33. Akbank Caz Festivali'nde şehrin kapıları caza ve İstanbul'a açılıyor

33. Akbank Caz Festivali'nde şehrin kapıları caza ve İstanbul'a açılıyor

 

33. Akbank Caz Festivali 'Şehrin kapılarını caz'a açıyor'

 

 

Akbank Caz Festivali 33. yaşını kutluyor. Türkiye ve Avrupa'nın önde gelen festivallerinden biri Akbank Caz Festivali. Yüzyılı aşan caz tarihinin 33 yılında Akbank Caz Festivali'nin imzasının olması bizlere unutulmaz hatıralar kazandırdı.

 

 

Akbank Caz Festivali bu yıl 'Caz' ile 'İstanbul'u buluşturan altı farklı video hazırladı

 

 

Festival bu yıl yer verdiği 'şehrin caz'a açılan kapıları' temasını hazırladığı altı videoyla anlatıyor. Eski bir İstanbul apartmanı kapısı, bir vapur iskelesi kapısı, bir gar kapısı, şehre açılan bir teras kapısı gibi videolarla caz müziğiyle İstanbul'u buluşturan festivalin video ve görsel çalışmaları incelikli detaylarıyla festival tarihinde ayrı bir yere sahip olacak.

 

 

Bu yıl festivalin öne çıkan isimleri kimler?

 

 

33. Akbank Caz Festivali cazın önemli temsilcilerinden, füzyon müziğin son 50 yılını şekillendiren isimlerden gitar virtüözü Al Di Meola'ya yer veriyor bu sene.

 

Cazın saygın trompetçisi, bugüne kadar beş Grammy kazanmasının yanı sıra Spike Lee filmleri için yaptığı kompozisyonlarıyla iki kez Oscar’a aday olan Terence Blanchard feat. the E-Collective with Turtle Island Quartet de bu yıl festivalin en çarpıcı konserlerinden birine imza atacak.

 

Heyecan verici bir quartet olan Sissoko/Segal/Parisien/Peirani'nin ‘Les Egarés” projesi festivalin Fransa merkezli Avrupa cazına göz kırpıyor.

 

Cazın geleceğinde yer alacağın düşünülen Amerikalı genç besteci ve alto saksofoncu Lakecia Benjamin'i yıldız bir isme dönüştüğü günlerde festivalde izleyecek olmak cazseverler için kaçırılmaz bir şans olacak.

 

Henüz yirmilerin ortalarında olsa da Bob Dylan, Wynton Marsalis, Solange Knowles gibi isimlerle çalışmış bir yetenek Immanuel Wilkins de özellikle caz müziğin geleceğinde yer alacak sanatçılardan biri olarak kaul ediliyor.

 

Ses paletini her daim zenginleştirmeyi misyon edinen, ilham havzası epey geniş bir alana yayılan Joe Acheson’ın stüdyosunda filizlenen Hidden Orchestra da bu sene festivalin misafiri olacak.

 

Pozitif işbirliğiyle gerçekleşecek 33. Akbank Caz Festivali'nin açılışı 23 Eylülde Mercan Dede Live DJ Set with Secret Tribe projesi ile Müze Gazhane'de başlayacak.

 

Carole King, Radiohead, Sting, Björk, Pink Floyd, Bee Gees ve daha nice efsanevi isimden gözde parçaların Türkiye caz sahnesinden kadın müzisyenler ve kadın şarkıcıların yorumuyla sunulacağı Ladies and New Standards projesi festivalin dikkat çeken özel bölümlerinden biri olacak.

 

Yıllar içinde genişleyen müzikal yelpazesiyle, programında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veren Akbank Caz Festivali; sonbaharı caz müziği ile farklı müzik türlerinin bir araya geldiği bir seçki ile şehrin farklı noktalarında karşılayacak. Festival; 150’ye yakın müzisyenle bu yıl 9’u yeni olmak üzere 23 ayrı mekânda, 33 konser, söyleşiler, atölyeler ve özel etkinlikleriyle gerçekleşecek.

 


 

 

Akbank Caz Festivali yöneticileri hangi açıklamalarda bulundu?

 

 

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; “Akbank Caz Festivali’ni tüm sanatseverle birlikte daha nice yıllar yaşatacağız”

 

 

Akbank’ın 75’inci kuruluş yıl dönümüne denk gelen 33. Akbank Caz Festivali’nin bu yıl çok daha büyük bir önem taşıdığını belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; “Geleceğin Türkiye’sini yaratmayı bankacılığın ötesinde bir sorumluluk olarak görüyoruz. 75. yılımızı kutladığımız bu önemli senede de geriye dönüp baktığımızda, Akbank adının kültürle, sanatla ve Türkiye’nin en köklü caz festivaliyle anılmasından dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. Bugün dünyanın en iyi festivalleri arasında yer alan Akbank Caz Festivali farklı kültürlerden ve yaştan müzisyenleri destekleyerek evrensel bir mirasa sahip çıkıyor ve ülkemize önemli bir zenginlik katıyor. Bu değeri, tüm sanatseverlerle birlikte daha nice yıllar yaşatacağız” dedi.

 


 

33. Akbank Caz Festivali konser biletlerini Biletix’ten alabilirsiniz: Festival hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanısıra instagram.com/AkbankSanat, facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 10 Eylül 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.