33. Akbank Caz Festivali bu yıl izleyeceğimiz 7 konseri önden duyurdu

33. Akbank Caz Festivali bu yıl izleyeceğimiz 7 konseri önden duyurdu

23 Eylül ile 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 33. Akbank Caz Festivali programında yer alacak 7 sanatçının konserini duyurdu.

 

Bu yıl 33. yaşını kutlayacak olan Akbank Caz Festivali sonbahar aylarına caz konserleriyle başlamamızı sağlayacak.

 

Organizasyonu ve programlaması Pozitif tarafından yapılan festivalin ilan edilen konserlerin biletleri 13 Temmuz Perşembe Biletix'te satışa çıkacak.

 

Duyurulan ilk 7 konsere dair bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

 


 

 

Al Di Meola Acoustic Trio

 

 

25 Eylül Pazartesi // 21:00 // AKM Tiyatro Salonu

 

Türkiye'de çok sayıda hayranı olan caz füzyon gitarın dünyaca ünlü ismi Al Di Meola bu yıl Akbank Caz Festivali'ne konuk olacak isimlerden. Al Di Meola müzikle az çok ilgilenen herkesin yakından tanıdığı bir sanatçı ve son olarak John McLaughlin ve Paco de Lucia ile 1980 tarihli turnelerindeki bir konserin kaydını albümleştiren Al Di Meola, akustik üçlüsüyle 25 Eylül akşamı AKM Tiyatro Salonu’nda konser verecek.

 

Peo Alfonsi: Gitar
Al Di Meola: Gitar
Sergio Martinez: Perküsyon

 


 

 

Yumi Ito

 

 

27 Eylül Çarşamba // 19:00 // Beyoğlu Akbank Sanat

 

Japon asıllı İsviçreli vokalist, piyanist, besteci ve doğaçlamacı Yumi Ito sesiyle vokalin sınırlarını aralayan bir sanatçı olarak biliniyor. Art-pop, caz ve neo-klasik unsurlar barındıran diskografisinin son çalışmasını "Ysla" adıyla Nisan 2023’te yayınladı. Besteciliğinde ve icrada açık ve güçlü bir enerji yayan Yumi Ito bugüne dek Al Jarreau, Becca Stevens, Nils Petter Molvær ve Mark Turner gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Başarılı sanatçı 7 Eylül akşamı Beyoğlu Akbank Sanat’ta olacak.

 

Yumi Ito: Piyano, vokal
Iago Fernández: Davul
Kuba Dworak: Kontrbas

 


 

 

Terence Blanchard

 

 

29 Eylül Cuma // 20:30 // Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

 

Terence Blanchard deyince cazseverler için akan suların bir kısmı durabilir. Kariyerine 40 yıl önce Lionel Hampton Orchestra ve The Jazz Messengers gibi caz tarihine geçmiş orkestralarda çalarak başlayan Blanchard zamanla benzersiz bir müzikal miras inşa etti. Cazın en saygın trompetçilerinden biri olan müzisyen, bugüne dek 5 kez Grammy kazanmasının yanı sıra Spike Lee filmleri için yaptığı kompozisyonlarıyla iki kez Oscar’a aday gösterildi ve “Fire Shut Up in My Bones” ile Metropolitan Opera için eser besteleyen ilk Afro-Amerikalı müzisyen oldu. Daha fazla tarife gerek olmayan sanatçı 29 Eylül akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde konser verecek.

 


 

 

Lakecia Benjamin

 

 

2 Ekim Pazartesi // 20:30 // Ses Tiyatrosu

 

New York’ta yetişen alto saksafoncu Lakecia Benjamin her projesinde yüzünü farklı manzaralara çeviren müzisyenlerden. Akıl hocası Gary Bartz’la çalışarak tekniğini geliştiren sanatçı aralarında Alicia Keys ve Missy Elliot’ın da yer aldığı müzisyenlerle işbirliği yaptı. 2023 başında çıkan dördüncü stüdyo albümü "Phoenix" yılın en iyileri arasında gösteriliyor. Wayne Shorter ve Angela Davis gibi isimlerden ses kayıtları da barındıran albüm adını dünyanın COVID-19 sonrası yeniden ayaklanma çabasından alıyor. Albümün prodüktör koltuğunda Terry Lyne Carrington oturuyor. Amerikan caz sahnesinin geleceğinde yer alacak isimlerden biri olacağı düşünülen Lakecia Benjamin, 2 Ekim akşamı Ses Tiyatrosu’nda bir konser verecek.

 

Lakecia Benjamin: Alto saksafon
Zaccai Curtis: Piyano
Ivan Taylor: Bas
EJ Strickland: Davul

 


 

 

Immanuel Wilkins Trio

 

 

4 Ekim Çarşamba // 21:30 // Babylon

 

Henüz çok genç olsa da Bob Dylan, Wynton Marsalis, Solange Knowles gibi önemli isimlerle çalışan Immanuel Wilkins hakkında günümüzde doğaçlama müziğin en çekici enstrümanistlerinden biri yorumu yapılıyo. 2022’de The "7th Hand" albümünü yayınlayan Wilkins son olarak ‘Avalanche’ yorumuyla "Here It Is: A Tribute To Leonard Cohen" derlemesinde yer aldı. Immanuel Wilkins Trio 4 Ekim akşamı Babylon sahnesinde olacak.

 

Immanuel Wilkins: Saksafon
Micah Thomas: Piyano
Kweku Sumbre: Davul

 


 

 

Hidden Orchestra

 

 

5 Ekim Perşembe // 21:30 // Babylon

 

Çok yönlü müzisyen, besteci ve prodüktör Joe Acheson’ın stüdyosunda filizlenen Hidden Orchestra ses paletini sürekli zenginleştirmeyi misyon edinen bir proje. Farklı geleneklerden yetişmiş konuk müzisyenler, alan kayıtları, elektronik ve akustik enstrümanlarla şekillenen Hidden Orchestra'nın arşivinde Tru Thoughts, Decca Records ve Denovali gibi etiketlerle yayımlanmış albümler yer alıyor. Sufi müziği, progresif rock, ambient besteciliği alanlarından yansımalar yaratan kayıtlarının yanı sıra 2020’de video oyunu Creaks için hazırladığı soundtrack ile de ödüller kazandı. Topluluk, yeni albümü "To Dream is to Forget"in turnesi kapsamında festivalin 5 Ekim akşamı Babylon’da konuğu olacak.

 

Joe Acheson: Bas, elektronikler
Jamie Graham: Davul
Poppy Ackroyd: Piyano
Jack McNeill: Klarnet
Becky Knight: Çello

 


 

 

Tord Gustavsen Trio

 

 

7 Ekim Cumartesi // 20:30 // Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

 

Tord Gustavsen Trio ilk albümünden bu yana Türkiye'de sadık bir dinleyici tarafından kuşatılmış bir üçlüdür. Müziğiyle akılda kalıcı melodiler ve incelikli ritimlerle eşine az rastlanır bir derinlik ve pürüzsüzlük üreten üçlü, caz tarihi ve İskandinav gelenekleri arasında diyalog kuran bir pratiğe sahip. Nisan 2022’de basçı Steinar Raknes’in katılımıyla bugünkü halini alan üçlü, önceki yıllarda konuğu olduğu Akbank Caz Festivali'ne bir kez daha konuk olacak ve 7 Ekim akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde bir konser verecek.

 

Tord Gustavsen: Piyano, elektronikler
Steinar Raknes: Bas
Jarle Vespestad: Davul

 

Cazkolik.com / 11 Temmuz 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.