20 yıl önce, 20 yıl sonra... Tolga Tüzün "Coming Out" ile katettiği mesafeyi yeniden ölçüp biçiyor

20 yıl önce, 20 yıl sonra... Tolga Tüzün "Coming Out" ile katettiği mesafeyi yeniden ölçüp biçiyor

Müzisyenlerin, aradan geçen uzun yılların ardından vakti zamanında yayınladıkları albümlerin müziklerini yeniden ziyaret etme isteği kayıtlı müzik tarihi dolabının en eğlenceli ve yaratıcı çekmecelerindendir. Bu konuda Cazkolik'te değindiğimiz son çalışma Jon Anderson'un "1000 Hands" albümü olmuştu mesela.

 

Bugün, bu çekmecenin yeni haberi bizden bir albüme ait...

 

Tolga Tüzün'ün İki Müzik'ten yayınladığı yeni single çalışması "Coming Out"un bize gösterdiği fotoğrafı, Tüzün'ün 20 yıl önce çıkardığı ilk albümü "Nix"in hem Tüzün'ün kariyerinin ilk çalışması olması, hem vakitsiz kaybettiğimiz Hasan Saltık'ın Kalan Müzik'inden o dönem çıkmış olması yanında, Tüzün'e aradan geçen yirmi yılın müzikal muhasebesini yapma imkanı verdiği gibi, biz müzikseverlere de heyecan verici mukayeseli yeni müzikal keşifler tatma fırsatı yarattığı şekilde tarif edebiliriz.

 

Yirmi yıl önceki albüm "Duman" isimli parçayla açılıyordu. Yirmi sene sonra bugünün yeni çalışması çıkacak albümden yayınlanan ilk single "Coming Out" ile başlayacak sanıyoruz. Eğer öyle olacaksa; Yirmi sene önceki "Duman" özellikle trompetiyle daha kapalı, daha jazzy ve daha orkestral bir kayıt iken yeni çalışma "Coming Out" daha agresif, nefeslilerin dinleyiciye nefes aldırmadığı, sert gitar dokularıyla örülü ve zamanın hızını gösterircesine daha hızlı.

 

"Coming Out"un kayıtlarında trompette Barış Doğukan Yazıcı, trombonda Bulut Gülen, alto saksofonda Ezgi Daloğlu, tenor saksofonda Engin Recepoğulları, sintilerde Tolga Tüzün ile Zeynep Oktar, elektrik gitarlarda Sarp Maden, Can Memişoğulları ve İpek Ektaş, bas gitarda Alper Yılmaz ve davulda Volkan Öktem gibi çarpıcı bir kadro çalmış.

 

Tolga Tüzün'e "Coming Out" ile cazsevere yeni heyecanlar yaşatacak böylesi mukayeseler yapma imkanı verdiği için, yirmi yıl sonra başladığı noktaya geri dönerek katettiği mesafeyi yeniden ölçüp biçtiği için, önceki ile şimdi olana dair cesur ve içten olduğu için müziksever olarak tebriklerimizi iletirken "Coming Out" sayesinde albümün kalanını daha da merak ettirdiği notunu son olarak paylaşmak istiyoruz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 16 Haziran 2021, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.