Saf bir sesti... 20. yüzyılın önde gelen rock ve folk ikonu David Crosby öldü

Saf bir sesti... 20. yüzyılın önde gelen rock ve folk ikonu David Crosby öldü

Müzik tarihine yön veren neslin, 1960'lı yılların önde gelen müzisyenlerinden David Crosby 81 yaşında hayatını kaybetti.

 

Sanatçının ölümüne dair herhangi bir neden açıklanmazken ünlü müzisyenin son twiti cennet hakkında yaptığı bir şaka olarak kayıtlarda kaldı.

 

1960'ların en önemli topluluklarından önce Byrd, Crosby, Stills and Nash, daha sonra Crosby, Still, Nash and Young olarak yoluna devam eden kült grubun üyesiydi.

 

Eski müzisyen arkadaşı ve grup üyesi Graham Nash, Crosby hakkında "David hayatta ve müzikte korkusuzdu. Kişiliği ve yeteneğiyle ardında muazzam bir boşluk bırakıyor" diyerek sanatçıya dair duygularını özetledi.

 

 

Artık bu işi yapmak için çok yaşlıyım

 

 

Sekiz ay önce son bir kayıt yapan Crosby performansını tamamladığında dudaklarından "bunu yapmak için artık çok yaşlıyım" cümlesi dökülmüştü. "Eski gücüm yok ama elimden geldiğince yapmaya çalışacağım" diyordu.

 

Canlı sahne performanslarından emekli olduğunu duyurduktan bir süre sonra yeniden heyecanlanıp "cüret edebilir miyim" diye kendine soran şarkıcı "sanırım başka bir grup kuruyorum" açıklamasının ardından genç müzisyenlerle "Latest" isimli son albümünü yayınlamıştı.

 

1960'lar ve yetmişlerde yorucu bir hayata sahipti Crosby. Kısaca Rock'n Roll yaşam tarzı denilen hayat sonucu 1994 yılında karaciğer nakline kadar gitti sıkıntıları. Daha sonra hiç bir zaman eski şöhretine tekrar kavuşamasa da kararlılıkla kayıtlar yapmayı sürdürdü. Oscar ödüllü Hollywood yönetmeni Floyd Crosby'nin oğlu olan David Crosby çocuk yaşta müziğe ilgi duydu. Los Angeles klüplerinde şarkılar söylemeye başlayan sanatçı Troubadour tarzı bir müziğe sahipti. 1964 yılında bir gece iki genç folk şarkıcısıyla doğaçlama seansında yer alan Crosby sonradan dünyaca ünlü topluluğa dönüşen ilişkiler zincirinin ilk halkasını o gece oluşturmuş oldu.

 

O dönem yol arkadaşı McGuinn tarafından "aşırı büyük ve inatçı kişilikli" olarak tarif edilen Crosby ilk single çalışmasını bu sıralar Beefeaters grup adıyla yayınladı.

 

Müzik hayatı boyunca içinde yer aldığı grupların saf sesiyle en önemli bileşenlerinden biri olsa da grup üyeleri arasında gerilim hiç bir zaman eksik olmuyordu.

 

1982 yılında Dallas'ta bir gece klübünde polis tarafından tutuklandığında cebinde 45'lik tabanca ve kokain bulundu. Tam üç sene hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra ünlü grubu Crosby, Stills, Nash Young ile 1985'te yeniden bir araya geldi.

 

Karakteristik pos bıyıklarıyla dönemin tipik şarkıcı kalıbından farklı görünen Crosby hayatının son ve uzun dönemini karısı ve oğlu Django ile geçirdi.

 

2019'da "David Crosby: Remember My Name" adlı tiyatro oyunuyla yeniden gündeme gelen sanatçı Variety dergisiyle yaptığı röportajda dikkat çeken 'zaman son para birimidir' cümlesiyle hafızalara yeniden kazındı.

 

 

Grubun 1970 yılından bir fotoğrafı

 

 

Crosby, Stills and Nash

 

 

Woodstock Festivali, Beatles'ın "Abbey Road" albümü, Rolling Stones'un Altamont Festivali gibi Amerikan rock tarihinin en önemli yılı kabul edilen 1969 yılı ayrıca Crosby, Stills and Nash'in de "Deja Vu" albümünü yayınladığı yıl olarak kayıtlara geçti. (On yıl önce, 1959 yılı da caz tarihinin en önemli yılı olarak anılır).

 

Üçlünün doğal ses kimyası -Mazhar, Fuat, Özkan'ın da bu gruptan etkilendiği söylenir- vokal armonileriyle dönemin ruhunun kıyısında bir sounda sahipti. "Suite Judy Blue Eyes" ve "Marrakesh Express", -"Helpless" mesela tam bir dönemin ruhu şarkısıdır- gibi büyük hit şarkılar Woodstock'daki görünümle birleşince ortaya müzik tarihine geçecek bir topluluk çıkardı.

 

Üçlünün üç müzisyeni de bu albümü yaparken hepimiz aşıktık diyor. Graham Nash Joni Mitchell'a, Stephen Judy Collins'e, Crosby'de arkadaşı Christine'e aşıktı. Mutluyduk, güneşliydik ve akustiktik diyorlardı.

 

Çıktığı günden itibaren bir numaraya yükselen albüm 7 milyondan fazla sattı. Yıllar sonra 50. yılı nedeniyle yeniden basılan albüm Crosby'nin ölümüyle hatıralarda artık başka bir noktada anılacak.

 

 

David Crosby'nin en iyi 10 şarkısı

 

 

01 Crosby, Stills, Nash Young “Almost Cut My Hair”
02 Crosby, Stills Nash “Guinnevere”
03 David Crosby “Cowboy Movie”
04 The Byrds “Lady Friend”
05 Crosby Nash “Carry Me” (1975)
06 David Crosby “Time I Have”
07 Crosby, Stills, Nash Young “Compass”
08 David Crosby “What Are Their Names”
09 Crosby, Stills Nash “Wooden Ships”
10 The Byrds “What’s Happening?!?!”

 

Spin.com'dan Al Shipley'nin seçimleri.

 

Cazkolik.com / 20 Ocak 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.