15. Ankara Caz Festivali`nde iki konser birden var: Raghunath Manet ve Michaela Rabitsch & Robert Pawlik

15. Ankara Caz Festivali`nde iki konser birden var: Raghunath Manet ve Michaela Rabitsch & Robert Pawlik

Haberde dinlemekte olduğunuz müzik Hintli caz ve Veena isimli enstrümanın müzisyeni Raghunath Manet`nin son çıkan albümü Veena Dreams`den albüme adını veren parçadır.


Geçen hafta başlayan 15. Ankara Caz Festivali bugün iki önemli ve uluslararası etkinlikle en hareketli günlerinden birini yaşayacak.

Günün ilk konseri saat 18:30`da Amerikan Kültür Derneği`nde gerçekleşecek olan Michaela Rabitsch ve Robert Pawlik Quartet.

Avusturya nın tek kadın üst sınıf caz trompetçisi ve vokali Michaela Rabitsch ve gitarist Robert Pawlik, akılda kalıcı ezgiler, güçlü armoniler, groovelu ritimler ve cesur doğaçlamalarla iyi bir vokal-enstruman dengesine sahip bir caz müzik sunuyor. İkilinin özgün bestelerinden oluşan Moods albümü (2008) onların Avusturya cazının yeni yüzü olarak ün kazanmalarını sağladı. Bu albüm eleştirmenlerden olağanüstü yorumlar almakla kalmadı, onlara prestijli uluslararası caz festivallerinde, konser salonlarında ve klüplerde sahne alma fırsatları da verdi. Grup farklı kültürlerin etkilerini ve ritimlerini bütünleştiren bir repertuar sunarak heyecan verici bir füzyon yaratıyor. Afrika, Malaga, Tren Numero Uno (Cuba), Serbien Rhapsody veya Varna gibi parçalarla dinleyicileri müzikal bir yolcuğa çıkarıyor. Michaela Rabitsch, Amerikalı Jazzscene dergisi tarafından günümüzün kadın Chet Baker ı olarak adlandırılıyor. Bruckner Konservatuarı Linz de caz trompet Bölümü`nü bitiren sanatçı Robert Pawlik ile kurduğu grubuyla bir çok uluslararası caz festivalinde sahne aldı. Avusturya, Almanya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Çin, Hindistan, Polonya ve daha birçok ülkeyi kapsayan turnelere çıktı.


Günün ikinci konseri ise saat 20:00`de Bilkent Konser Salonu`nda gerçekleşecek olan Raghunath Manet Quartet konseri.

Hint cazı Rinkara nın kurucusu, Hint müziğinin en karmaşık ve saygın enstrumanı veena virtüözü ve mükemmel bir dansçı: Raghunath Manet. Hayran olacağınız bir sanatçı ve ekibi her saniyesini heyecanla izleyeceğiniz bir sanat etkinliği. FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ`ne ve EADS`ye teşekkür ederiz. Raghunath Manet`in sahnesinde geleneksel Hint müziği, güçlü karakterini koruyarak cazla harmanlanıyor. İzleyiciler kendilerini caz tınıları eşliğinde rengarenk ve bir o kadar da mistik bir ambiyansın içinde buluyor. Manet`e Hint perküsyonlarında Murugan Rajamaickam, bas gitarda Dominique Di Piazza ve davulda Jean My Truong eşlik ediyor. Geleneksel Hint müziğinin temel taşlarından veena nın önde gelen ustası Ragunath Manet. Veenayı şan, ritmik sesler, flüt, tambur, klavye, gitar, bas gitar, saksofon ve vurmalı çalgılarla cesurca buluşturarak Hint Cazı Rinkara yı yarattı. Geneksel Hint danslarındaki ustalığını da sergilediği muhteşem konserlerinde Archie Sheep, Michel Portal, Didier Lockwood ve Carolyn Carlson gibi sanatçılarla sahne aldı. Caz temalarını kişisel müzik stilinde kullanarak yarattığı özgürlük alanı ona ülkesinde saygın bir yer kazandırdı ve uluslarası festivallerin kapılarını açtı. Pondicherry doğumlu olan Raghunath Manet küçüklüğünden beri veena çalıyor ve dans ediyor. 1985 yılında Veena altın madalyası ve birincilik ödülü aldı. Hindistan ın en büyük vurmalı çalgı ustaları ile besteler yapan sanatçı onlarla 15 CD lik bir antoloji kaydetti.

Ankaralı cazseverlerin bu konserleri kaçırmayacağını biliyoruz, hatta Cazkolik Facebook sayfasında Ankaralı bir cazsever dostumuz Michaela Rabitcsh konseri için bilet arıyordu, umarız bulmuştur.

Cazkolik.com / 15 Şubat 2012, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X