Âşıkların sazına ve sözüne çağdaş yaklaşımlar; Asena Akan'ın "Âşık" albümü çıktı

Âşıkların sazına ve sözüne çağdaş yaklaşımlar; Asena Akan'ın "Âşık" albümü çıktı

Aşksız olan kanatsız kuş
Aşka varan kanadı neyler?
Benim kalbim ille de sen der
Ne toprak, ne gök, ne yer
Misafirin olmaya geldim.
Asena Akan

 

 

Besteci, söz yazarı, müzisyen, vokalist ve bas gitar sanatçısı Asena Akan’ın Contempo isimli projesi “Âşık” adlı albüme dönüştü

 

 

Asena Akan “Kendimi en yakın hissettiğim yer âşık kültürü" diyor. Kimileri Aşık Veysel, Yunus Emre imzalı, kimileri anonim olan halk türküleri Shakespeare'in konuları kadar insanlığın sırlarına değinen sözlere sahiptir. Akan'ın "Âşık" adını verdiği bu orijinal çalışmasında vokalin anlatıcılığını perde gerisinden destekleyen ses grubunun lideri olan çello albümdeki 'sound' kimyasının da sahibi.

 

Asena Akan albümüne dair sözlerine devam ediyor; "Aşkın ‘bir’leyici, kucaklayıcı yanı. Âşık olmak özü hisetmektir. Kalbinle dinlemek, görmek demektir. Yaşamı boyunca her şeye aşkla bakmayı öğrenme yolunda bir insan olarak müziğimle bu hislerimi ifade etmeye, evrensel aşka aracı olmaya niyet ettim. Ve gördüm ki aşkın önünde hiçbir şey duramaz”. Sanat, sarfedilen sözleri dinleyici nezdinde hayata geçirme formudur. Akan'ın müzik ve vokal olarak bu cesur girişimi çağdaş yaklaşıma sahip. Derinlikli ve anlamlı köklere sahip bu orijinal halk deyişlerine yaslanarak artistik yeni yaklaşımlar üretmek kağıt üzerinde çalışır görünmekle birlikte esasen zor bir formüldür. Asena Akan'ı cesaretinden dolayı tebrik ediyoruz. Geçmişten bugüne çok sayıda sanatçının kendine yaratıcı yeni kulvar açmaya çalıştığı bu alanda sözlü-sözsüz vokallerin çello, perdeli-perdesiz gitarlar gibi telli ağırlıklı çalgılarla minimal/orijinal ses örgüsü oluşturması dikkat çekiyor.

 

Asena Akan’ın sesi ve perdesiz bas gitarıyla başı çektiği Contempo projesinin çellosunda Barış Güvenenler, klasik gitarda Barış Ünal, elektro gitarda Tanju Eren yer almış. Aşık Veysel, Yunus Emre gibi ölümsüzlerin yanında Akan’ın kendi bestelerini de kaydettiği “Âşık” albümündeki "Tutun" isimli parçada İmer Demirer trompetiyle farklı bir katkıda bulunmuş, çelloyla trompetin ortak ses alanları dikkat çekiyor. Sabahattin Ali'nin sözleriyle “Yetmez mi?” isimli şarkıda ise Asena Akan-Uğur Erdoğan düetini dinliyoruz.

 

Kalan Müzik Stüdyoları’nda kaydedilen 8 şarkıdan oluşan albümün mix ve mastering işlerini Tanju Eren üstlenmiş. Albümün görsel tasarımı Sofya Akan imzalı. Dijital dağıtımı Sabih Cangil Productions tarafından yapılan albüm yakında Rainbow45 Records tarafından plâk olarak satışa sunulacak.

 

Albüm: Âşık
Sanatçı: Asena Akan, Contempo
Müzisyenler:
Asena Akan: Vokal, bas gitar
Barış Güvenenler: Çello
Barış Ünal: Gitar
Tanju Eren: Elektrik Gitar
Konuk Müzisyenler:
İmer Demirer: Trompet
Uğur Erdoğan: Vokal
Firma: SCP

 

Cazkolik.com / 01 Temmuz 2024, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.