33. Akbank Caz Festivali'nde şehrin kapıları caza ve İstanbul'a açılıyor... Festivalin ayrıntılı program ve sanatçı tanıtım dosyası yayında

33. Akbank Caz Festivali'nde şehrin kapıları caza ve İstanbul'a açılıyor... Festivalin ayrıntılı program ve sanatçı tanıtım dosyası yayında

 

33. Akbank Caz Festivali 'Şehrin kapılarını caz'a açıyor'

 

 

Akbank Caz Festivali 33. yaşını kutluyor. Türkiye ve Avrupa'nın önde gelen festivallerinden biri Akbank Caz Festivali. Yüzyılı aşan caz tarihinin 33 yılında Akbank Caz Festivali'nin imzasının olması bizlere unutulmaz hatıralar kazandırdı.

 

 

Akbank Caz Festivali bu yıl 'Caz' ile 'İstanbul'u buluşturan altı farklı video hazırladı

 

 

Festival bu yıl yer verdiği 'şehrin caz'a açılan kapıları' temasını hazırladığı altı videoyla anlatıyor. Eski bir İstanbul apartmanı kapısı, bir vapur iskelesi kapısı, bir gar kapısı, şehre açılan bir teras kapısı gibi videolarla caz müziğiyle İstanbul'u buluşturan festivalin video ve görsel çalışmaları incelikli detaylarıyla festival tarihinde ayrı bir yere sahip olacak.

 

 

Bu yıl festivalin öne çıkan isimleri kimler?

 

 

33. Akbank Caz Festivali cazın önemli temsilcilerinden, füzyon müziğin son 50 yılını şekillendiren isimlerden gitar virtüözü Al Di Meola'ya yer veriyor bu sene.

 

Cazın saygın trompetçisi, bugüne kadar beş Grammy kazanmasının yanı sıra Spike Lee filmleri için yaptığı kompozisyonlarıyla iki kez Oscar’a aday olan Terence Blanchard feat. the E-Collective with Turtle Island Quartet de bu yıl festivalin en çarpıcı konserlerinden birine imza atacak.

 

Heyecan verici bir quartet olan Sissoko/Segal/Parisien/Peirani'nin ‘Les Egarés” projesi festivalin Fransa merkezli Avrupa cazına göz kırpıyor.

 

Cazın geleceğinde yer alacağın düşünülen Amerikalı genç besteci ve alto saksofoncu Lakecia Benjamin'i yıldız bir isme dönüştüğü günlerde festivalde izleyecek olmak cazseverler için kaçırılmaz bir şans olacak.

 

Henüz yirmilerin ortalarında olsa da Bob Dylan, Wynton Marsalis, Solange Knowles gibi isimlerle çalışmış bir yetenek Immanuel Wilkins de özellikle caz müziğin geleceğinde yer alacak sanatçılardan biri olarak kaul ediliyor.

 

Ses paletini her daim zenginleştirmeyi misyon edinen, ilham havzası epey geniş bir alana yayılan Joe Acheson’ın stüdyosunda filizlenen Hidden Orchestra da bu sene festivalin misafiri olacak.

 

Pozitif işbirliğiyle gerçekleşecek 33. Akbank Caz Festivali'nin açılışı 23 Eylülde Mercan Dede Live DJ Set with Secret Tribe projesi ile Müze Gazhane'de başlayacak.

 

Carole King, Radiohead, Sting, Björk, Pink Floyd, Bee Gees ve daha nice efsanevi isimden gözde parçaların Türkiye caz sahnesinden kadın müzisyenler ve kadın şarkıcıların yorumuyla sunulacağı Ladies and New Standards projesi festivalin dikkat çeken özel bölümlerinden biri olacak.

 

Yıllar içinde genişleyen müzikal yelpazesiyle, programında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veren Akbank Caz Festivali; sonbaharı caz müziği ile farklı müzik türlerinin bir araya geldiği bir seçki ile şehrin farklı noktalarında karşılayacak. Festival; 150’ye yakın müzisyenle bu yıl 9’u yeni olmak üzere 23 ayrı mekânda, 33 konser, söyleşiler, atölyeler ve özel etkinlikleriyle gerçekleşecek.

 


 

 

Akbank Caz Festivali yöneticileri hangi açıklamalarda bulundu?

 

 

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; “Akbank Caz Festivali’ni tüm sanatseverle birlikte daha nice yıllar yaşatacağız”

 

 

Akbank’ın 75’inci kuruluş yıl dönümüne denk gelen 33. Akbank Caz Festivali’nin bu yıl çok daha büyük bir önem taşıdığını belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; “Geleceğin Türkiye’sini yaratmayı bankacılığın ötesinde bir sorumluluk olarak görüyoruz. 75. yılımızı kutladığımız bu önemli senede de geriye dönüp baktığımızda, Akbank adının kültürle, sanatla ve Türkiye’nin en köklü caz festivaliyle anılmasından dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. Bugün dünyanın en iyi festivalleri arasında yer alan Akbank Caz Festivali farklı kültürlerden ve yaştan müzisyenleri destekleyerek evrensel bir mirasa sahip çıkıyor ve ülkemize önemli bir zenginlik katıyor. Bu değeri, tüm sanatseverlerle birlikte daha nice yıllar yaşatacağız” dedi.

 


 

33. Akbank Caz Festivali konser biletlerini Biletix’ten alabilirsiniz: Festival hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanısıra instagram.com/AkbankSanat, facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.

 


 

 

33. Akbank Caz Festivali konser ve etkinliklere dair ayrıntılar

 

 

 

 

23 Eylül 2023 etkinlikleri

 

 

Mercan Dede Live DJ Set with Secret Tribe (Konser)

 

 

Müze Gazhane // 23 Eylül 2023 // 20:30

 

Son dönemde elektronik müzik alanında ürettiği yeni eserler ve remikslerle DJ’liğe ağırlık veren Mercan Dede'nin, elektronik müzik tutkunlarıyla paylaşacağı bu yüksek ritimli canlı DJ performansıyla hep birlikte dans etmeye hazır mıyız? Mercan Dede dijital, elektronik sesler ile el yapımı, insani sesleri bir araya getirerek eski ile moderni, doğu ile batıyı birleştirebilecek evrensel bir dil yaratılabileceğine inanıyor. Epey iddialı bir söylem, evet, ama Montreal'de yaşayan müzisyen/ prodüktör/ DJ Mercan Dede, bunu destekleyecek bir kariyere ve ses paletine sahip. Grubu Secret Tribe ile sahneye çıktığında pikaplarının ve elektronik cihazlarının arkasında duruyor; o gece dahil etmeye karar verdiği diğer enstrümanlarla ritmini süslüyor ve sihirli trans melodileri döndürüyor. 33. Akbank Caz Festivali’nin açılış performansı olacak Mercan Dede Live DJ Set with Secret Tribe, 23 Eylül’de Müze Gazhane’de.

 

Mercan Dede: Elektronikler, DJ’lik
Burak Malçok: Ney, Perküsyon
Mert Elmas: Perküsyon
Özdemir Güz: Ud, Keman

 


 

 

24 Eylül etkinlikleri

 

 

Yarkın Duo (Nağme Yarkın Baturay Yarkın) (Konser)

 

 

Sakıp Sabancı Müzesi // 24 Eylül 2023 // 11:00

 

Yarkın Duo, müzisyen bir ailede dünyaya gelen iki kardeş tarafından 2016 yılında kuruldu. Nağme Yarkın ve Baturay Yarkın, enstrümanlarının sahip olduğu farklı kültür / müzik türleriyle şekillendirdikleri düzenlemelerini ve bestelerini müzikseverlerle buluşturuyor. Piyano, İstanbul kemençesi ve vokaller ile caz standartları, Arjantin tangoları, Türk müziği ve Halk müziğinden seçkiler üzerine yaptıkları düzenlemeleri ve özgün bestelerini, sahnede doğaçlamalarla harmanlayarak stiller ve zamanlar arası etkileyici bir yolculuğa çağırıyor Yarın Duo. İkili, yakında yayımlanacak yeni albümlerinden “Diyar” ve “Dream Again” isimli parçaları da 2023’te dijital platformlarda dinlemeye açtı. 33. Akbank Caz Festivali kapsamında 24 Eylül günü Sakıp Sabancı Müzesi’nde Yeniköy Caz Günleri iş birliği ile gerçekleşecek konserde albüme dair ipuçları da alacağız muhtemelen.

