30 Nisan Dünya Caz Günü`nde cazın kurucu babalarından Duke Ellington`ı anmak...

30 Nisan Dünya Caz Günü`nde cazın kurucu babalarından Duke Ellington`ı anmak...

Nisan ayına girmemizle birlikte bu yıl ikinci kez kutlanacak 30 Nisan Dünya Caz Günü`nün çekim alanına da girmiş olduk. Nedir Dünya Caz Günü? Duymayan okurumuzun kaldığını sanmıyoruz ama çok kısaca söylersek, başını Unesco`nun çektiği organizasyon yanına Amerikanın en saygın caz kurumlarından Thelonious Monk Institue of Jazz`ı da alarak her yıl 30 Nisan gününü Dünya Caz Günü olarak ilan etti ve her yıl bu özel günü özel bir şehirde kutluyor. Bu yıl ikinci kez düzenlenen organizasyonun ilki Paris`te düzenlenmişti. Cazın Avrupaya girdiği ülke ve tabii oradan da dünyaya yayıldığı ülke olarak kabul etmek gerekir Paris`i. Bu yıl, kısa bir süre sonra ikinci kez İstanbul`da kutlanacak.

Aslında haberimiz ne, anlattığımız ne ama konunun haberle de bağlantısı var.

NU-DC`nin Caz Ağacı adı altında düzenlediği gecelerin yenisi, 2013 Caz Ağacı serisinin üçüncüsü 30 Nisan Dünya Caz Günü akşamına denk getirildi. O gece İstanbul da olacak International Jazz Day temalı etkinliklerden (resmi konserin haricinde) en dikkat çekenlerinden olacağı kesin Duke Ellington gecesinin.

Garanti Caz Yeşili`nin desteğiyle gerçekleşecek Duke Ellington gecesi cazın kurucu babalarından biri olan Duke`e duyulan saygının neticesi. Salon İKSV işbirliğiyle gerçekleşecek gecede Türkiye`nin caz yıldızları sahnede Duke ile özdeşleşmiş şarkıları seslendirecek.

Gecede kimler olacak, ne söyleyecek?

Adı Duke ile birlikte anılan It Don`t Mean A Thing, Take The `A` Train, Mood Indigo gibi şarkıların seslendirileceği gecede sahne alacak isimler Ece Göksu, Şenay Lambaoğlu, Sezgi Olgaç, Sibel Gürsoy ve Elif Çağlar gibi son yılların caz sahnesinin baskın sesleri olacak. Gecenin house band`i Uraz Kıvaner (piyano), Şenova Ülker (trompet), Volkan Hürsever (kontrbas), Ediz Hafızoğlu`ndan oluşurken (davul), gecenin sunuculuğunu ise Vedat Özdemiroğlu yapacak.

Konser nerede? Kaçta? Bileti kaç lira?

Hepsi cevapları kolay sorular. Konser 30 Nisan akşamı saat 21:30`da Salon İKSV`de. Biletler ise Ayakta tam 30, Öğrenci 20 Tl. olarak belirlendi.

Bileti hemen şimdi almak için bu satıra tıklayın!

Cazkolik.com / 10 Nisan 2013, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.