Türk caz sahnesine yeni bir grup katıldı; Otto Jazz Ensemble

Türk caz sahnesine yeni bir grup katıldı; Otto Jazz Ensemble

 

Otto Jazz Ensemble’ın ilk albümü yayımlandı

 

 

Telli çalgılar ustası Cenk Erdoğan Batı müziği ekseninde işler yapsa da ayağını bastığı yerin farkında olan bir sanatçıdır. Bu sebeple olacak, ürettiği müzikler ve virtüöz olarak ustalaştığı çalgılarda geleneksel tınılardan uzaklaşmamaya özen göstermiştir. Perdesiz gitar tınısında bile bizden bir koku ve his vardır. Enstrüman çeşitliliğini genişleterek yaylı tambur gibi farklı yerel telli çalgıların sesine ilgi duymuş, müziğine katmak içih çaba göstermiştir.

 

 

Yerli caz sahnesinde son dönemin dikkat çeken yeni grubu; Otto Jazz Ensemble

 

 

Cenk Erdoğan'ın liderliğinde kurulan Otto Jazz Ensembe kemençede Emre Erdal, neyde Muhammed Ceylan, kontrbasta Baran Say, davulda Ekin Cengizkan ve gitarda Cenk Erdoğan'dan oluşuyor.

 

Otto Jazz Ensemble kedi sözleriyle; "Müzik tarihinde, geçmişin derinlerinde kaybolmuş ve unutulmuş bazı hazineler vardır. Bu eserlerin bize ilham verdiğini ve ışık tuttuğunu düşünen bir grup olarak geçmişe duyduğu saygıyı modern bir perspektif üzerinden gelecekle harmanlayan bir proje olarak dinleyici karşısına çıkıyoruz" diyor.

 

Ve bu saygıyı ilk albümün repertuvarındaki altı parçada görüyoruz.

 

Otto Jazz Ensemble, Tanburi Cemil Bey'den Ali Ufki'ye, ilahîler ve Halk türkülerinden oluşan geniş repertuvarı Cenk Erdoğan'ın yaptığı düzenlemelerle 'jazz quintet' formatında yeniden hayata geçiriyor.

 

Topluluğun altını çizdiği not ile söylersek;"Her nota, geçmişin izlerini taşırken, bugünün ruhunu yansıtan modern bir dokunuşla hayat buluyor".

 

Türk caz tarihi kendi müziğimizle bağ kurmanın sayısız örnekleriyle doludur. Özellikle 2000 yılından itibaren genç müzisyenler nezdinde bu çabalar daha da arttı. Nitekim, Otto Jazz Ensemble grubu altı parçadan oluşan albümüne Tamburi Cemil Bey bestesi "Çeçen Kızı" ile başlamış. Türk caz müzisyenlerinin "Çeçen Kızı"na ilgisi eskidir. Bu şarkının ilk caz versiyonlarından biri caz duayeni Emin Fındıkoğlu'nun 1972 yılında yaptığı düzenleme idi. Fındıkoğlu'nun düzenlemesi sonrası bugüne kadar çok sayıda yerli-yabancı müzisyen tarafından yorumlanan "Çeçen Kızı"nı Otto Jazz Ensemble'ın repertuvarına alması saygılı bir selam olmuş.

 

Otto Jazz Ensemble, albümün diğer parçalarında da yakından bildiğimiz, kökeni Yunus Emre'ye uzanan "Gel Gör Beni Aşk Neyledi", anonim bir Hicaz türkü ve Türk Sanat Müziği klasiği (bilhassa Müzeyyen Senar'ın sesinden) "Kırmızı Gülün Alı Var" ve albümün sonunda Cenk Erdoğan bestesi "Pusula" ile Otto Jazz Ensemble albüm repertuvarını severek söylediğimiz şarkılardan oluşan jestlerle dolu başlangıç yapmış.

 

Caz dinleyicileri olarak bu albümden sonra gruba dair merakımız repetuvarın ve müziklerin ne yönde ilerleyeceği olacak. Otto Jazz Ensemble ile ilgili haberleri hem Türkiye, hem yurtdışında sık sık duyacağımıza, sahnelerde canlı izleyeceğimize eminiz. Hayırlı olsun, yolu açık olsun.

 

Albüm: Otto Jazz Ensemble
Sanatçı: Otto Jazz Ensemble
Sanatçılar:
Cenk Erdoğan gitar
Emre Erdal kemençe
Muhammed Ceylan ney
Baran Say kontrbas
Ekin Cengizkan davul
Firma: Undo Records, 29 Şubat 2024

 

Cazkolik.com / 11 Mart 2024, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.