"Bir Porsiyon Sanat"; Yemeğin içindeki sanat, sanatın içindeki yemek

"Bir Porsiyon Sanat"; Yemeğin içindeki sanat, sanatın içindeki yemek

 

Aşureyle caz müziğini, menemenle Kral Lear'ı, sufleyle kalp kırıklıklarını bir arada anlatan bir kitap; "Bir Porsiyon Sanat"

 

 

Giriş cümlesinin ardından sözü genişletip baştan almalı.

 

Müzik dünyasında birlikte yol arkadaşlığı yaptığımız, beraber unutulmaz konserlere tanıklık ettiğimiz sevgili Sümeyra Gümrah Teltik ile, yıllardır çalışmalarını heyecanla takip ettiğim bir diğer yol arkadaşım sevgili Fatma Berber bir süredir sanatın farklı bir alanında orijinal içerikler üreten harika bir ikili oldu.

 

Günlük işlerini kişiliklerinin yaratıcı ve uyumlu potansiyelleriyle birleştiren Sümeyra ve Fatma iki sene önce Pink Floyd üzerine bir kitap yayınlamış ve kitabın alt başlığını 'Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı' koymuştu. Bu ilk kitapla anlıyorduk ki ikilinin cebinde başkaca malzemeler var.

 

Pandemiden sonra normalleşen hayat bizi ikilinin yeni müjdesiyle buluşturdu;

 

 

Sümeyra Gümrah Teltik, Fatma Berber ve yayınevi ekibi

 

Bir Porsiyon Sanat

 

Dört yüz sayfayı aşan yepyeni bir kitap bu ve kitabın içeriğinden önce adına dair bir not paylaşırsam eğer, tanık olduğumuz, izlediğimiz sanatsal anlar aslında birer porsiyonluk tecrübelerdir. Gidilen konserler, izlenen filmler hepsi birer porsiyonluk sanatsal tüketimlerdir.

 

Fatma Berber ve Sümeyra Gümrah Teltik "Bir Porsiyon Sanat"ta -en azından benim açımdan- daha önce rastlamadığımız bir anlayışla sanatın farklı alanlarında çalışan ve hepsini yakından tanıdığımız 29 farklı isimle 'lezzetli' röportajlar yapmış. Tarihten, sinemadan, tiyatrodan, resimden, müzikten, müziğin farklı türlerinden, yazarlıktan tanıdığımız isimlerin anlatımları okuru yeni bir perspektifle tanıştırmış.

 

Bu perspektif içinde okurlar Erhan Altunay ile Leonardo'nun 'Son Akşam Yemeği' ile ilgili, Zeynep Oral'ın sürrealist ressam Dali ile ilgili, ünlü ressam İsmail Acar'ın' iftar sofrası ile ilgili perspektifleriyle tanışıyoruz.

 

 

Sümeyra Gümrah Teltik

 

Bu çarpıcı bakış açılarını kısaca özetliyim siz aralarından seçin;

 

Mesela; 'Döner Bir Çağdaş sanat Eseri Olsaydı'? Öyle mi? Küratör ve sanatçı Deniz Güvensoy'un anlattıklarını okumak lazım.

 

Ya da... Başka ressamlar Nafet Arslan ve Temür Köran ile 'Çağdaş Sanat ve Yemek Üzerine'... Okumak lazım.

 

 

Fatma Berber

 

Notalar karın doyurur mu?

 

Dört yüz sayfaşı aşkın 'Bir Porsiyon Sanat' kitabında müzikle ilgili uzun bir bölüm var.

 

Kitabın 'En Klasik Lezzetler' bölümünde mesela Cem Mansur, Sinan Budeyri ve Serhan Bali'den yeni şeyler öğreniyoruz.

 

Mevlevi yemekleri üzerine incelikli bir sohbett Refik Hakan Talu ile yapılırken, caz davulcusu Emre Kartarı, caz şarkıcısı ve The Badau caz klübünde mutfağıyla ünlü Eren Noyan, duayen müzisyen Okay Temiz ile caz ve yemeğin bir arada konuşulduğu sohbetler kitapta ayrıcalıklı sayfalar yaratmış.

 

Tıpkı 'Bir Porsiyon Sanat' kitabının 'Notalar Karın Doyurur mu' başlıklı bölümünde olduğu gibi yazarlarla ilgili 'Satırlara Açılan Lezzetler', tiyatro ve tiyartocularla ilgili 'Elinin Hamuruyla Perdeye Dokunmak', 'Yeme Sosyolojisi ve Mutfak Sanatları' ile 'Tat Hafızamız' bölümleri tanıdığımız sanatçıların tanımadığımız yanlarıyla buluşturuyor.

 

'Bir Porsiyon Sanat' kitabının sunuş yazısında Çağla Ağırgöl 'yemek tarih boyunca edebî ve sanatsal üretimin en güçlü temalarından biri olagelmiştir' diyor ve 'güçlü zihinsel ve ruhsal açlık' konusuna değiniyor ve bu cümleler bizi yeniden 'Bir Porsiyon Sanat'ın sanatçılar ve yemeklerle ilgili düşüncelerine götürüyor.

 

 

'Tat Hafızamız' bölümünde röportajların haricinde farklı kalemlerden yazılar var;

 

Görüntü yönetmeni Ahmet Ferah, fotoğrafçı Alberto Modiano, yönetmen Ali Tansu Turhan, dramaturg Arzu Aydoğan, gazeteci Arzu Şahin, kültür ve turizm Uzmanı Ayşen Berber, yapımcı Bekir Yusuf açıksöz, senarist Burcu Oğuz, dramaturg Ece sezer, konser salonu program direktörü Enes Kudu, editör Ezgi Var Ören, görsel sanatçı Gizem Kahya İyem, oyuncu Hare Sürel, seslendirme sanatçısı Harun Yöndem, televizyon yayıncısı Hilal Şen Arıca, editör İhsan Dindar, radyo programcısı Leyla Diana Gücük, sanatçı Osman Nuri İyem ve gazeteci Seray Şahinler gibi sanat-kültür dünyasının farklı alanlarından kalemler kendi tat hafızalarına yönelik anlatılara imza atmışlar.

 

Çok sayıda renkli görsellerle tamamlanan 'Bir Porsiyon Sanat' Düşbaz yayınlarından çıktı ve tüm kitapçılarda bulunuyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 30 Kasım 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.