1 Ekim 1963 akşamı London Palladium konseriyle patlayan Beatlemania bu Pazar günü 50. yılını dolduruyor.

1 Ekim 1963 akşamı London Palladium konseriyle patlayan Beatlemania bu Pazar günü 50. yılını dolduruyor.

Dinlediğiniz şarkı "The Beatles, No.1" albümünün ilk parçası olan "I Saw Her Standing There"dir.


1 Ekim 1963 sıradan bir tarih değil... Pop müziğin benzeri bir daha olması mümkün olmayan bir çılgınlığının zirveye vurduğu bir tarih. Beatles`ın ilk albümü kabul edilen The Beatles No.1 tam 50 yıl önce yayınlanmıştı ve bu Pazar (yani yarın, 13 Ekim 2013) yayınlanışının 50. yılı olacak.

* * *

Bu haberin esas müellifi yazılarını merakla okuduğumuz Wall Street Journal`in caz yazarı Marc Myers. "Beatlesmania Turns 50" başlığıyla yazdığı yazıda dünyanın kalanının asla eskisi gibi olmadığı tarihi kısaca anlatıyor ve aşağıda gördüğünüz Beatles üzerine dökümanter videoları izlememiz için öneriyor. Videoları izleyince göreceksiniz, şahsen bizi en etkileyen sahnelerden biri abartılı derecede fırtınalı bir havada Amerika`ya gelen 4 gencin şemsiyeleriyle uçaktan inmelere, yoğun fırtınaya rağmen heyecan ve neşelerinden hiç bir şey kaybetmeden bir yandan şemsiyelerle boğuşurken bir yandan koşuşturmaları...

The Beatles No.1

Elli yıldır süren fırtınanın 13 Ekim 1963 tarihli London Palladium`daki konseriyle bir anlamda infilakı olan albüm 1 Ekim 1963 tarihinde No.1 adıyla Parlophone firmasınca yayınlandı. Konser gerçek anlamda bir infilaktı. Polis bir süre sonra çevreyi bariyerlerle çevirerek önlem almak zorunda kalmıştı. Albüm ise mono ve EP olarak yayınlanmıştı. Albümün  A yüzünün ilk parçası şu anda dinlediğiniz "I Saw Her Standing There", ikinci parçası ise "Misery" idi. B yüzünün ilk parçası ise "Anna (Go To Him)" iken son parça ise "Chains" idi ve bu EP`de yer alan 4 parçanın tamamı aynı yılın 23 Martında yayınlanan efsanevi "Please, Please Me" albümünün ilk yüzünün çalışmalarıydı. Rolling Stone Magazine tarafından tüm zamanların en iyi 500 albümü arasında 39. sırada yer verilen "Please, Please Me" şarkılarıyla aynı Ekim ayının kalan günlerinde İngiltere ve İsveç`te konserler vererek Avrupa çapındaki fırtınayı küresel kaosa çeviren grup 1963 Ekim ayının her günü İskoçya ve İngiltere salonlarında turnesini sürdürdü. Günler `63 yılının sonlarına doğru Christmas konserlerine döndü. Grup Bradford, Liverpool ve Londra`da 8 farklı konserle yeni yıla Londra`da girdi. 1964 yılının Ocak ayının ilk günleri de yine Londra`da geçti. 15 Ocakla birlikte başlayan Fransa konserleri Şubat ayının başına kadar sürdü. Ta ki 9 Şubat`ta New York`da ünlü Ed Sullivan Show`a çıkana kadar. Sonrasını herkes zaten biliyor...

O yıl doğanlar bugün 50 yaşında. O gençler (John Lennon her daim genç) artık yetmişin üzerinde, haber fotoğrafında gördüğünüz 16-17 yaşındaki genç kızlar yetmişli yaşlarına merdiven dayamış kadınlar. Hayat böyle akıp gidecek ama Beatles hep rüzgarda uçuşan o şemsiyelerle uğraşan neşeli çocuklar olarak kalacak.

Cazkolik.com / 12 Ekim 2013, Cumartesi

(Önemli not: Bu dökümanterin 1 numaralısı nerde sorusunu YouTube`da videoyu izleyenler de yorumlar kısmında soruyor, Marc Myers`da aynı soruyu sormuş ama cevabını bulamamış. "Ben de bakındım ama 1 numaralı videoyu bulamadım" diyor. Bu da ilginç bir muamma olsun ya da bilen varsa haber versin.)

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X