Müzisyen, radyocu, podcastçi, yayıncı, kısaca, ses kaydı yapanlar için en iyi ve en ucuz mikrofonlar?

Müzisyen, radyocu, podcastçi, yayıncı, kısaca, ses kaydı yapanlar için en iyi ve en ucuz mikrofonlar?

Yazan: Chris Corfield  |  Stüdyo, sahne ve yayın ekipmanları bakımından mikrofonlar altın değerindedir. Eğer siz de canlı yayın yapan, ses kaydeden, internet üzerinden yayınlara katılan, kısaca ses kayıtlarıyla uğraşan biriyseniz binlerce dolar harcamanıza gerek yok. Mesela, bir akustik gitarın doğal tonlarını kaydetmek veya bir vokalin ya da sohbetin nüanslarını karşıya mükemmel iletilmek için yapılacak kayıtlar açısından en ucuz mikrofonlar dahi kayıtlarda netlik ve sıcaklık sağlayabilir. Ve bunun için ille de stüdyoya gitmeye veya mikrofonlara binlerce dolar harcamaya gerek yok. İster podcast yayıncısı, ister müzisyen olarak grubunuzun ilk EP'si, ister muhtelif ihtiyaçlara yönelik ses kayıtlarınız, ne için kullanmanız gerekiyorsa, en iyi bütçeli mikrofonları aşağıda bulacaksınız. (Önemli not: Fiyatlar her satıcıda farklı olabileceği için rakam belirtmek istemedik ama dileyen Amazon gibi büyük portallardan öğrenebilir.)

 

 

Kayıt yapmak için kullanabileceğiniz en uygun mikrofonlar:

 

 

1 Shure SM57 (5*****)

 

 

 

İşte harika ve ucuz bir mikrofon. Son 30 yılda herhangi bir grubu dinlediyseniz mutlaka bir Shure SM57 mikrofonunun sesine şahit olmuş olmalısınız. Basitçe söylemek gerekirse, bunlar piyasadaki en iyi ve en yaygın dinamik mikrofonlardır ve ucuzdur. Enstrüman mikrofonu olmasına rağmen hemen her durumda mükemmeldir. Vurmalılar veya gitar amplifikatörleri veya belirli bir kaynağı yakalamak için harikadır. Mikrofonu sesin kaynağına doğrultun ve unutun.

 


 

 

2 Shure MV7 (5*****)

 

 

 

Bilgisayar ve stüdyo kaydı için en iyi bütçeli mikrofon. Shure MV7 listeye yeni girdi ve en iyi USB kaydını geleneksel XLR özellikleriyle piyasadaki en iyi bütçeli USB mikrofonlardan biriyle birleştirdi. Yanında verilen uygulama MOTIV, pakete gerçek bir değer katarak podcastçiler ve yayıncılar için ideal hale getiren bir dizi önceden ayarlanmış ton arasından seçim yapmaya olanak tanıyor. Ayrıca, otomatik seviye özelliği de seviliyor. Bu fiyata yıllarca hizmet edecek tam özellikli bir mikrofon sahibi alacağınızı söyleyebiliriz.

 


 

 

3 MXL 990 Kondenser Mikrofon (4****1/2)

 

 

 

 

Stüdyo kaydı havası veren büyük diyaframlı bir kondansatör. Gitar veya piyano gibi akustik enstrümanları kaydetmek veya seslerdeki doğallığı almak için özel bir mikrofon gerekir. Kondansatör mikrofonlar, ekstra hassasiyetin, dinamik mikrofonların yapamayacağı şekilde doğru, zengin tonları yakalamaya yardımcı olduğu için mükemmeldir. MXL 990 tam da böyle bir mikrofondur. Geniş diyaframıyla kaydedilen seslerin tatmin edici bir renge ve tada sahip olmasını sağlar.

 


 

 

4 Shure SM58 (4****1/2)

 

 

 

 

SM57'nin vokal uzmanı üvey kardeşi. Bir SM57 de vokal yapabilir ve iyi de yapabilir ancak şarkıcıysanız ihtiyaçlarınıza daha hazır şekilde cevap verecek bir mikrofon istersiniz. Shure SM58, SM57'nin vokal eş değeri ve aynı sağlam yapı ve güvenilirliğe sahip, ancak frekans yanıtında hafif bir ince ayarla, tabiri caizse, sesin, şarkı söylemesine izin vermek için orta ve üst frekansları yükseltmektedir. SM58'ler sağlam, suiistimallere dayanıklı ve ilk günkü kadar iyi ses çıkarabileceği canlı arenada da öne çıkıyor.

