'Tophane'de güneşli günler', Gevende ile eğlenceli konser

'Tophane'de güneşli günler', Gevende ile eğlenceli konser

 

Türkiye'nin en renkli, en dinamik ve dünya müziğine en 'açık' topluluğu hangisiniz deseniz kısa listenin başına Gevende'yi koyarız

 

 

Gevende 20 yılı aşkın süredir müzik yapan bir topluluk olma hüviyetine kavuştu. Bu gurur onların ve tabii ki tebrikler. Orijinal bir soundun hürriyetini yirmi yıl korumak kolay iş değildir. Sanatsal sebat ister, müzikal bağımsızlık taleb eder. Gevende bu iki gerek şartı ve daha fazlasını elde etmeyi başarmış bir topluluktur.

 

14 yıl önce yaptığımız ilk haberde Eskişehir'li bir öğrenci grubu olarak yola çıktıklarını yazmıştık. Ardından, 2006 yılında Baykuş Müzik'ten çıkan "Ev" albümü geldi. Gevende'nin yedeklerine aldıkları müzikleriyle Türkiye'den dünya yollarına açılma başlangıcı da yine bu yıllara denk gelir.

 

Aynı sene yaptığımız bir başka haberde, çıktıkları turne listesinde adeta dünyanın dört yanındaki şehirlerin isimleri vardı. Amsterdam'lı klarnetçi Tobias Klein ve Lyon'lu gitarist Damien Cluzel ile projeleri Eskişehir'de ses getirmiş, aynı sesin yankısını daha sonra Beyoğlu Hayal Kahvesi, Babylon gibi yerlerde duymuştuk. Bu başlangıç döneminin ardından Gevende'nin hikâyesi Türkiye ve dünyada paralel ilerledi.

 

 

Tam bir festivaller grubudur Gevende

 

 

Kültürel bakımdan bereketli toprakların mümbit topluluğu 20. yılını Zorlu PSM'de verecekleri bir konserle kutlayacak. Şarkı isimlerini cümle içinde gizleyerek kimsenin 'çakozlamayacağı' bir makale bile yazılabilecek denli renkli topluluğun 'çelik çomak' oynadıkları sokaklardan çıkma müzikleri sokakları, mahalleleri, semtleri, şehirleri, ülkeleri aşarak ilerlerken üç kültür ve üç müzik türü üzerinde yankılanan şarkıları bu kez Zorlu PSM'de belki de yeni başlangıçlar için çalınıp söylenecek. Biz de oradayız, bakalım neler göreceğiz, sizi de bekleriz.

 

Cazkolik.com / 09 Ocak 2024, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.