30 Nisan Dünya Caz Günü'nde; 1 akşam, 5 konser

30 Nisan Dünya Caz Günü'nde; 1 akşam, 5 konser

30 Nisan Dünya Caz Günü 2012 yılında İstanbul'da kutlandığı günden itibaren hem dünya çapında, hem Türkiye'de yoğun ilgi gördü ama bu ilgi her yıl azalır, destekleyen kurumlar ilgilerini kaybederken, geride ilgisini kaybetmeyen tek bir marka kaldı; Garanti Caz Yeşili.

 

Bu sene 30 Nisan Dünya Caz Günü için acaba hangi etkinlikler gerçekleşecek diye bu haberi yapana kadar bekledik ama kayda değer tek bir haber gelmedi, ta ki bu sabaha kadar.

 

Bu sabah nihayet posta kutularına "Garanti BBVA, UNESCO’nun 2011’de ilan edilen 30 Nisan Uluslararası Caz Günü coşkusunu, 5 özel konserle kutlayacak" haberi düştü.

 

30 Nisan Cumartesi akşamı İstanbul’da 5 farklı mekânda sergilenecek performanslarla müzikseverler caza doyacak.

 

 

30 Nisan Dünya Caz Günü’nde;

 

 

- Blind sahnesinde Barış Demirel ve Dostları,

 

- Bova sahnesinde Deniz Taşar feat. Cenk Erdoğan,

 

- Moda Sahnesi’nde Elif Çağlar Quartet,

 

- Nardis Jazz Club’da Mette Juul Quartet ve,

 

- Salon İKSV’de Alfa Mist müzikseverlerle buluşacak.

 

 

Barış Demirel ve Dostları:

 

 

Alternatif sahnenin başarılı trompetçilerinden Barış Demirel yaşadığı coğrafya ve yakın seslerden etkilenerek hiphop, elektronik, caz ve pop gibi farklı türlerden sanatçıyla yaptığı çalışmalarda müzikal çeşitliliğini gösteriyor. Demirel, Garanti BBVA Uluslararası Caz Günü konserleri kapamında konukları Kayra, Da Poet, Deniz Tekin, Efe Demiral ve İdil Meşe ile Blind sahnesinde olacak.

 

 

Deniz Taşar feat. Cenk Erdoğan:

 

 

Kendine has vokal tavrı ve ses rengiyle Türkiye’deki caz vokaline yeni soluk getiren şarkıcı, şarkı yazarı, tasarımcı ve multidisipliner sanatçı Deniz Taşar, 2013 yılından bu yana ulusal ve uluslararası bir çok yarışma ve festivalde yer aldı.

 

Perdesiz gitarın dünya çapındaki en önemli temsilcilerinden Cenk Erdoğan besteci ve prodüktör kimliğini ön plana çıkaran, perdesiz gitarın sınırlarını ilerletmek amacıyla yazdığı müzikleri kaydederek yayınlayan bir sanatçı. Ayrıca albüm prdodüktörlüğü ve film müziği besteciliği yapıyor.

 

 

Elif Çağlar Quartet:

 

 

Türk caz sahnesinin önde gelen seslerinden Elif Çağlar cazseverlerin yakından tanıdığı ve her sene repertuvarına yeni müzikler katan, işbirliklerini ve yaratıcı çalışmalarını çoğaltan bir sanatçı.

 

 

Mette Juul Quartet:

 

 

Mette Juul 2007 yılında Talin’deki Uluslararası Jazzartist Yarışması’nı kazandı. 2010 yılında ilk albümü ‘Coming In From The Dark’ı kaydetti. 2012’de ‘Moon On My Shoulder’ isimli ikinci albümünü 2015 yılında ’There is a Song isimli üçüncü albümünü yayınladı. 2019’da ise ‘Change’ isimli albümü çıktı. Yeni projesinde tamamiyle Danca bestelere yer vermeyi planlayan Juul eleştirmenler tarafından beğenilen bir müzisyen olarak dikkat çekiyor.

 

 

Alfa Mist:

 

 

Alaylı müzisyen, Londra’nın renkli caz sahnesinin önde gelen isimlerinden Alfa Mist, melankolik caz melodilerini alternatif hip-hop ve soul öğeleriyle harmanlıyor. 2017’de ilk albümü Anthipon, 2019’da ikinci albümü Structuralism yayınlayan müzisyenin dördüncü stüdyo albümü Bring Backs oldu. Piyanist, besteci, multi-enstrümentalist, rap sanatçısı ve yapımcı olarak pek çok tanunmış sanatçıyla çalışan Alfa Mist, Uluslararası Caz Günü’nde Salon İKSV’de sahne alıyor.

 

Cazkolik.com / 14 Nisan 2022, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.