 

Nağme Yarkın: İstanbul Kemençesi
Baturay Yarkın: Piyano

 


 

 

fugamundi x Mert Pekduraner caz dinleme kulübü (Dinleme Kulübü)

 

 

Bant Mag. Havuz / Bina // 24 Eylül 2023 // 14:00

 

Kültür, sanat ve yaşam ile ilgili üretim ve paylaşım yapmayı seven, kapsayıcılığı temel alan bir topluluk olan fugamundi, anlamlı bağlantılar kurabilmek ve hikâyelerimizi paylaşabilmek için Caz Dinleme Kulübü’ne davet ediyor. “Ait hissettiğin yeri hatırlatan bir parça” temasıyla gerçekleşecek programın konuğu, 33. Akbank Caz Festivali programında bir konser de verecek olan Mert Pekduraner. Katılımcıların önerdiği şarkıları dinleyip; müzik, dönemler ve anılar üzerinden bir sohbete ortak olacağız. İlk bölümde Mert Pekduraner’in seçkisini; ikinci bölümde ise etkinlik katılımcılarının önerdiği parçaları dinleyip üzerine konuşacağımız etkinlik 24 Eylül’de Bant Mag. Havuz / Bina’da.

 


 

 

Jazz-hop Junction: Da Poet ile Beatmaking Atölyesi (Atölye)

 

 

Kolektif House Moda // 24 Eylül 2023 // 19:00

 

Jazz-hop Junction sizi caz ve hip-hop’ın ortak köklerinden bugüne uzanan bir yolculuğa davet ediyor. İki tür arasındaki etkileşimin izini süreceğimiz bu yolculukta kaptanımız usta beatmaker, prodüktör, beatmaker ve MC Da Poet.  Yerli hip-hop sahnesinin en üretken figürlerinden biri olan Da Poet’in caz albümlerinden ilham alan beat yapım sürecini uygulamalı olarak paylaşacağı atölye, HOOD Base iş birliği ile Kolektif House Moda Köşkü’nde sınırlı kontenjanla gerçekleşecek. 2005’ten bu yana sürdürdüğü kişisel projelerinin yanı sıra hip-hop kolektifi 90BPM ve trip-hop ikilisi Rain Lab ile de kayıtlar ve performanslar yapan Da Poet, bir yandan belgesel, film ve diziler için müzikler bestelemeye devam ediyor. 2020 yapımı Bir Nefes Daha filminin müzikleri ile SİYAD En İyi Müzik Ödülü’nü kazanan Da Poet, kurucusu olduğu Nuhado Records etiketiyle de hem kendi kayıtlarını hem de bağımsız sahneden farklı titreşimleri yaygınlaştırıyor.

 


 

 

25 Eylül etkinlikleri

 

 

 

 

Al Di Meola (Konser)

 

 

AKM Tiyatro Salonu // 25 Eylül 2023 // 21:00

 

Üretken ve yenilikçi bir besteci, enstrümanıyla özdeşleşmiş bir virtüöz, bir yaşayan efsane. Fusion müziğin geride kalan yaklaşık 50 yılını şekillendiren müzisyenlerden Al Di Meola, 33. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Gitarıyla Latin, tango, flamenko, Orta Doğu müzikleri gibi farklı ülkelerden işitsel gelenekler ve caz arasında köprüler kurmak, henüz 19 yaşında katıldığı süpergrup Return to Forever’dan bu yana Al Di Meola’nın başlıca motivasyonu. Cezbedici lirik melodiler, sofistike armoniler ve karmaşık ritmik senkoplarla dolu benzersiz tekniğiyle Montreal Jazz Festival, BBC, Guitar Player Magazine ve The Recording Academy gibi oluşumlar tarafından defalarca onurlandırıldı. Orkestra lideri olarak yaptığı kayıtların yanı sıra Paul Simon’dan Stanley Clarke’a, Luciano Pavarotti’den Stevie Wonder’a, Herbie Hancock’tan Frank Zappa’ya farklı müzikal estetiklerden pek çok isimle stüdyo ortamı ve sahnede ortaklaşan Al Di Meola için bir kâşif yakıştırması yapmak hiç de abartılı olmayacaktır. Son olarak John McLaughlin ve Paco de Lucia ile 1980 tarihli turnelerinden bir konserin kaydını albümleştiren Al Di Meola, büyülü bir buluşma için 25 Eylül akşamı AKM Tiyatro Salonu’nda.

 

Peo Alfonsi: Gitar
Al Di Meola: Gitar
Sergio Martinez: Perküsyon

 


 

26 Eylül Etkinlikleri

 

Kâmil Özler Trio Yasemin Özler (Konser)

 

 

Akbank Sanat // 26 Eylül 2023 // 19:00

 

Antonio Dumezic’ten aldığı gitar dersleriyle müzik kariyerine başlayan Kâmil Özler, 1970’lerden bugüne pek çok orkestrada yer aldı; kuruluşundan beri parçası olduğu TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndan 2018’de şef olarak emekli oldu. Kerem Görsev’den Ayten Alpman’a birçok müzisyenin albüm aranjmanlarına imza attı. 2018’de hayata geçirdiği caz gitar üçlüsü Kâmil Özler Trio’da kendisine Kamil Yılmaz ve Erdal Oral eşlik ediyor. Akbank Caz Festivali’nin 30. yılı için hazırlanan Dün, Bugün, Yarın albümünde “I Don’t Have A Name” adlı bestesiyle yer alan Kâmil Özler Trio, festivalin 33. edisyonunda da özel bir performansa imza atacak. 26 Eylül’de Akbank Sanat’ta gerçekleşecek konserde Kâmil Özler’in kızı olan ve bugüne dek Ceylan Ertem’den Ayyuka’ya, Melike Şahin’den Ah! Kosmos’a yerli sahnede farklı disiplinlerde üreten pek çok müzisyene hem sahne hem stüdyoda eşlik etmiş olan Yasemin Özler de üçlüyle birlikte sahnede olacak.

 

Kâmil Özler: Gitar
Erdal Oral: Gitar
Kamil Yılmaz: Gitar
Yasemin Özler: Viyolonsel

 


 

 

Sub-Rehavi (Konser)

 

 

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi // 26 Eylül 23 // 20:00

 

Piyanoda Serhan Adem ve davulda Gökçe Gürçay’dan oluşan Sub-Rehavi, usulleri ve makamları temel alarak yeni besteler oluşturuyor. Kendi tabirleriyle yaptıkları müziğin tanımı “500 yıllık usullerle caz”. İkili usullerin geniş zamanlarında ve piyanonun makamlarında gezinerek tazeleyici bir etki çıkarıyor ortaya. 2022’de Fransa merkezli plak şirketi Tchai Records aracılığıyla üç tematik albüm birden yayımladı Sub-Rehavi: İkilinin orijinal bestelerinden oluşan VELVELE, canlı kayıtları albümleştiren LIVE at SOUNDIDEA ve aralarında Cenk Erdoğan, Serkan Emre Çiftçi, Bilal Karaman gibi müzisyenlerin de bulunduğu misafirleriyle kaydettikleri parçalardan oluşan Mİ SA FİR. Yakınlarda ilk ABD turnesini de gerçekleştirecek ikili, 26 Eylül’de 33. Akbank Caz Festivali’nin konuğu olacak.

