Fransız Kültür Merkezi bahçesinde üç gün müzik bayramı

Fransız Kültür Merkezi bahçesinde üç gün müzik bayramı

Yaz gelince caz kapalı mekanlardan açıkhavaya taşınmaya başladı. Bugün Cazkolik haber mutfağına müzikseverler için güzel bir haber daha düştü. Gerek kışın, gerek yazın mevsimlere bakmadan sürekli olarak düzenlediği etkinliklerle müzikseverleri başta Fransız müzisyenler olmak üzere bir çok iyi konserle buluşturan İstanbul Fransız Kültür Merkezi`nin püfür püfür bahçesinde 20-21 ve 22 Haziran günleri üç gün üstüste konserler düzenlenecek. Üstelik konserlere giriş ücretsiz. Bu konu ayrıca önemli. Aslında büyük kurumlar başta olmak üzere konser bilet fiyatları gerçekten uygun. Müzikseverlerin bu fırsatları mümkün olduğunca yoğun kullanmaları, konserleri kaçırmamalarını diliyoruz.

 

İlk kez 1982 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından oluşturulan Müzik Bayramı 30 yıldan bu yana Fransa’nın tüm kentlerinde, halkın geniş katılımıyla tam bir şenlik havasında kutlanıyor. Bütün Fransa’da her yıl 21 Haziran’da, açıkhavada, farklı birçok mekanlarda, cazdan dünya müziğine, poptan rock ve altrenatif müziğe kadar her tür müzik alanından ünlü ünsüz sanatçı ve grupların sahne aldığı bu bayram akşamı artık dünyanın bir çok ülkesinde de kutlanmakta.

 

Peki, Fransız Kültür Merkezi`nin düzenlediği Müzik Bayramı`nda hangi konserler var;

 

 

İlk konser; 20 Haziran akşamı saat 20:30`da yapılacak olan Palinka

 

 

 

Çingene cazından funk, modern caz ve Balkan müziğine sınır tanımayan Fransız caz beşlisi Palinka, Müzik Bayramı vesilesiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi bahçesinde bir konser verecek. Açık havada tüm müzikseverlere ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserde doğaçlama caz ile mizahı ve ateşli groove’ları harmanlayan beşli gerçek bir bayram havası estirecek. Palinka sınır tanımayan bir Fransız caz beşlisi. Çingene cazı, funk, modern caz ve Balkan müziği yapan grup son albümlerinde özüne sahip çıkıyor ve tarzları harmanlıyor. Bazı parçaların özel ile Django Reinhardt’ı onurlandıran Palinka dinleyicilerin şaşırtmakla kalmıyor aynı zamanda eski tarz funk / groove üzerine çigan temasıyla groove ya da Coltrane tarzında doğaçlama yapmaktan çekinmiyor. Bir gitar, keman, soprano saksofon, kontrbas ve bateriden oluşan grup 2004 yılından bu yana Fransa ve yurtdışında konserler veriyor. Bugüne kadar beşyüzden fazla konser veren Palinka sahne ve seyirci konusunda gerçek bir deneyime sahip. Doğaçlama caz ile mizahı ve ateşli groove’ları harmanlayan her konseri gerçek bir bayram havası estiriyor.

 

 

İkinci konser; 21 Haziran akşamı saat 20:30`da yapılacak Kolektif İstanbul konseri

 

 

 

Kolektif İstanbul müzik grubu, 21 haziran Müzik Bayramı vesilesiyle, İstanbul Fransız Kültür Merkezi bahçesinde gerçek bir şenlik havası estirecek. Kolektif İstanbul, açık havada tüm müzikseverlere ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan konserinde, enerjik sahne performansları ile coşkulu ve bol danslı bir gece vaad ediyor.

 

Balkanların fanfar dinamizmi Anadolu coğrafyasının duygu derinliğiyle buluşuyor. Kolektif İstanbul, geleneğe saygıyı terazinin bir tarafında tutarak Doğu Avrupa geleneksel düğün müziklerine dayalı repertuvarını funk ve caz alt yapılarıyla yeniden yorumluyor. Grup gayda, akordeon, klarnet, saksofon, sousaphone ve vurmalı sazların kullanımıyla zengin bir ses ve melodi birlikteliği sağlıyor. Kolektif İstanbul, dünyanın ve Türkiye`nin çeşitli sahnelerinde sürdürdüğü müzikal yolculuğunun yedinci yılında Müzik Bayramı’nı Fransız Kültür Merkezi bahçesinde kutluyor. Müzik Bayramı’nı gerçek bir şenlik havasında geçirmek için kaçırılmaz fırsat.

 

 

Üçüncü konser; 22 Haziran akşamı saat 20:30`da başlayacak Ege Hicaz konseri

 

 

 

İsmini ve enerjisini müzisyenlerinin doğdukları topraklar olan egeden alan Ege Hicaz Orkestra, Müzik Bayramı vesilesiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi bahçesinde bir konser verecek. Açıkhavada tüm müzikseverlere ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan konserde Egeli müzisyenlerle Roman müziği eşliğinde eğlence dolu bir bayram havası Beyoğlu’nda esecek.

 

2000 yılında kurulan Ege Hicaz Orkestra, ismini ve enerjisini topluluğu oluşturan müzisyenlerin doğdukları topraklar olan egeden almaktadır. Ege Hicaz repartuvarında Türk sanat müziğinin dinamik eserlerinin yanısıra, halk müziğinin farklı yörelerinin en coşturucu parçaları yer almaktadır. Ege Hicaz Orkestra’nın tınıları bir Osmanlı sarayı bahçesinin ya da bir Boğaz meyhanesinin melankolik havasının müzikal sarhoşluğu ile bir eğlencenin en çılgın oyun havaları arasındaki gezintidir. Volkan Şenlendirici (Ud, Vokal), Altan Gözetlik (Klarnet), Mahmut Demirci (eman), Veysel İmeci (Kanun), Hasan Gözetlik (Trombon Trompet), Anıl Şallıoğlu (Saksofon), İsmail Peslük ve Hüseyin Ceylan (Perküsyon) gibi sekiz önemli Roman müzisyenden oluşan topluluk sizleri Roman müziği eşliğinde eğlence dolu bir bayram havasına davet ediyor.

 

Başta belirttiğimiz ayrıntıyı tekrar hatırlatalım, bütün konserlere katılım ücretsizdir ama bu konserlere binlerce insan girebilir anlamına gelmez, bahçe dediğiniz neticede belli bir alan, önceden yerinizi almanızda fayda var.

 

Cazkolik.com / 12 Haziran 2012, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.