 


 

 

5 AKG P120 (4****1/2)

 

 

 

Saygın bir markadan çok yönlü ve ekonomik bir mikrofon. Bütçeniz sınırlıysa, farklı alanlarda eşit derecede iyi çalışan, çok yönlü, iyi bir mikrofona ihtiyacınız varsa, AKG P120 mükemmel olabilir. P120, her şeyden önce bir kapasitör olarak ev vokallerini, enstrümanları ve diğer kaynakları iyi kaydeder, dengeli ve net bir ses sağlar. AKG, mikrofon dünyasında saygın bir markadır, bu nedenle, hem yapı hem ses açısından kalite satın aldığınızı bilirsiniz.

 


 

 

6 SE Elektronik sE7 (4****1/2)

 

 

 

Küçük diyafram kondansatörü hassasiyet bakımından mükemmeldir. Yoğunlaştırıcı mikrofonlar, alınan kayıtlarda mükemmel şekilde yeniden yaratmak istediğiniz belirli bir tonalite bakımından iyi bir seçenektir. Zilleri veya akustik gitar tellerini veya kayıttaki sesler fazla renklendirmek istemediğiniz herhangi bir şey olabilir. SE Electronics sE7 küçük diyaframı enstrümanın parlamasını sağlayan nötr, dengeli bir ses sağladığı için ideal bir seçimdir.

 


 

 

7 IK Multimedya iRig Mic Studio (4****1/2)

 

 

 

USB bağlantısı, bu seçeneği en ideal podcast mikrofonlarından biri yapıyor. İlle müzikli bir şeyler kaydetmeniz gerekmiyor, multimedia kayıtları, podcastler, e-kitaplar, muhtelif seslendirmeler için mükemmel bir giriş seviyesi mikrofondur iRig. USB kullanarak dizüstü bilgisayar veya mobil cihaza bağlanır ve hemen kayda başlar. Elbette iRig vokal veya enstrüman kayıtları için iyi seçenek değil ancak, piyasada konuşma kaydetmek ve yayınlamak için sağlam ve basit bir mikrofon arıyorsanız ideal olabilir.

 


 

 

8 Audio Technica AT2020 (4****1/2)

 

 

 

Vokallerde ödenen paranın karşılığını veren çılgın bir yoğunlaştırıcı mikrofon. Audio Technica AT2020, fiyat noktasında oldukça etkileyici, açık ve doğal tonuyla sayısız beğeni aldı. Vokallerde, piyanolarda kullanım ve oda ambiyansı yakalamak için iyi performansa sahip, hatta, geleneksel dinamik mikrofon sesine ulaşmak için gitar kabininde de kullanabilirsiniz. Alt orta aralıktaki sıcaklık gayet iyi, farklı vokal aralıklarında çalışmak için vokalisti de mutlu edecektir. Seslerin üst ucuna doğru belki biraz hava katan ama bunu katiyen sert ve ıslıklı bölgeye itmeyen incelikli bir zirveye sahip. Akustik gitarda denendiğinde de iyi ses verdi. Piyasadaki en sessiz mikrofon değil ancak AT'nin daha yüksek fiyatlı mikrofonlarıyla aynı standartta üretildi ve bu da onu değerli kılıyor.

 


 

 

9 IK Multimedya iRig Mic HD 2 (4****)

 

 

 

Yayın, podcast ve saha kaydı için mükemmel bütçeli bir mikrofon. Akıllı telefonlar ve tabletlerle iyi çalışan IK Multimedia her zaman çağın ötesinde oldu. IK Multimedia iRig Mic HD 2 ile, cihazlarla kullanım için tartışmasız iyi mikrofon ve beraberindeki uygulama seçimi aracılığıyla erişilen pek çok kullanışlı özelliği bir araya getiriyor. iRig Mic HD 2, yüksek kaliteli ses yakalamak için yalnızca mikrofon ve telefona ihtiyaç olduğunda özellikle yayıncılar ve gazeteciler arasında popüler oldu.

 


 

 

10 Nady CYM-2 kiti (4****)

 

 

 

Birden fazla enstrüman kaydederken ambiyans mikrofonlamayı denediyseniz sonuçların tatmin edici olabileceğini düşünebilirsiniz. Nady CYM-2 kiti iki adet Nady CM88 kondansatör mikrofonlü birlikte geliyor. Her tür enstrümanı kaydetmek için ideal mikrofonlar arasında.