 

Serhan Adem: Piyano
Gökçe Gürçay: Davul

 


 

27 Eylül Etkinlikleri

 

Yumi Ito (Konser)

 

 

Akbank Sanat // 27 Eylül 2023 // 19:00

 

Aile ağacı Polonya ve Japonya’ya da uzanan İsviçreli vokalist, piyanist, besteci ve doğaçlamacı Yumi Ito, sesiyle sınırların hiç olmadığı dünyaların kapılarını aralıyor. Art-pop, caz ve neo-klasik unsurlar barındıran diskografisinin son halkası Ysla, Nisan 2023’te yayımlandı. Aynı zamanda kendi ismiyle yayımladığı beşinci uzunçalar olan yedi parçalık albüm; tek başınalık, ayrılık, dünyanın sonu ve yeniden doğum gibi ağır konu başlıklarına mercek tutuyor. Tüm piyano kayıtlarını da bizzat üstlendiği albümde Polonyalı basçı Kuba Dworak ve İspanyol davulcu Iago Fernández eşlik ediyor kendisine. Gerek besteciliğinde gerek müziğinin icrasında alabildiğine açık, aksettirici ve güçlü bir enerjiyi etrafına yayması, Yumi Ito’nun en büyük sihri muhtemelen. Bugüne dek Al Jarreau, Becca Stevens, Nils Petter Molvær ve Mark Turner gibi isimlerle de sahneyi paylaşan müzisyen, 27 Eylül’de Akbank Sanat’ta olacak.

 

Yumi Ito: Piyano, vokal
Iago Fernández: Davul
Nadav Erlich: Kontrbas

 


 

 

Neşet Ruacan, Cem Tuncer, Yarkın Tuncer (Konser)

 

 

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi // 27 Eylül 2023 // 20:00

 

Caz kontrbasa teknik ve müzikal açıdan pek çok katkıda bulunmuş Niels-Henning Ørsted Pedersen’in ekolünü sürdürmeyi kendisine ilke edinen Yarkın Tuncer; sayısız film müziği bestesinin yanı sıra prodüktör, aranjör ve stüdyo müzisyeni olarak çalışmalarını sürdüren Cem Tuncer ve 26 yıl çalıştığı TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndan 2011 yılında orkestranın şefi olarak emekli olan, farklı nesillerden pek çok müzisyenle çalışmalarını sürdüren gitarist ve akademisyen Neşet Ruacan’dan 33. Akbank Caz Festivali’ne özel bir performans. 27 Eylül akşamı Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek konseri kendileri şu sözlerle anlatıyor: “Defalarca birlikte müzik yaptığımız arkadaşlar ile bu defa bir üçlü oluşturduk. İki gitar ve bir kontrbas, müzik frekansları açısından oldukça geniş bir aralığı kapsar. Böyle bir gruptan, onlar için özel yazılmış bir müziğin icrası beklenirdi. Oysa bizler, caz müziğine çok emek vermiş kişiler olarak, bu görev dağılımını müzik sırasında yapmaya alışığız. Böylece gerek özgün besteler, gerek de bilinen caz eserleri ile programlayacağımız bu konser, ilk ve aynı ile tekrarı olamayacak bir icraat olacaktır. Heyecanımızı paylaştığınız için teşekkür ederiz.”

 

Neşet Ruacan: Gitar
Cem Tuncer: Gitar
Yarkın Tuncer: Kontrbas

 


 

 

Mert Pekduraner (Konser)

 

 

Çevre Tiyatrosu / Semaver Kumpanya // 27 Eylül 2023 // 20:30

 

Amsterdam-İstanbul arasında yaşamını sürdüren gitarist ve besteci Mert Pekduraner, 17.Venedik Bienali için kaydettiği “Kıyı” isimli parçasının ardından ilk stüdyo albümü Geriye Ne Kaldı?’yı 2021’de bağımsız olarak yayımladı. Müzisyenin kemik dinleyici kitlesini oluşturan bu albümü 2022 çıkışlı DIALOGUES IN THE DARK koleksiyonu takip etti. Metronom kullanmadan canlı kaydedilen ve yaylı dörtlüsü partisyonları da yazarak girift bir bestecilik örneği sunduğu albümde Pekduraner’e davulda Nihal Saruhanlı ve kontrbasta Apostolos Sideris eşlik ediyor. Otobiyografik bir anlatıyı takip eden albümün hazırlık ve kayıt sürecini konu eden Ümit Şahin imzalı bir belgesel de mevcut. 33. Akbank Caz Festivali kapsamında 27 Eylül’de Çevre Tiyatrosu / Semaver Kumpanya sahnesinde olacak Mert Pekduraner, yeni albümler ve başka sanat projeleri için kompozisyonlar yapmaya devam ediyor.

 

Mert Pekduraner: Perdeli / Perdesiz Gitarlar
Nihal Saruhanlı: Davul
Muaz Ceyhan: Yaylı Tanbur 
Eren Dilli: Elektrik Bas Gitar
Özge Özberk: Keman
Mehmet Gökhan Bağcı: Çello
Emre Akman: Viyola

 


 

 

KAM x Yasemin Mori (Konser)

 

 

BOVA Sahne // 27 Eylül 2023 // 22:00

 

Tohumları 2010 yılında trompetçi Can Ömer Uygan tarafından Galata’da atılan KAM, doğaçlama, psikedelik ve Anadolu motiflerinden beslenen bir müzik üretiyor. Performanslarında deneysel folk-rock ve caz ekseninde dolanan, bunun yanında doğu elementlerini de aynı eksende harmanlayarak hareket eden KAM, ilk konserlerini 2011'de Şenol Küçükyıldırım'ın daveti ile “Başka Sesler Başka Şeyler" festivalinde gerçekleştirdi. Son yıllarda İstanbul’daki pek çok festivalde yer alan grup, seremoninin ön planda olduğu performanslarını şöyle tanımlıyor: “Trompet ve klavyenin iç içe geçen sesleri; gitar, bas ve davulun salınımı, anlatıcıya kulak vererek zaman içinde bir hâl alıp onu ân’a sunar.” Ekibin 33. Akbank Caz Festivali’ne özel performansında, özgün hikâye anlatıcılığı ve psikedelik yaklaşımı ile her daim heyecan dolu bir macera vadeden Yasemin Mori de bu seremoni havasını katmerleyecek.

 

Can Ömer Uygan: Trompet x Fx
Samad Kamalı: E-Piyano, synthesizer
Egesu Kaymak: Gitar
Ömer Dominic Akalın: Bas
Çağdaş Yapıcılar: Davul
Konuk: Yasemin Mori

 


 

28 Eylül Etkinlikleri

 

Onur Çalışkan (Konser)

 

 

CoBAC Work Space // 28 Eylül 2023 // 18:30

 

Onur Çalışkan klarnet çalmaya çok erken yaşlarda başladı. 2013’te İstanbul Klarnet Festivali kapsamında düzenlenen yarışmada birinci oldu ve ödülünü dünyaca ünlü klarnetçi Mustafa Kandıralı’nın elinden aldı. Yurt içi ve yurt dışında farklı ekiplerle konserler veren Onur Çalışkan, 2020 yılında ilk albümü Esrik’i yayımladı. Bilincin getirdiği yükümlülükleri bir ânın ışığında askıya alma hâlinden ilhamla hayat verdiği albümünde Grammy ödüllü çok yönlü müzik insanı Michael League ile Ediz Hafızoğlu, Cenk Erdoğan, Efe Demiral, Tamer Temel, Çağrı Sertel gibi Türkiye caz sahnesinin gediklisi birçok müzisyen ile çalıştı. Konserlerinde geleneksel tınıları modern bir yaklaşım ve caz estetiğiyle harmanlayarak dinleyicilere sunan Onur Çalışkan, 33. Akbank Caz Festivali kapsamında 28 Eylül akşamı CoBAC Work Space sahnesinde olacak.

