28. İstanbul Caz Festivali başladı... İlk konserlerin izlenimleri Burak Sülünbaz'ın kaleminden yayında

28. İstanbul Caz Festivali başladı... İlk konserlerin izlenimleri Burak Sülünbaz'ın kaleminden yayında

Konserler, etkinlikler ve nihayet 28. İstanbul Caz Festivali hijyen önlemleri altında yeniden başladı. Anlaşılan o ki, Covid-19 öncesi hayatımıza henüz tam anlamıyla dönemeyeceğiz, ama ümidi kaybetmemek lazım.

 

28. İstanbul Caz Festival programı açıklandığında önceki yıllarda izlemeye alıştığımız caz konserlerindeki azalma bariz şekilde hissediliyordu. Hatta, doğrusunu söylemek gerekirse bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Aslında, beğeniler ve beklentiler tamamen subjektif ve beklentilerimizin tümünün karşılanması ise imkansız. Şahsen, bir cazsever olarak ben de bu eleştirilerde bulunanlardandım ama festival yöneticileriyle konuşup festivalin sürdürülebilirliği hakkında bilgi aldıkça zamana ihtiyacımız olduğu kanaatine vardım.

 

Sanatçıların konser ve tur durumlarının belirsizliğinden vize sorunlarına, seyahat kısıtlamalarından çoğu sanatçı kaynaklı sayısız değişkenin festival yöneticilerinin elini kolunu bağladığı böyle bir dönemde müzikseverleri mutlu etmek için çalıştıklarını bilmek güzel. Caz geniş bir şemsiye ve her geçen gün daha farklı türü ekosistemine dahil ediyor.

 

1 Eylül akşamı basın mensuplarının, sanatçıların ve sektör insanlarının katıldığı tanıtım toplantısına Cazkolik ailesi olarak biz de davetliydik. Konserlere ilginin güzel olduğundan bahsedildi. Gerek festivali yıllardır takip eden sadık dinleyiciler olsun gerek festivalle yolları yeni kesişmiş müzikseverler olsun dinleyicilerin festivali yalnız bırakmamış olmaları düzenleme komitesini mutlu etmiş. Konser mekânlarında olmayı özlemişiz. Festivalin yıllardır birlikte yol yürüdüğü Garanti BBVA’nın desteğiyle gelecek sene için şimdiden hepimizin yüzünü güldürecek isimlerle görüşme halinde olunduğunun müjdesini vereyim. Umarım her şey yolunda gider ve sağlıklı kalabildiğimiz sürece güzel etkinlikler ufukta.

 

 

Deniz Akın Trio (Fotoğraf: Emre Durmuş)

 

1 Eylül akşamı Şişli Habitat Parkı’nda gerçekleşen ücretsiz Parklarda Caz konserleriyle start alan festivalde Genç Caz gruplarından Deniz Akın Trio ile Berk Sarı Quartet parkı dolduranların keyiflerine keyif kattı. Ön grupların ısıttığı kalabalığı Lucy Woodward’ın rock band performansı kısa sürede sıkıca kavradı. Keyifli performans park etkinliklerine hasret kalmışlara ilaç gibi geldi. Sosyal mesafe düzeni ve sürekli yapılan maske uyarılarıyla Covid-19’a karşı güvenli havasahası yaratılmıştı. Parka yayılan kalabalık festivalin dönüşünü kutladı.

 

 

Berk Sarı Quartet (Fotoğraf: Zeynep Doğan)

 

 

Lucy Woodward (Fotoğraf: Mete Kaan Özdilek)

 

Şişli Habitat Parkında ilk defa böyle bir etkinliğe katıldım. Bence ulaşımı, büyüklüğü, manzarası ve sahne kurgusuyla gayet uygun bir yer olmuş. Festival kapsamında ücretsiz katılımlı “Parklarda Caz” etkinlikleri olacak. Programı festivalin web sitesinden takip edebilirsiniz.

 

 

Itamar Borochov Quartet (Fotoğraf: Emre Durmuş)

 

2 Eylül akşamı ise şehrin kaşıkçı elması mekânlarından Feriye’de önce festival kapsamında ilk kez sahne alan Eylül Ergül Quartet, ardından, İsrail’li Itamar Borochov'u izledik. Sahne gerisinde eşsiz boğaz manzarası müzikle birleştiğinde kullanmayı çok sevdiğim tabirle 'cream de la creme' bir keyif yaşattı.

 

Piyanist ve caz vokalisti Eylül Ergül’e bu güzel akşamda davulda Mehmet Ali Şimaylı, basta Ozan Musluoğlu, trombonda Bulut Gülen eşik etti. Ekibin uyumu ve dinleyicinin içinde kendine yer bulduğu kompozisyonları boğazın esintisiyle birleştiğinde oldukça ferahlattı.

 

 

Eylül Ergül Quartet (Fotoğraf: Emre Durmuş)

 

Hes kodu, maske ve mesafeli oturma düzeni artık konserlerin olmazsa olmazı. İnatla maskesini indirme eğilimindeki kimi izleyicileri uyarmak zorunda kalan festival çalışanları dikkatimi çekti. Gerektiğinde maske isteyenlere maske dağıtarak hava sahasının güvenliğini sağlayan görevli arkadaşları tebrik ederim. Maskelerini indirmelerine izin vermedikleri için arkadaşları azarlayan müzikseverleri ise anlayışlı olmaya davet ediyorum.

 

Akşamın diğer konserinde Avrupa sahnesinin dikkat çeken isimlerinden Itamar Borochov Ortadoğu müziğinin kulağa tanıdık gelen melodilerini boğaz manzarasının önünde çaldı. Yayınlanan son iki albümden seçtiklerini ile henüz yayınlanmamış parçalarını icra eden grubu ileriki dönemler burada daha fazla izleriz gibime geliyor.

 

 

(Fotoğraf: Burak Sülünbaz)

 

İstanbul Caz Festivali, biletleri hızla tükenen, yoğun ilgi yüzünden yeni eklenen konserleriyle ve Covid-19 önlemleri çerçevesinde değişen tarihler yüzünden maalesef gerçekleştirilemeyen kimi konserleriyle hızı başladı. Türk seyircisi festivali seviyor, festivali daha uzun seneler yaşatmak için destek olalım. Gelecek yılın IKSV’nin 50. yılı olduğu bilmek heyecanımı daha da arttırıyor. Caz ile dolu dolu nice festivallere.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 5 Eylül 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.