 


 

 

 

Kayıt için en uygun mikrofonu satın alma tavsiyeleri

 

 

Mikrofonlar temelde basit şeylerdir. İnsan sesi veya enstrüman ses kaynağını amplifikatöre veya kayıt cihazına gönderilen elektrik dalgalarına dönüştürmek için elektromanyetizmaya güvenirler. Yine de bu basitliğin içinde birkaç önemli fark vardır ve bunların elde edeceğiniz sonuçlar üzerinde etkisi olacaktır.

 

 

Kayıt için en ucuz mikrofon hangisidir?

 

 

Belki de sormanız gereken ilk soru mikrofonu nasıl ve niçin kullanmak istediğinizdir. Canlı performanslar için uygun olan veya prova sonrası çantaya atılan mikrofonlar kesinlik ve netliğin önemli olduğu stüdyo kayıtları için seçeceklerinizle aynı olmayabilir.

 

Uygun fiyatın önemli olduğu giriş seviyesi noktasında büyük olasılıkla dinamik veya yoğunlaştırıcı mikrofonlar arasında seçim yapmanız gerekecek. Dinamik mikrofonlar doğası gereği sağlam ve güvenilirdir. Yapıları ve çalışma yöntemleri, hareketli parçaları olmayacak şekildedir ve sıcak, nemli, gürültülü ortamlarda çalışmak için güvenilirdir. Bununla birlikte, en hassas mikrofon olarak kabul görmezler, bu nedenle, stüdyo kayıtları için en iyi seçim olmayabilirler.

 

Bununla birlikte, kondenser mikrofonlar, tonalite ve ses derinliği göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Elbette dinamik olanlardan daha kırılgandırlar, ancak dayanıklılıktaki eksikliklerini, akustik enstrümanları ve sesleri başka bir düzeye yükselten sıcak, zengin kaydedilmiş sesle telafi ederler.

 

Dürüst olmak gerekirse, müzik kaydetmek için çok yönlü mikrofonlarla pek karşılaşmazsınız. Tipik olarak, bir gitar veya bir şarkıcı gibi bir ses kaynağı kaydedeceksiniz eğer miksajınızı bulanıklaştıracağından, şarkıcının arkasından gelen oda gürültüsünü almanın bir anlamı yoktur. Profesyonel ses kayıt cihazları için, çok yönlü mikrofonun yararlı olduğu bazı uygulamalar kesinlikle vardır, örneğin, canlı bir performansın gerçekleştiği uygun şekilde işlenmiş bir akustik alanda oda sesini kaydetmek. Ortalama bir stüdyo mühendisi veya ev kayıt müzisyeni için bunlardan birini kullanma ihtimali pek yoktur.

 

 

 

USB ve XLR mikrofonlar arasındaki fark nedir?

 

 

Temel fark bilgisayara bağlama yöntemidir. USB mikrofonlar doğrudan PC veya Mac'e takılabilirken, XLR mikrofonları takmak için ses arabirimi gerekir. Hiçbir bağlantı yöntemi diğerinden daha iyi değildir, hepsi onları ne için kullandığınıza bağlıdır. Daha geleneksel bir XLR mikrofonla aynı kalitede ses sunan çok sayıda USB mikrofon da vardır.

 

USB mikrofonlar, bilgisayar oyunları veya podcast yayıncıları için harika olabilir. Genellikle kendi yazılımlarıyla gelir ve tak-çalıştır prensibine uyarlar ki bu da uğraşmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Kullanım kolaylıkları, iyi ses için ek bilgiye ihtiyacınız olmadığı anlamına da gelir.

 

Öte yandan, bir XLR mikrofonun canlı müzik kapasitesi veya kayıt stüdyosu için kullanılması daha olasıdır. Aynı anda birden fazla sinyal yakalamak istiyorsanız, XLR mikrofonlar USB muadillerinden çok daha iyidir ve size, giriş ve çıkışların yanı sıra seviyeler üzerinde kontrol imkanı sağlar.

 

Bu dosyanın Chris Corfield imzalı orijinal makalesi 1 Mart 2023 günü MusicRadar'da yayınlanmıştır.

 

Cazkolik.com / 02 Mart 2023, Perşembe 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.