 

Onur Çalışkan: Klarnet
Eren Turgut: Bas
Efe Demiral: Elektro Gitar
Mertcan Bilgin: Davul

 


 

 

All Night Jazz: BOSQ, Zeynep Erbay, Recep Şencan (Konser)

 

 

Frankhan // 28 Eylül 2023 // 21:00

 

33. Akbank Caz Festivali caz tınılarıyla gece boyu temponun düşmeyeceği, bol danslı bir parti için Frankhan’a uğruyor. BOSQ, Zeynep Erbay ve Recep Şencan, DJ kabinine geçecek isimler.

 

BOSQ: Prodüktör, DJ ve multi-enstrümantalist BOSQ, on yılı aşkın süredir disco ve funk titreşimlerini Afro-Latin stilleriyle buluşturmakta. 2013’e tarihlenen çıkış albümünden bu yana müzisyenliği ve ses işçiliğini olgunlaştırmaya, ilk gündeki tutku ve hayal gücünden hiçbir şey kaybetmeden devam ediyor. İlk olarak Whiskey Barons ikilisinin bir parçası olarak yayımladığı edit ve setlerle dikkatleri üzerine çeken BOSQ, sonraki dönemde Ray Barretto, Orchestre Poly Rhythmo de Cotonou, Rawayana gibi isimler için yaptığı remikslerle solo kariyerine start verdi. 2013’te Ubiquity Records ailesine katılan müzisyen, geride kalan on yılda orijinal prodüksiyonlar ve besteler yapmayı öncelik hâline getirdi. Parçalarından bazılarını Broad City, You’re The Worst ya da The Catch gibi dizilerde duymuş olmanız da olası.

 

Zeynep Erbay: Klasik eğitim almış bir piyanist olan Zeynep Erbay, üniversite yıllarında yüzünü dans pistine çevirip DJ ve prodüktör olarak üretimler yapmaya koyuldu. 2006’da Red Bull Music Academy’ye katıldıktan sonra Compost Records aracılığıyla ilk yayınını yapan Erbay, Fool’s Gold’dan Soul Clap Records’a dans müziğinin farklı uçlarından pek çok etiket ile kayıtlarını paylaştı. Erbay’ın genç yaşta müzik teorisi üzerine çalışmış olmasıyla ritim ve sound’a dair derin bir anlayış geliştirmiş olması, DJ setlerindeki akıcılık ve ses işçiliğinde önemli bir role sahip. House etkileşimli beatler’den disco titreşimlerine, sizi içine çeken derin melodilerden broken beatlere çeşitlenen ses paletiyle karşı koyması pek de mümkün olmayan dokular yaratıyor. Kabine geçtiği zaman, dans pistinden ayrılmak istemeyeceksiniz.

 

Recep Şencan: 2005 yılından beri Açık Radyo’da yayımlanan Caz Türbülans programını hazırlayan Recep Şencan, 15 yılı aşkın süredir İstanbul’un birçok farklı mekân ve kulübünde DJ’lik yapmakta. Şehrin en köklü müzik mekânlarından biri olan Gizli Bahçe’nin resident DJ’lerinden biri olan Şencan, groove eksenli multi-janr setler çalıyor.

 


 

29 Eylül Etkinlikleri

 

 

 

Terence Blanchard feat. the E-Collective with Turtle Island Quartet (Konser)

 

 

Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi // 29 Eylül 2023 // 20:30

 

Kariyerine bundan 40 yıl önce Lionel Hampton Orchestra ve The Jazz Messengers gibi prestijli orkestraların üyesi olarak başlayan Terence Blanchard, eşine az rastlanır bir müzikal miras inşa etti. Caz sahnesinin en saygın trompetçilerinden biri olarak anılan Amerikalı müzisyen, bugüne dek beş Grammy Ödülü kazanmasının yanı sıra Spike Lee filmleri için yaptığı kompozisyonlarıyla iki kez Oscar Ödülü’ne aday gösterildi. Bunu Quincy Jones’dan bu yana başaran ilk Siyah müzisyen olarak adını tarihe yazdırdı. Aynı zamanda, prömiyerini 2021 senesinde yapan operası “Fire Shut Up in My Bones” ile Metropolitan Opera için besteleyen ilk Afro-Amerikan müzisyen oldu. Concord ve Blue Note gibi etiketlerden yayımlanmış albümlerle dolu bir kataloğa sahip olan Terence Blanchard, besteciliğini şu sözlerle tanımlıyor: “Ben de herkes gibi iyi hissettiren parti müzikleri çalmak isterdim ama bazen müziğim nerede olduğumuz gerçeğini kurcalıyor.” E-Collective ile kaydettiği son albümü Absence (2021) ile kendisi için bir yol gösterici olan Wayne Shorter’a saygı duruşunda bulunan Blanchard, 29 Eylül’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde.

 

E-Collective
Terence Blanchard: Trompet, synthesizer
Charles Altura: Gitar
Taylor Eigsti: Piyano, klavye, synthesizer
David Ginyard, Jr.: Bas gitar
Oscar Seaton: Davul

 

Turtle Island Quartet
David Balakrishnan: Keman
Gabriel Terracciano: Keman
Benjamin von Gutzeit: Viyola
Naseem Alatrash: Çello

 


 

 

Ayyuka (Konser)

 

 

Babylon // 29 Eylül 2023 // 22:00

 

Retro çılgınlığına yakalanmadan, Türkiye psikedelik müziğini kendi sesleriyle yeniden birleştiren Ayyuka, 2001'den bu yana özgün işitsel ifade biçimleri geliştirmeyi başardı. Dick Dale, John Frusciante, Erkin Koray ve Orhan Gencebay gibilerinden ilham alarak gitar ağırlıklı bir tınıya ulaşsalar da film müzikleri ve doğaçlamaya yönelik tutkuları, parçalarda beklenmedik köşelerle karşılaşmamıza sebep oluyor. Sonic Youth ve Jonathan Richman’la aynı sahneyi paylaşan, Afrobeat efsanesi Orlando Julius’la kayıtlar yapan Ayyuka, Calibro35 üyesi Tommaso Colliva ile ortaklaştıkları Maslak Halayı albümünü 2019’da Tantana Records etiketiyle yayımlamıştı. Sırada dört enstrümantal parçadan oluşan bir EP var. Zaman Ziyan adlı koleksiyonun, dinleyiciler için farklı müzikal manzaralardan oluşan bir kaleydoskop etkisi taşıyacağının ipuçları veriliyor. Funk, dub, arabesk ve Afrobeat gibi türlere bulanan bu yolculuğun ilk performanslarından biri 29 Eylül’de Babylon sahnesinde olacak.

 

Alican Tezer: Davul
Altan Sebüktekin: Bas 
Ahmet Kul: Gitar
Özgür Yılmaz: Vokal, gitar

 


 

30 Eylül Etkinlikleri

 

Çılgın Çocuk Orkestrası (Çocuk Atölyesi)

 

 

Akbank Sanat // 30 Eylül 2023 // 11:00
Akbank Sanat // 07 Eylül 2023 // 11:00

 

Çılgın bir orkestra ile içimizi ısıtmanın ve eğlenmenin tam zamanı. Ancak bu bildiğiniz gibi sıradan bir orkestra değil. İçinde ses, hareket, söz, ne ararsanız var. Hem de en alışılmadık hâlleriyle! İçimizdeki ve bizi çevreleyen sesleri ve hareketleri keşfetmek, kendi bestemizi yapmak ve bir orkestra kurmak için harekete geçiyoruz. Yaş grubu: 7-12. Atölyeye gelirken rahat kıyafetler ve varsa enstrüman getirilebilir.

