Türkiye'nin istikrar sembolü olan köklü caz etkinliği 18. Alanya Caz Günleri başlıyor

Türkiye'nin  istikrar sembolü olan köklü caz etkinliği 18. Alanya Caz Günleri başlıyor

 

Bu yıl 18'incisi kutlanacak Türkiye'nin köklü caz etkinliği Alanya Caz Günleri 21-24 Eylül arası Alanya'nın tarihi Kızılkule Meydanı'nda ücretsiz olarak gerçekleşecek

 

 

 

18. Alanya Caz Günleri etkinlik programını görselde görebilirsiniz.

 

 

Alanya Belediyesi'nin 18 yıldır kesintisiz sürdürdüğü Alanya Caz Günleri Akdenizin istikrar sembolü kültürel etkinliklerin başında geliyor

 

 

Her sene Türkiye ve dünyadan çok sayıda müzisyeni ağırlayan Alanya Caz Günleri bu sene de 4 gün boyunca birbirinden güzel konserlere imza atacak.

 


 

 

Alanya Caz Günleri'nin açılış konserinde dünyaca ünlü piyanist ve besteci Atilla Şereftuğ ve şarkıcı Daniela Simmons sahne alacak

 

 

 

Açılışı konserini yapacak olan Türkiye'nin yetiştirdiği dünyaca ünlü besteci ve piyanist Atilla Şereftuğ, ünlü pop divası Celine Dion'u keşfeden isim olarak tanınıyor. Atilla Şereftuğ bu sene Alanya Caz Günleri'nde kendisine eşlik edecek Daniela Simmons ile 1986 yılında seslendirdikleri "Pas pour moi" isimli şarkıyla Eurovision yarışmasında ikinci olmuşlardı.

 

Türkiye'deki eğitiminin ardından 1970'li yıllarda Avrupa'ya yerleşen Şereftuğ Fransız ve Alman müzik dünyasında pop ve caz alanlarında sayısız çalışma yaptı. Piyanist ve besteciliği yanında yapımcı ve aranjör olarak da sektörün önde gelen isimlerinden biri oldu.

 

 

Alanya Caz Günleri açılış gecesinin ikinci konseri günümüzün önde gelen caz ve latin vokalisti Elif Sanchez olacak

 

 

 

Müzisyen bir aileden gelen Elif Sanchez Türk Halk Müziği ile caz müziğini harmanlayor. Anadolu ve Azerbaycan coğrafyasından İspanyolca şarkılara kadar kendine has söyleme tarzına sahip olan Sanchez yayınladığı ilk albümün ardından 2021 yılında Javier Limon'un yapımcılığında uluslararası bir albümde konuk olarak yer almıştı. Sanchez son olarak ünlü şarkıcı ve besteci Selami Şahin'in kariyeninin 57. yılında önemli isimlerin katkısıyla yayınlanan "Selami Şahin Şarkıları 1" kolektif albümünde "Benim için Öldün Artık" isimli Şahin bestesini yeniden seslendirmişti.

 


 

22 Eylül Cuma günü ise Alanya Caz Günleri'ni yine iki konser bekliyor.

 

 

Azerbaycan caz sahnesinin iki usta ve ünlü sanatçısı piyanist Alafsar Rahimov ve Balaban ustası Elnur Huseynov 18. Alanya Caz Günleri'nde konser verecek

 

 

 

Gecenin ilk konseri Azerbaycanlı caz piyanisti ve besteci Alafsar Rahimov'un Balaban Meets Jazz Special Guest Elnur Huseynov projesinin konseri olacak. Rahimov konserinde Azerbaycan milli çalgısı olan Balaban isimli nefesli çalgının caz müziğiyle ürettiği yeni sesler izleyicilere dinletilecek. Balaban'ı bu sazın ustası Elnur Huseynov çalacak.

