Bizden sonra anılarımızı kaç kişi hatırlar?

Bizden sonra anılarımızı kaç kişi hatırlar?

 

Jonah Yano'nun sözleri ve şarkıları pop ama müziği caz

 

 

15 Kasım Çarşamba akşamı Zorlu PSM'de konser verecek olan Hiroşima doğumlu genç söz yazarı ve şarkıcı Jonah Yano, Şubat ayında çıkardığı "Portrait of a Dog" albümüyle, albümdeki müziği, müziğindeki belirgin caz unsurları ve albümün arkasındaki hikâye ile dinleyicinin dikkatini çekmişti.

 

Bandcamp albümü takipçilerine önermiş, Pitchfork yüksek puanla ödüllendirmişti.

 

Albümün ardındaki insanî gerçekliğe geçmeden sanatçının tarzından söz etmeli.

 

Yano şarkılarını kendi yazan, anlatacağı şeyleri biriktiren bir müzisyen ve dahası, müziğindeki belirgin caz eğilimi onu pop ile soul-jazz arası bir yere yerleştiriyor.

 

Hiroşima doğumlu olması ve bu şehrin geçmişindeki insanlık utancı bilhassa dikkat çekici.

 

Geçen sene, büyükanne ve büyükbabasının adını, hayallerini geçen zaman yüzünden unutmaya başladığını farkeden sanatçı, onlarla ilgili hatıralarını biraraya getirmeyi umarak, British Columbia'sındaki aile evine gider ve bıkmadan, yorulmadan birikmiş görüntüleri, kaydedilmiş konuşmaları, binlerce fotoğrafı ve hatırayı kardeşinin yardımıyla dijital ortama aktarır.

 

Albümün arkasındaki hikâyenin özü sanatçının bu çalışmasına dayanıyor. Bu yüzden, albümün kasvetli bir akustik gitarı, solgun anılarla dolu sözleri ve müziği var

 

Kişisel geçmişimizle kurduğumuz bağlantılar özeldir. Galiba bir yerde yazıyordu, toplum tarafından tanınan biri değilseniz, sıradan insanlarsanız eğer hatıralarınız en fazla iki nesil öteye taşınıyor ancak, yani, anne-babanızı siz hatırlarsınız belki bir nesil sonra torunları ama daha ileriye taşınamıyor maalesef.

 

Jonah Yano'nun bu çabası büyükanne ve büyükbabasının hatırasını yaşatmak için yeterli olur mu?

 

Kendisi için olur elbet.

 

Yano şarkı sözlerinde anne babasının ayrılığından, Hiroşima'dan Vancouver'a taşınmalarından, göçmen hayatına geçişin yarattığı sorunlardan bahsediyor müziğinde.

 

Melankolik sözler, moody bir müzik...

 

 

Zorlu PSM sahnesinde izleyeceğimiz sanatçının albümünün ortaya çıkmasını bağlayan önde gelen caz grubu BADBADNOTGOOD olmuş. Çellist Eliza Niemi ile piyanonun karşılaşmalı hoş caz varyasyonları dikkat çekiyor.

 

Dikkat çeken bir diğer özellik de, Yano sözlere ara verip müzik öne çıkınca grubun doğaçlamalı sololarının barizliği. İşin caz tarafı bu anlarda öne çıkıyor ama inanın albümün içinde bu anların sayısı az değil, canlı konser anları daha da artacaktır.

 

Jonah Yano'nun müziği, en azından "Portrait of a Dog" albümünde, şarkı sözleri bitince caza dönülen müzikal kesişmelerin yanında, sözler ve hikâye de dinleyiciye iyi birer hediye oluyor.

 

Cazkolik.com / 07 Ekim 2023, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.