 


 

 

Türkiye Caz Ağı Paneli: Müzik Yoluyla Mekânı Kavramak (Söyleşi)

 

 

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi // 30 Eylül 2023 // 16:00

 

 

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki lisans eğitiminin ardından Koç Üniversitesi ve Strasbourg Üniversitesi’nde kültür - sanat yönetimi ve performans sanatları alanında yüksek lisans eğitimi tamamladı. Villa Theatre (Fransa) ve Altenburg Devlet Tiyatrosu’nun (Almanya) projelerinde performanslarıyla yer aldı. bomontiada ALT'in eş küratörlüğünü üstlendi ve hâlâ A Corner in the World'ün eş direktörü olarak sahne sanatları alanında çalışmaya devam ediyor. ATTA Festival’in Yumurtadan Çıkan Fil ve Çık Dışarı oyununda dansçı olarak yer alıyor. Uzun zamandır çocukların yaratıcı ifadesini geliştirmek üzerine çalışan Burcu Yılmaz, hareket ve ses üzerine farklı teknik ve yaklaşımları birleştirerek soundpainting odaklı atölyeler gerçekleştiriyor ve gösteriler hazırlıyor. Şehrin kapılarını çeşitli mekânlara müzik eşliğinde açmak, mekânları müzikle karaktere bürünmüş şehirde nasıl mümkün? Şehrin mekân ve müzik ilişkisini incelemek, o yeri oluşturan tüm yapı taşlarının birbiri içine girdiği bir ağı anlamak. Mekânın bir olay örgüsü elemanı hâline gelmesinde müziğin oynadığı kavramsal ve sembolik pratikler kuvvetli bir bütünlük oluşturuyor. Müzik gibi mekân da aslında insanı merkezine alan dinamik bir bütünlük olabilir mi? İnsanı temeline alan bir bütünlüğün şehir ile organik bir ilişki kurması da herhalde yadsınamaz. Türkiye Caz Ağı, el ele yürüyen mekân ve müzik birlikteliğini incelemek, şehrin yapı taşlarını bu iki unsur etrafında keşfetmek için sizi “Müzik Yoluyla Mekânı Kavramak” paneline davet ediyor.

 

Moderatör: Gizem Gezenoğlu 
Panelistler: Murat Meriç, Artemis Günebakanlı, Mert Üçer

 


 

 

Hend (Konser)

 

 

Outro Record Store // 30 Eylül 2023 // 19:00

 

2019’da kurulan Hend, elektronik tabanlı R'n'B ve hip-hop semalarında müzik yapan bir grup. Sahnede ve kayıtlarda alışılmışın dışında bir kurulum ile deneysel soundlar ortaya çıkarmayı amaçlayan grubun vokal, klavye ve gitar partisyonlarının bir kısmını Erkin Sağsen üstlenirken; altyapı gitar ve yine klavyede Ozan Hatipoğlu, ritim bölümünde ise elektronik ve akustik parçaları sentezleyen davuluyla Tarık Can Sürmen yer almakta. Hend ilk EP’si Part1’i 2019’da yayımlandı. “Kayıp Sayıl” ve “Acelem Yok” şarkılarına videolar hazırlayıp yayımladıktan sonra sırasıyla “Lekem”, “Kaygan Yol”, “İllüzyon”, “Ne Bileyim Gibiyim” teklileri ve Live at Ibis Music canlı albümünü videolarıyla birlikte yayımladı. Haziran 2022’de “7’den Geri Say” parçasıyla yeni bir tekni serisi başlatan Hend, son olarak geçtiğimiz ağustos ayında tınısal olarak ekibin önceki işlerinden ayrı bir yerde konumlanan “Çaresi Yok” ile karşımıza çıktı.

 

Erkin Sağsen: Vokal, klavye
Ozan Hatipoğlu: Gitar, klavye
Can Sürmen: Davul

 


 

 

Caz'ın Kıtaları (Söyleşi)

 

 

Outro Record Store // 30 Eylül 2023 // 20:00

 

Cazın anakarası olan Amerika'nın dışında kendi üretimleriyle özgün başlıklar oluşturmuş coğrafyalardaki caz müziğine yoğunlaşacak programda, LoftCaz yazarları 30 Eylül günü Outro Music Store'da buluşuyor. Eray Düzgünsoy moderatörlüğünde gerçekleşek buluşmanın hemen ardından Atilla Ayginin plak seçkisiyle pikapların başında olacak.

 

Moderatör: Eray Düzgünsoy
Katılımcılar: Atilla Ayginin, Melike Durmaz, Alper Kaliber, Tolga Esmer

 


 

 

LoftCaz Plak Seçkisi (Dinleti)

 

 

Outro Record Store // 30 Eylül 2023 // 22:00

 

30 Eylül'de Outro Music Store'da gerçekleşecek olan Caz'ın Kıtaları söyleşisinin hemen ardından LoftCaz yazarlarından Atilla Ayginin cazın yeni eski örnekleri arasında kıtalararası bir gezintiye çıkarıyor. Yaklaşık iki saat sürecek sette, kendi caz kültürünü oluşturmuş biçimler üzerine özel bir seçki dinleyeceğiz.

 


 

 

Gabi Hartmann (Konser)

 

 

Babylon // 30 Eylül 2023 // 22:00

 

Paris’te Fransız şansonları ve dünyanın dört bir yanından pop - rock müzikler çalan bir evde büyümüş Gabi Hartmann. Brezilya müziklerine duyduğu tutku, onu iki yıl yaşayacağı Rio’ya çekmiş; Londra’da etnomüzikoloji eğitimi almış. Amy Winehouse’dan yorumlarını dinleyerek keşfettiği Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Nat King Cole gibi efsaneler ve farklı coğrafyaların müziklerine yönelik merakı, eklektik besteciliği ve yorumculuğunu şekillendirmiş. Fransızca, Portekizce, İngilizce ve Arapça sözlere sahip parçalarında fado geleneklerinden modern caza uzanan geniş bir alanı kat ediyor Gabi Hartmann. Paris-New York hattında, Jesse Harris prodüktörlüğünde kaydedilen ve kendi ismini taşıyan ilk albümü, 2023’ün ilk günlerinde yayımlandı. 14 parçalık koleksiyon, Hartmann’ın müzikal kimliğinin DNA’sında bulunan tüm çeşitliliği yaşatıyor. Geçtiğimiz Melody Gardot ve Jamie Cullum gibi isimlerden önce de sahne alan Gabi Hartmann, 33. Akbank Caz Festivali kapsamında 30 Eylül akşamı Babylon’da.