 

 

Amerikalı soul yıldızı Acantha Lang'in sesi tarihi Kızılkule meydanından Akdeniz'e doğru çınlayacak

 

 

 

22 Eylül gecesinin ikinci konseri Amerikalı soul müzik ve R'n'B şarkıcısı Acantha Lang konseri olacak. New Orleans doğumlu ama hayatını Londra'da sürdüren Lang kısa sürede İngilizlerin gözde soul seslerinden biri oldu. İlk EP albümü Sugar Woman yayınlandığı sene The New Artist of the Year ödülü ve 2021 Soul Tracks Readers' Choice ödülünü kazandı. Yeni albümü Beautiful Dreams'i 30 Haziranda yayınlayan sanatçı Avrupa'nın önemli festivallerinde konserler veriyor.

 


 

Alanya Caz Günleri'nin üçüncü gecesi yine iki güzel konser Alanyalıları bekliyor.

 

 

Gecenin ilk konseri Türkiye'nin ünlü caz gitaristlerinden, aynı zamanda TRT Caz Orkestrası'nın şefi olan Cem Tuncer'in kendi beşlisiyle vereceği konser olacak

 

 

 

Uzun yıllardır Türk caz sahnesinin önde gelen isimlerinden Cem Tuncer gerek Türkiye'den, gerek yurtdışından önemli isimlerle aynı sahneleri paylaştı. 2008 yılında önce Nardis Genç Caz Yarışması'nda birinci, ardından, Estonya'da gerçekleşen yarışmada ikinci olan Tuncer Avrupa festivallerinde konserler verdi. Yıllardır TRT Caz Orkestrası'nın gitaristliği yapan sanatçı şef Kamil Özler'in emekli olmasından sonra TRT Caz Orkestrası şefliğine yükseldi. Başarılı gitarist ilk albümü "Allright"ı 2018 yılında yayınlamıştı. Tuncer, TRT Caz Orkestrası şefliği ile bireysel caz çalışmalarını bir arada yürütüyor.

 

 

Caz efsaneleriyle çalmış piyanist Alain Jean-Marie ve caz şarkıcısı Denise King 18. Alanya Caz Günleri'nde

 

 

 

Geçenin ikinci konseri ise Amerikalı caz şarkıcısı Denise King ile Kanada asıllı Parisli piyanist Alain Jean-Marie'nin konseri olacak. Özellikle piyanist Alain Jean-Marie caz piyanisti olarak Clark Terry, Max Roach, Harry Edison ve Bill Coleman gibi caz devleriyle aynı sahneyi paylaşmış bir sanatçı. Çok sayıda ödül alan ünlü piyanist 23 Eylül gecesi Denise King ile Alanyalılara unutulmaz gece armağan edecek.

 


 

 

Alanya Caz Günleri'nin kapanışı, Türkiye'nin caz orkestrası TRT Caz Orkestrası ve caz divası Sibel Köse konseriyle olacak

 

 

 

 

Solistliğini Türkiye'nin caz divası Sibel Köse'nin yapacağı konser TRT tarafından kayda alınacak ve ilerleyen günlerde TRT ekranlarında yayınlanacak.

 

Ülkemizin en köklü ve kurumsal caz orkestrası olan TRT Caz Orkestra'sı 1982 yılında caz efsanesi Süheyl Denizci'nin girişimiyle kuruldu. Kırk yıldır faaliyetini sürdüren orkestra Türkiye'nin en değerli caz müzisyenlerinden bir kısmını bünyesinde barındırıyor ve repertuvarında caz tarihinin önemli klasiklerine yer veriyor.

 

Açılış gecesinden kapanış akşamına kadar birbirinden güzel konserlerle her sene yılın bu günlerinde yer veren Alanya Caz Günleri bu yıl da Alanyalılara ve Alanya'ya güzel bir tatil için gelen turistlere birbirinden güzel dört gece yaşatacak.

 

Cazkolik.com / 17 Eylül 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.