Elvis; Bir müzik ikonu kimdir, nasıl biridir dünya ilk kez onunla gördü

Elvis; Bir müzik ikonu kimdir, nasıl biridir dünya ilk kez onunla gördü

Müzik ikonlarının hayatlarına dönük filmler dünyada olduğu gibi bizde de ilgi görmüştür, bu ikon hele Elvis Presley olunca hakkında çekilen filmin özellikle Amerika'da ve dünyada daha da büyük ilgi yaratacağı şüphesiz.

 

Elvis Presley genç kuşaklar tarafından artık az biliniyor olabilir ama popüler müzik endüstrisinde küresel bir yıldız nedir, nasıl biridir gibi birçok ilk o ve onun gibi az sayıda kişi tarafından anlaşıldı.

 

1977 yılında öldüğünde henüz 42 yaşındaydı. Michael Jackson'ın 1980'lerden itibaren dünyada yarattığı etki ne ise fanları üzerinde kendi zamanında ondan daha fazla ve daha büyük etki yaratmıştı.

 

 

Elvis'in müziği tipik Amerikan popüler müziğidir, dünyanın kalanında star kimliği etkileyici olmuşsa da şarkıları aynı oranda sevilmiş midir şüpheli ama Elvis zaten bütünlüklü bir sahne ikonuydu. Sesi, müziği, yaşamı ve danslarıyla bir toplam stardı. Bu özelliklerin biri olmazsa starlığı yara alır, eksik kalırdı. Dikkat çekici bir hayat hikâyesi vardı, bir nevi Marlon Brando etkisi denebilir. Dönemin Tük pop yıldızlarını hatırlayın, dünyanın kalanı gibi bizde de çok sayıda küçük Elvis'ler yaratmıştı. 1950'lerin tutucu Amerikan toplumunda baştan çıkarıcı bir genç ilah gibiydi. Beatles gibi yıldız topluluklar öncesi popüler müzik dinleyicisini yeni döneme hazırladı. 2. Dünya Savaşı sonrası Amerikan popüler kültürün dünyanın başat etki gücüne sahip olmasında büyük payı vardı. Kamyon şoförlüğünden gelme hikâyeleri, yoksul bir ailesi olması, hayata hızlı ve sert şekilde atılması, geçmişindeki ve yaşadığı döneme dair her ayrıntının yıldız kimliğini beslemesiyle inanılmaz bir etki gücüne dönüştü. Kuşağında beyaz ve Afro Amerikalı benzeri etkiyi yaratan çok sayıda isim vardı ama hiçbiri Elvis değildi.

 

20. yüzyıl popüler kültürü üzerinde büyük etkisi oldu. Giyimi ve stilistik dansları, dizinin titremesiyle, bacağının tek bir kırılma hareketiyle genç fanları transa geçirirdi.

 

 

 

İşte, bu büyük ikonun hayatı film oldu

 

 

Filmi Baz Luhrman gibi bir usta yönetmenin çekmesi dikkat çekici. Elvis'i Austin Butler oynarken filmin bir diğer yıldız ismi Elvis'in menajerini canlandıran Tom Hanks. Filmin tanıtım videosu 22 Mayısta yayınlandı ve dünyada büyük ilgi gördü. 24 Haziranda vizyona girecek Elvis filmi bakalım Türkiye'de ne kadar ilgi görecek.

 

Cazkolik.com / 26 Haziran 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.