 

Gabi Hartmann: Vokal, gitar
Bruno Marmay: Davul
Elaine Beaumont: Kontrbas
Abdoulaye Kouyaté: Gitar

 


 

01 Ekim Etkinlikleri

 

İdil Naz Dönmez ve Rüzgar Yıldırım (Konser)

 

 

Alan Kadıköy Amfi // 01 Ekim 2023 // 18:30

 

2023 Nardis Genç Caz Vokal Yarışması kazananları İdil Naz Dönmez ve Rüzgar Yıldırım, 33. Akbank Caz Festivali sahnesinde. 1999’da İstanbul’da doğan İdil Naz Dönmez, 2023 yılında Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim bölümünden mezun oldu. Lise yıllarında başlayan müzik serüveni, üniversitede Orkestra ve Caz Korosu gibi oluşumlarda devam etti. Bu süreçte caza aşina olmanın yanı sıra soul, fusion, RB ve funk türlerinde de kendini geliştirdi. 2022’de Çağıl Kaya ile sürdürdüğü çalışmaların ardından BAU Caz Sertifika Programı kapsamında Sibel Köse, Yeşim Pekiner, Baki Duyarlar ve Şevket Akıncı gibi müzisyenlerden eğitim aldı. Şu sıralar kendi dörtlüsüyle sahne alıyor; kişisel beste ve prodüksiyon çalışmalarına devam ediyor. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması’nda derece elde eden bir diğer isim Rüzgar Yıldırım ise 2008 İstanbul doğumlu bir müzisyen. Sanat hayatına seslendirme, oyunculuk ve müzik ile başlayan Yıldırım, 6 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı yarı zamanlı keman bölümüne kabul edildi ve üç yıl eğitim aldı. Pandemi döneminde gitarla kurduğu güçlü bağların ardından yeni enstrümanıyla İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı yarı zamanlı programında Cem Küçümen’in öğrencisi olarak kabul gördü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gitar Bölümü sınavlarını kazanıp lisede tam zamanlı olarak Ozan Sezener’in öğrencisi oldu. Gitarın yanı sıra başka enstrümanlara da ilgi duyan Yıldırım; bandoneon ve klarnet çalmakta, beste ve düzenlemeler yapmakta.

 

İdil Naz Dönmez: Vokal
Rüzgar Yıldırım: Vokal, gitar
Ege Erdem: Piyano, klavye
Melih Can Yardı: Bas gitar
Berkay Sümbül: Davul

 


 

 

Ozan Musluoğlu Quartet ft. Kerem Görsev (Konser)

 

 

Alan Kadıköy // 01 EKim 2023 // 20:30

 

Türkiye caz sahnesinin en üretken ve eklektik müzisyenlerinden Ozan Musluoğlu, kontrbas eğitimine 2000 yılında Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde başladı. Volkan Hürsever, James Lewis, Kürşat And, Marc Johnson, David Friesen ve Dominique Lemerle gibi isimlerle farklı dönemlerde çalıştı, atölyeler gerçekleştirdi. İlk albümü Coincidence 2009’da Rec Jazz etiketiyle; Jeremy Pelt, JD Allen, Danny Grissett ve Darrell Green eşlikli ikinci albümü 40th Day ise 2011’de Equinox Music etiketiyle yayımlandı. Bu kayıtları, bol konuklu iki tematik albüm takip etti: My Best Friends Are Pianists (2012) ve My Best Friends Are Vocalists (2015). Uzun yıllar TRT Radyo 3’te Caz Saati başlıklı programı hazırlayıp sunan Musluoğlu, bir yandan prodüktör olarak da çalışmalarını sürdürüyor. Cem Tuncer’in şefliğini yaptığı TRT Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın da bir parçası olan Ozan Musluoğlu, Barış Doğukan Yazıcı, Kaan Bıyıkoğlu ve Ferit Odman’dan oluşan dörtlüsüyle sahne alacak.

 


 

02 Ekim Etkinlikleri

 

Lakecia Benjamin "Phoenix” (Konser)

 

 

Ses Tiyatrosu // 02 EKim 2023 // 20:30

 

New York’ta doğup büyüyen alto saksafoncu Lakecia Benjamin, her projesinde yüzünü başka manzaralara çevirmeyi alışkanlık edinen müzisyenlerden. Çocukluk yıllarında latin ve salsa gibi estetiklerle haşır neşir olan Benjamin, akıl hocası Gary Bartz’la çalışarak enstrüman tekniğini geliştirdi. Aralarında Alicia Keys, Stevie Wonder, Macy Gray, The Roots ve Missy Elliot’ın da yer aldığı pek çok müzisyenle turne ve stüdyolarda iş birlikleri yaptı. 2023 başlarında Whirlwind Recordings etiketiyle yayımlanan dördüncü stüdyo albümü Phoenix ise şimdiden pek çok mecra tarafından yılın en iyileri arasında gösteriliyor. Wayne Shorter ve Angela Davis gibi figürlerden ses kayıtları da barındıran albüm, ismini dünyanın COVID-19 sonrası yeniden ayaklanma çabasından alıyor. Her parçada modern cazı farklı nefeslerle buluşturan tematik bir kurguya sahip. Hem geçmişe hem bugüne bakan koleksiyonun prodüktör koltuğunda da Terry Lyne Carrington var. Cazın geleceğini şekillendiren besteci ve icracılardan biri olarak tanımlanan Lakecia Benjamin, 2 Ekim’de Ses Tiyatrosu’nda.

 

Lakecia Benjamin: Alto saksafon
Zaccai Curtis: Piyano
Ivan Taylor: Bas
EJ Strickland: Davul

 


 

03 Ekim Etkinlikleri

 

Wayne Shorter Anısına (Konser)

 

 

Akbank Sanat // 03 EKim 2023 // 19:00

 

1950’lerin ortalarından başlayan müzik kariyerinde Miles Davis’in ikonik beşlisiyle çalarak ün kazanan, Weather Report ile caz dünyasında yenilikçi bir stilin kapılarını aralayan çığır açıcı bir müzik dehasıydı Wayne Shorter. 2 Mart 2023’te 89 yaşında aramızdan ayrılan efsanevi figürün anısına 33. Akbank Caz Festivali kapsamında özel bir performansa davetlisiniz. En sevilen albümlerinden esintiler taşıyan repertuvarıyla Wayne Shorter Tribute Band’in sahne alacağı gece, müzisyenin köklü mirasının özlü bir kutlaması olacak. Kariyeri boyunca 11 Grammy Ödülü, Yaşam Boyu Başarı Grammy Ödülü ve NEA Jazz Ustalık Ödülü gibi prestijli ödüllerle onurlandırılan Wayne Shorter’ın Speak No Evil, Juju, Night Dreamer gibi klasik kayıtlarında yer alan parçaları Engin Recepoğulları, Can Çankaya, Alper Yılmaz ve Ediz Hafızoğlu’dan oluşan grubun yorumuyla dinleyeceğimiz konser, 3 Ekim akşamı Akbank Sanat sahnesinde.

 

Engin Recepoğulları: Saksafon
Can Çankaya: Piyano
Alper Yılmaz: Bas
Ediz Hafızoğlu: Davul

 


 

 

Şevket Akıncı, Mehmet Korkmaz, İlhami Tunç Gençer (Konser)

 

 

Arter // 03 EKim 2023 // 20:00

 

Çok yönlü müzik insanı Şevket Akıncı ve Sonik Sanatlar alanında çalışmalarını sürdüren Mehmet Korkmaz’ın ARTER’deki performansına, animasyon sanatçısı İlhami Tunç Gençer de görselleriyle eşlik edecek.

 


 

 

Sissoko / Segal / Parisien / Peirani “Les Egarés” (Konser)

 

 

Cemal Reşit Rey Konser Salonu // 03 EKim 2023 // 20:30

 

İki virtüöz duonun bir araya gelip bir quartet formunu aldığı, heyecan verici bir buluşma Sissoko Segal Parisien Peirani. 2019 yazında bir gece Lyon’da, plak şirketi Nø Førmat!’ın 15. yaşını kutlamak için gerçekleşecek bir performans ile başlıyor Ballaké Sissoko, Vincent Segal, Vincent Peirani ve  Émile Parisien’in serüveni. Kora, çello, akordeon ve saksafon dörtlüsü, 2+2’nin 4 değil; 1 ettiğini ispatlıyor sihirli bir biçimde. Bu birlikteliğin ilk çıktısı olan 10 şarkılık Les Égarés için bir albüm yerine “oyun alanı” yakıştırmasını tercih ediyorlar. Ses paletinde herhangi bir vurmalı olmasa da ritmik kurgusuyla tesiri altına alan bir diyaloglar bütünü Les Égarés. Diyalog konusuna da Vincent Peirani şöyle açıklık getiriyor: “Hiçbirimiz ‘performans’ sergilemiyorduk. Müzik, bir şey ‘söylemeye’ ihtiyaç duymadan iletişim kuruyordu. Önceleri hiçbirimiz gerçeğe sahip değildik; yaptığımız şey onu birlikte bulmaktı.” Paris menşeli Sissoko Segal Parisien Peirani, 3 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey’de sahne alacak.

