18. İstanbul Caz Festivali`nin dikkat çeken konserlerinden birine The Duwala Malambo isimli projeleriyle 11 Temmuz akşamı Arkeoloji Müzesi`nin bahçesinde imza atacak Richard Bona ve Raul Midon olacak...

18. İstanbul Caz Festivali`nin dikkat çeken konserlerinden birine The Duwala Malambo isimli projeleriyle 11 Temmuz akşamı Arkeoloji Müzesi`nin bahçesinde imza atacak Richard Bona ve Raul Midon olacak...

Dinlediğiniz müzik, 11 Temmuz gecesi Bona & Midon ikilisinin yapacağı müziği ne kadar anlatır bilemeyiz ama parça Raul Midon`un 2007 tarihli albümü "A World Within A World"den aldığımız "Save My Life" isimli çalışmasıdır.


Cenk Akyol yazdı: Bu sene ki programda beklentimin en yüksek olduğu konser 11 Temmuz da Arkeoloji Müzesi bahçesindeki The Duwala Malambo Project. İstanbul`a sık sık gelen (en son kendi kadrosu ile Akbank Caz festivalindeydi) Kamerun`lu bas gitarist Richard Bona ve Afrika-Latin Amerika kökenli gitarist, vokalist Raúl Midón`un Atlantik`in iki kıyısından getirdikleri ezgileri işinin ehli iki müzisyen ile emprovize damarı kuvvetli bir gösteriye çevirecekler ki bunlar Kenny Garrett, Herbie Mann, Cornell Dupree gibi isimlerle çalışmış Surinam asıllı klavyeci Etienne Stadwijk ve New York caz, funk camiasının önemli müzisyenlerinden, solak davulcu Lionel Cordew. Onun da listesinde Mike Stern, Wayne Krantz, Leni Stern, Chuck Loeb gibi harika gitaristler Gino Vanelli, Angelique Kidjo, Cassandra Wilson, Roberta Flack gibi çok önemli şarkıcılar var.

Batı Afrika müziğini tüm dünyaya duyuran Richard Bona`yı fazla anlatmaya gerek yok artık. Zawinul tedrisatından sonra Kalipso kralı Hary Belafonte ile turlayan Bona son on yıldır müzikseverleri tek başına terletiyor. Bu proje dışında son aylarda yine Mike Stern`in kadrosuna güç katıyor hatta söylediklerine göre rol çalıyor. Bir diğer projesi ise “reenkarne Django” Bireli Lagrene`li kadrosu ile Sylvian Luc`un Fransız çigan caz projesi.

Raúl Midón`u bir kaç nota dinledikten sonra doğuştan gelen müzikal yeteneğini hissedebiliyorsunuz. Kendisini konserden önce internetten hemen erişebileceğiniz David Letterman ve Jools Holland programlarındaki performansları ile sınayabilirsiniz. Bu harika adam sadece iki eli ve ağzı ile trio, quartet zenginliğinde konser verebiliyor. Vurucu gitar tekniği ile Keziah Jones`u hatırlatan gitar gövdesi ile vurmalıları işin içine katan Midón, ağzı ile taklit edilemeyecek bir trompet solo ile sizleri kendine hayran bırakacak.

Cenk Akyol

Cazkolik.com / 21 Haziran 2011, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X