "Ghost Town" and now "Small Town" came out... What do you like about towns and is there a favorite town of yours?

 

Bill Frisell: I love being in New York, LA, Paris or Istanbul... But... it’s wonderful to travel around out side of these places and see small towns. Sometimes the big cities feel like small towns. It’s about people being together, living together, friends, community.

 

Ümit Baykara: Let`s come back to big cities...Years ago, you moved out from NY to Seattle and lately you came back to NY again. What were your motives then and now, and how do you compare Seattle and NY music scenes?

 

Bill Frisell: It’s been great coming back to New York. But ...in a way I never really left. During the time I was living in Seattle I came back to New York often. Many many of my musical friends live there. It felt like coming home when I moved back.

 

Ümit Baykara: One other artist that also moved to Seattle was Wayne Horvitz, your bandmate from Naked City. After all these years, what do you think of that band and the music of downtown NY at that time? Now that you`re back, would you consider a reunion if possible?

 

Bill Frisell: The 80s was an amazing time to be in New York. I met so many people. So many things were happening. But... there are always amazing things happening. Amazing people. All the time everywhere. Naked City was great. It could only have happened during that time. The time was right. I don’t think it would work to try to do it again.

 

Ümit Baykara: On your album "All We Are Saying...", you played songs of John Lennon. Can we assume that you like Lennon over McCartney, and can you tell about what the Beatles meant to you?

 

Bill Frisell: I was always afraid that people would think I like John better than Paul. That is not true. I love ALL the Beatles. They were and are SO important to me. They have inspired me ever since I say them on the Ed Sullivan Show in 1964. Soon after that I got my first electric guitar. I never get tired of them.

 

Ümit Baykara: Which other guitarists or groups would you like to cover your songs like the way you did with John Lennon?

 

Bill Frisell: I’m always honored when I hear my music being played by other people.

 

Ümit Baykara: Your recent album "Music Is", is a solo release which follows the path of "Ghost Town" and "Silent Comedy". Do you have a reason for taking long breaks between solo albums

 

Bill Frisell: I try to do things when the time is right. I’ve been so lucky to record as much as I do. Playing solo is different from playing with a band. There are so many things I want to do. Music evolves constantly. I learn something new every day.

 

Ümit Baykara: You have been here in our country several times before. For the last question, I would like to learn what image comes into your mind when you think about Istanbul and if you know any Turkish jazz musicians?

 

Bill Frisell: I’m looking forward so much to coming back. The people always welcomed us so warmly. Music brings us together. That is the best feeling in the world.

 

Ümit Baykara

 

Cazkolik.com / April 30, 2018

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Ümit Baykara

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.