 

Ballaké Sissoko: Kora
Vincent Segal: Çello
Vincent Peirani: Akordeon
Émile Parisien: Saksafon

 


 

04 Ekim Etkinlikleri

 

Zoe Rahman Trio "Colour of Sound" (Konser)

 

Akbank // 04 EKim 2023 // 19:00

 

“Tınısı özgünlükle dolu; birinci sınıf bir sanatçı, besteci ve yorumcu... Zoe, İngiltere'nin en güçlü besteci seslerinden ve önemli çağdaş sanatçılardan biri olarak parlıyor.” Zoe Rahman hakkındaki bu tanımlamayı, Avrupa’nın en köklü şarkı yazarı birliklerinden Ivors Academy yapmış. Caz estetiğini klasik müzik geçmişi, ailesinin Bangladeş’e uzanan kökleri ve alabildiğine geniş müzikal zevkiyle harmanlayan Rahman, bugüne dek MOBO ve Ivors Composers Awards gibi mecralar tarafından ödüllendirildi; 2006’ya tarihlenen Melting Pot albümüyle prestijli Mercury Prize’a aday gösterildi. Temmuz 2023’te Manushi Records etiketiyle yayımlanan son albümü Colour of Sound, her durağında farklı duygu durumlarını yaşatan bir kayıt. Alec Dankworth ve Gene Calderazzo ile oluşturduğu triosuyla hayat verdiği albüm, diskografisinin en yüksek enerjili işlerinden biri. Kendi projelerinin yanı sıra Penguin Cafe Orchestra, Courtney Pine, George Mraz, Yoko Ono ve Reem Kelani gibilerine de çeşitli kayıtlarda eşlik eden Zoe Rahman, Colour of Sound albümünün turnesi kapsamında 4 Ekim akşamı Akbank Sanat’a uğrayacak.

 

Zoe Rahman: Piyano
Alec Dankworth: Kontrbas
Gene Calderazzo: Davul

 


 

 

Immanuel Wilkins Trio (Konser)

 

 

Babylon // 04 EKim 2023 // 21:30

 

Henüz 20’lerinin ortalarında olsa da Bob Dylan, Wynton Marsalis, Solange Knowles gibi isimlerle üretimlerde bulunmuş bir yetenek Immanuel Wilkins. Philadelphia’da doğan ve Brooklyn’de yaşayan saksafoncu hakkında “Doğaçlama müziğin en çekici enstrümanistlerinden biri” yorumunu yapıyor ABD’nin köklü müzik oluşumu NPR’ın caz yazarı Nate Chinen. Dikkat çekici solo çıkışı Omega’nın ardından 2022’de yine Blue Note etiketi taşıyan The 7th Hand albümünü yayımlayan Wilkins, orkestrası eşliğinde bir tür “hiçliğe” ulaşmayı; bu sayede müziğin akmasını mümkün kılacak birer araca dönüşerek kolektif bir anlatı yaratmayı amaçlamış. Boşlukların da önemli bir parçası olduğu kompozisyonlarında tüyler ürperten nefes hareketleri ve çok katmanlı melodilerle varlık - yokluk arasındaki ilişkiyi kurcalayan zihin açıcı bir dinleyişe çağırıyor. Son olarak “Avalanche” yorumuyla Here It Is: A Tribute To Leonard Cohen derlemesinde karşımıza çıkan Immanuel Wilkins Trio, 4 Ekim’de Babylon sahnesinde.

 

Immanuel Wilkins: Saksafon
Micah Thomas: Piyano
Kweku Sumbre: Davul

 


 

 

Tribute to Ella and Louis (Konser)

 

 

Nardis Jazz Club // 04 EKim 2023 // 21:30

 

Caz tarihinin efsaneleri Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald, 50 yılı aşan kariyerlerinde birçok unutulmaz performans ve kayda imza attı. Bu iki duayeni kariyerlerinin zirvesindeyken bir araya getiren Ella and Louis (1956) ve Ella and Louis Again (1957) albümleri ise caz düet kanonunda yerini almış iki başyapıt oldu. 33. Akbank Caz Festivali’nde ilk kez sahnelenecek Ella and Louis Tribute konserinde, Türkiye cazının usta trompetçisi Şenova Ülker ve etkileyici doğaçlamalarıyla beğeni toplayan caz vokalisti Cemre Necefbaş, Armstrong ve Fitzgerald’ın ortak kayıtlarından oluşan bol swingli bir repertuar ile seyirci karşısına çıkarak iki efsanenin anısını yaşatacak. İkiliye Önder Focan, Aydın Balpınar ve Mert Can Bilgin’in eşlik edeceği konser, 4 Ekim akşamı şehrin köklü caz kulübü Nardis’te gerçekleşecek.

 


 

05 Ekim Etkinlikleri

 

Bulut Gülen “Bosphorus Train” (Konser)

 

 

Akbank Sanat // 05 EKim 2023 // 19:00

 

2022 çıkışlı Bosphorus Train albümü, müzisyenin kişisel yolculuğundan hareketle bestelediği şarkılardan oluşuyor. Nitekim albüm ismini de Gülen’in gençlik yıllarında okula giderken kullandığı ve o döneme dair hatıralarının büyük bir parçası hâline gelen Boğaziçi Treni’nden alıyor. Bulut Gülen ve orkestrası, kayıtlardaki bestelerin tansiyonunu hiç düşürmeyen ritmik ve melodik yapısıyla çarpıcı performansıyla Akbank Sanat sahnesinde.

 

Bulut Gülen: Trombon
Barış Doğukan Yazıcı: Trompet
Kaan Bıyıkoğlu: Piyano
Ozan Musluoğlu: Kontrbas
Serkan Alagök: Davul

 


 

 

Hidden Orchestra (Konser)

 

 

Babylon // 05 EKim 2023 // 21:30

 

Çok yönlü müzisyen, besteci ve prodüktör Joe Acheson’ın stüdyosunda filizlenen Hidden Orchestra, ses paletini her daim zenginleştirmeyi misyon edinen ve ilham havzası epey geniş bir alana yayılan bir proje. Ayrıksı müzikal geleneklerden yetişmiş konuk müzisyenler, alan kayıtları, elektronik ve akustik enstrümanlarla şekillenen Hidden Orchestra diskografisinde Tru Thoughts, Decca Records ve Denovali gibi etiketlerle yayımlanmış farklı formatlarda albümler yer almakta. Sufi müziğinden, progresif rock’tan, ambient besteciliğinden yansımalar duyabileceğiniz kayıtlarının yanı sıra 2020’de video oyunu Creaks için hazırladığı müziklerle de ödüller kazandı. Bu uçsuz bucaksız müzikal evreni sahneye taşıyan canlı Hidden Orchestra deneyiminde Acheson’a heyecan uyandıran virtüöz müzisyenler ve göz kamaştıran görseller eşlik ediyor. Eylül 2023’te yayımlayacağını duyurduğu yeni albümü To Dream is to Forget’in turnesi kapsamında 33. Akbank Caz Festivali’nin konuğu olacak grup, 5 Ekim’de Babylon’da.

