Şehir Hayatı. Patlamaya Hazır. Hızlı. Bir Hip Hop Smyphony

Şehir Hayatı. Patlamaya Hazır. Hızlı. Bir Hip Hop Smyphony

“Şehir Hayatı, Patlamaya Hazır, Hızlı”... Iskandar Widjaja 2 Ekim’de çıkacak yeni single çalışması “Hip Hop Symphony”i bu üç kelime ile tanımlıyor.

 

Widjaja, kuşağının uluslararası çapta heyecan verici kemancılarından biri olarak tanımlanıyor Müzik otoriteleri ondan “Dünya Çapında” ve “Rock yıldızı olarak bahsediyor.

 

Widjaja 2 Ekim 2020 Cuma günü Spotify, Apple Music ve Deezer'da müzikseverlerle buluşacak olan son single çalışmasında “farklı dünyaları müziğiyle birbirine bağlıyor”.

 

 

Hip Hop Symphony

 

Sıra dışı keman virtüözü, geçen Mart dijital müzik platformlarında dinleyiciye buluşan kendi bestesi "Spirited Away" ile başlayan yeni müzikal yolculuğuna hip-hop ve dansı senfonik unsurlarla harmanladığı yeni single çalışması "Hip Hop Symphony“ ile devam ediyor.

 

“Hip hop Symphony“ naif bir rüzgâr gibi, müzikal nüansların yumuşak soluğu önce kırılgan ardından ışıltılı bir tremolayla son bulan ilk single “Sprited Away”in aksine, tezat oluşturan neo-barok virtüözite gösterisinin cesur bir ifadesi.

 

Ünlü virtüöz, "Hip-Hop Symphony“nin çıkış hikâyesini şöyle anlatıyor: Hip-Hop Symphony, Norveçli besteci ve kemancı Christian Sindings tarafından neo-barok tarzda tamamen bir virtüözite performans parçası olarak yazılan “Eski Tarzda Süit”in hızlı ilk bölümü üzerine, hip-hop ile klasik müziğin harmanlandığı bir çalışma.

 

Sindings'in bu eserini konser salonlarında dinleme şansımızın olmadığı bir çalışma. Dinleyenlerin hayran kaldığı, kusursuz virtüöz beceri gerektiren ve teknik açıdan sanatçıya meydan okuyan, modern ve romantik melodilerin harmanlandığı gerçek bir başyapıt.

 

"Bu parça benim konserlerimde çalmaktan çok keyif aldığım ve "hızlı ve vahşi" diye tabir ettiğim bir çalışma. Bir gün piyanistimle bu parça üstünde aranjman yapmaya başladık. Eserin üzerine farklı döngüler, bas ritimleri, vuruşlar ve fonik öğeler ekleyerek nasıl daha eğlenceli olabilir diye keşfetmeye çalıştım. Hep kemanı dansla birleştirebileceğim bir parça arıyordum. Hip Hop Symphony bunun için muhteşem bir eşleşme oldu. Dans ritimleri ile uyum içinde çalmak benim için eğlenceli ve meydan okuyan yepyeni bir deneyimdi. Bu yüzden kesinlikle taze, titiz ve yeni bir şey yaratmak istedim” diyor Widjaja.

 

Iskandar Widjaja “Hip-Hop Symphony“de profesyonel bir koreograf ve ekiple çalışmanın yanı sıra bizzat yardımcı yönetmen koltuğuna oturmuş. Jakarta'da çekilen videosu için Papua'dan seçilen profesyonel 5 Hip Hop dansçısı ile koreografiyi şekillendirmişler. Widjaja bizzat videonun her ayrıntısını düzenlemiş. Dansçıların kıyafetlerinden, videonun çekileceği lokasyona kadar videoda olmasını istediği tüm görüntüleri tek tek kendi seçmiş.

 

“Projelerimde her zaman kişisel imzamın olmasını istiyorum. Hip-Hop Symphony'de çok farklı yeteneklerimin olduğunu göstermek istedim” diye ekliyor. İlk single çalışmam “Spirited Away”de temiz, saf, süper-minimalist bir eser ortaya koyarken, "Hip Hop Symphony" hızlı temposu, dinamik yapısyla bambaşka bir çalışma oldu.

 

 

Modern Paganini

 

'Bence "Hip-Hop Symphony" zamanımızın ruhu ve "Daha yüksek! Daha hızlı! Daha ileri! “çağımızın sloganı... Iskandar bu single ile yeni sınırları keşfetmek istediğini üstüne bas basa ifade ediyor. Zamanımızın ruhuyla temas halinde, bir tür modern Paganini’yi bünyesinde barındıran Iskandar, 2020 sonuna kadar kendi bestelerinden oluşan single'larını topladığı bir albümün çıkartmayı planlıyor. Bu albüm için Aralık ayına kadar her ay yeni bir single yayınlamayı hedeflemekte.

 

”Müziğimle daha yeni alanlar keşfedeceğim” diyen sanatçı geçen ay Hıravtistan'ın Pula şehrindeki görkemli Roma döneminden kalma gladyatör arenasında üçüncü single'ın çekimlerini tamamladı.

 

Çok yakın zamanda kendisini İstanbul'da dinleme şansı bulacağımız ünlü virtüöz son olarak hayranlarına “Beni heyecanla takip devam edin çünkü yakın zamanda birçok sürprizim var, dünya ve sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum” diyor.

 

Besteci kimliği ve türleri harmanladığı müziğinin temelinde küçük yaşlardan başlayan sağlam bir klasik müzik eğitimi olduğunu belirtmekte fayda var. Klasik müzik dalında bir keman virtüözü olarak kabul edilen ödüllü sanatçının repertuarında, bir zamanlar "benim dinim" olarak tanımladığı Johann Sebastian Bach'ın tan, Arvo Pärt ve Fazıl Say gibi daha çağdaş müzisyenlere kadar uzanan geniş bir yelpazede eser yer almakta. Bu sıra dışı sanatçının müziğin sınırlarını zorladığı benzersiz çalışmalarını sizlerin de çok beğeneceğinize eminiz.

 

Cazkolik.com / 01 Ekim 2020, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.