 

Joe Acheson: Bas, elektronikler
Jamie Graham: Davul
Poppy Ackroyd: Piyano
Jack McNeill: Klarnet
Becky Knight: Çello

 


 

06 Ekim Etkinlikleri

 

Ladies and New Standards (Konser)

 

 

Zorlu PSM Turkcell Sahnesi // 06 EKim 2023 // 20:30

 

Carole King, Radiohead, Sting, Björk, Pink Floyd, Bee Gees ve nicesinden gözde parçaları Türkiye caz sahnesinden kadın müzisyenler ve kadın şarkıcıların yorumuyla dinleyeceğimiz özel bir performans. 6 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde gerçekleşecek projenin danışmanlığını yapan Hülya Tunçağ projenin çıkış noktasını şu sözlerle anlatıyor: “1915-1960 arasını kapsayan Amerikan popüler müziğinin özellikle ilk yıllarında, çoğunluğu Nazi Almanya'sından kaçan bazı çok yetenekli müzisyenler, yeni dünyada öylesine güzel şarkılar yazdı ki bu besteler geniş bir dinleyici kitlesi tarafından çok sevildi. Genellikle Broadway müzikalleri ve Hollywood filmleri için yazılmış şarkılardı. Jerome Kern, Cole Porter, George Ira Gershwin gibilerinin kulakta kalıcı şarkıları; Frank Sinatra, Perry Como, Bing Crosby, Rosemary Clooney gibi yıldız şarkıcıların seslerinden “standart” olarak tarihe geçti. Elbette caz müzisyenleri de sağlam melodilere uzak duramazdı. Her dönemin moda şarkıları, dinleyenin belleğinden silinmez. 1960 sonrası pop ve rock dünyasında da günümüze kadar gelen bazı parçalar birer standart artık. Bu ‘yeni standartlar’ı da neden caz müzisyenleri, şarkıcıları yorumlamasın?”

 

Esra Kayıkçı, İpek Ektaş, Nihal Saruhanlı: Houseband
Başak Yavuz: Aranjör, vokal 
Bilge Günaydın: Aranjör
Çağıl Kaya: Aranjör, vokal 
Deniz Taşar: Vokal
Ece Göksu: Vokal
Esra Kayıkçı: Bas, vokal 
Gizem Dal: Vokal, Flüt
İpek Ektaş: Gitar
Nihal Saruhanlı: Davul
Randy Esen: Vokal
Selen Gülün: Aranjör, vokal, piyano ve tuşlu çalgılar
Sibel Köse: Vokal
Ülkü Aybala Sunat: Vokal

 


 

 

Mehmet Uluğ Gecesi: İlhan Erşahin and Friends (Konser)

 

 

Babylon // 06 EKim 2023 // 22:00

 


 

07 Ekim Etkinlikleri

 

Afro-Cuban Jazz: Tarihi ve Bugünü (Konser)

 

 

Akbank Sanat // 07 EKim 2023 // 15:00

 

Moderatör: Hakan Rauf Tüfekçi
Konuklar: Ahmet Görsev, Atilla Ayginin, Hakan Atala

 


 

 

Tord Gustavsen Trio (Konser)

 

 

Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi // 07 EKim 2023 // 20:30

 

“Köklerimin, birlikte büyüdüğüm ilahilerin, ninnilerin topraklanmışlığı ve duygusallığıyla enerjik bir bağlantı içinde üretildiği zaman; esnemenin ve yaratıcı olmanın organik olarak gerçekleştiğine, yabancılaşma ve katılıktan uzak durulduğuna dair net bir duyguya sahibim.” Piyanist ve besteci Tord Gustavsen, sürekli dönüşümünü sürdüren müzikal ifadesinin ardındakileri bu sözlerle tanımlıyor. 2003’ten bu yana orkestra lideri olarak farklı formasyonlarla kaydettiği albümlerini ECM çatısı altında paylaşan Norveçli müzisyenin ses evreni, akılda kalıcı melodiler ve incelikli ritimlerle eşine az rastlanır bir derinlik ve pürüzsüzlük barındırıyor. Caz tarihi ve İskandinav gelenekleri arasında bir diyalog kurmak, pratiğinin önemli bir parçası. Nisan 2022’de basçı Steinar Raknes’in katılımıyla son hâlini alan triosu ile Opening isimli bir albüm yayımlayan Tord Gustavsen, geçmiş yıllarda da festivalin ve Akbank Sanat’ın konuğu olmuştu. Sıradaki buluşmamız ise 7 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde.

 

Tord Gustavsen: Piyano, elektronikler
Steinar Raknes: Bas
Jarle Vespestad: Davul

 


 

 

Erik Truffaz "Rollin’ and Clap!" (Konser)

 

 

Babylon // 07 EKim 2023 // 22:00

 

30 yıldır akışın tersine kulaç atmaya, ondan beklenenleri ya da sıkıştırılmaya çalıştığı kalıpları yok sayarak üretmeye devam ediyor Erik Truffaz. Trompeti bir enstrümandan ziyade, içinden geçen her şeyin derinlerinde gömülü olan duyguları çıkarmak için bir araç olarak kullandığı müzikal yolculuğunda çeşitliliği en başa koyduğu arayışlarını yankılıyor. Nitekim bu arayışlar yolunu Ganj Nehri’nin kıyılarında bir albüm kaydına, Malili diva Rokia Traoré ile melodiler çağırmaya, sinematik anlatılara ya da senfoni orkestralarına besteler yapmaya çıkardı.  La Strada, L’Ascenseur Pour L’Echafaud, River of No Return gibi sinemanın altın çağından klasiklerin tema müziklerine kendi yorumunu getirdiği Rollin’ albümüyle yeniden Blue Note Records kataloğuna dönen Erik Truffaz, bugüne dek pek çok renkli anı biriktirdiği İstanbul’a yeni bir hikâyeyle dönüyor. Sıradaki buluşmamız, 7 Ekim akşamı Babylon sahnesinde.

 

Erik Truffaz: Trompet
Marcello Giuliani: Bas
Alexis Anérilles: Fender Rhodes
Matthis Pascaud: Gitar
Raphaël Chassin: Davul

 


 

08 Ekim Etkinlikleri

 

Cazlı Brunch (Konser)

 

 

Serenita, Ses Eşitlik ve Dayanışma Derneği Lokali // 08 EKim 2023 // 11:30

 

33. Akbank Caz Festivali’nin bu özel brunch etkinliğinde 150 yılı aşkın bir geçmişe sahip tarihi şapelin büyülü mekânında huzur ve lezzet sunan Serenita’dayız. Yüzlerce yıllık taş duvarlara sinmiş huzur temennilerini, bu kez kendini ifade etmek isteyen tüm kadınlara ses olmaya niyetli Alara Tütüncü’nün arp notalarında bulacağız. 8 Ekim’de gerçekleşecek konsere Alara Tütüncü’ye kontrbası ile Özgün Bora eşlik edecek.

 

Alara Tütüncü: Arp
Özgün Bora: Kontrbas

 


 

 

Alara Tütüncü Duo (Konser)

 

 

MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi // 08 EKim 2023 // 16:00

 

Alara Tütüncü: Arp
Özgün Bora: Kontrbas

 


 

 

Seçil Akmirza Alp Ersönmez Band (Konser)

 

 

Bizim Tepe // 08 EKim 2023 // 19:00

 

Seçil Akmirza: Vokal
Alp Ersönmez: Bas
Engin Recepoğulları: Saksafon
Evrim Tüzün: Klavye
Ediz Hafızoğlu: Davul

 

Cazkolik.com / 10 Eylül 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.