6 eleştirmen, 6 albüm, 6 parça...

6 eleştirmen, 6 albüm, 6 parça...

Ünlü jazz.com’un her ay yaptığı bu araştırmayı biz de sizler için mümkün olduğu kadar sık derlemeye çalışacağız. İşin doğrusu biz (yani Cazkolik olarak)bu albümlerin çoğunu dinlemedik bile, o kadar yeniler anlayacağınız,dinlediklerimizi de zaten yeni albümler arasında siz de okumuşsunuzdur.Bu arada, niye 6 tane dediğinizi de duyuyoruz sanki... Haklısınızaslında toplam albüm sayısı 20 ama eleştirmen sayısı 6... Yani toplam 6eleştirmen bu işe soyunmuş ve kimi 3, kimi 2 albüm derken 20 albümderlemişler, biz de cazkolik olarak tamamını değil de bueleştirmenlerin en yüksek notlarını verdikleri 6 albümü verelim istedikhem de birbirlerinden ayırmadan, altısı birden, merak ettiyseniz eğersebep budur... Keşke bu parçaları çalsaydın da diyeceksiniz haklıolarak, merak etmeyin, bugün yarıın hepsini temin edip yayına girerizdiyerek de müjdesini vermiş olalım...

Eleştirmenler Ted Gioia, Scott Albin, Ralph A. Miriello, Bill Barnes, Mark Saleski ve Victor Aaroncazın önde gelen yazar ve eleştirmenleri. Sayısız gazete ve dergideyazmakta olan bu isimler her ay biz cazseverler için böylesiderlemeleri özellikle jazz.com başta olmak üzere pek çok basın organı için yapıyorlar.

BuyrunMayıs ayı içinde yayınlanan çok daha fazla sayıda albümden bu 6eleştirmenin seçtiği 6 albüm ve ayın en güzel 6 yeni parçasına...

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

MÜZİSYEN: GARY BURTON & PAT METHENY

ALBÜM: QUARTET LIVE

PARÇA: SEA JOURNEY

PARÇA NOTU: 100 / 95

Eleştirmen Ted Gioia geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve bizde de yeni CD’lerde tanıtımı olan Burton & Metheny albümü uzun süren bir sessizliğin sonunda gelen bir albüm. Ted bu albümün ilk parçası “SEA JOURNEY”i 100 üzerinden 95 ile seçmiş... Bir Chick Corea bestesi olan parçada soloları, özellikle de Pat Metheny’nin solosunu hayli etkileyici bulmuş Ted Gioia.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

MÜZİSYEN: DARREN RAHN

ALBÜM: TALK OF THE TOWN

PARÇA: TALK OF THE TOWN

PARÇA NOTU: 100 / 93

Eleştirmen Scott Albin’in seçimi ise albüme adını da veren parçayı “Talk of the Town”ı seçen Albinparçaya 100 üzerinden 93 gibi yüksek bir puan vermiş. Albüm smooth jazztadında ilerleyen bir albüm. Tenor saksafonist, klavyeci, prodüktör,drum programmer, aranjör kısaca her şey olan Rahn’ın parçası Mayıs ayının diğer seçimi durumunda.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

MÜZİSYEN: SAM YAHEL

ALBÜM: HOMETOWN

PARÇA: OUMOU

PARÇA NOTU: 100 / 89

Eleştirmen Ralph A. Miriello’nun değerlendirdiği Sam Yahel’in yeni albümü HOMETOWN’dan albümün 5. parçası olan “OUMOU” Miriello’nun seçimi. Eleştirmenin 100 üzerinden 89 verdiği parça Yahel’in kendi bestesi. Joshua Redman’ın Elastic Band’ından tanıdığımız elektronik keyboardist Yahel aynı zamanda orgda çalan bir müzisyen. Yeni albümünde “Jelouse Guy”, “Moonlight in Vermont” gibi çok tanınmış parçalara da yer vermiş.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

MÜZİSYEN: RED HALLOWAY

ALBÜM: GO RED GO!

PARÇA: ST. THOMAS

PARÇA NOTU: 100 / 90

Eleştirmen Mark Saleski "St. Thomas" isimli parça için benim referans vereceğim 2 yorumu var, biri efsanevi "Saxophone Colossus" albümündeki iken diğeri de Jim Hall / Ron Carter’ın birlikte kaydettikleri "Alone Together" albümündeki yorumlar diyor ve arkasından ekliyor, bu listeyi 3 parçaya çıkartıyor ve büyük müzisyen Red Halloway’in bu albümündeki yorumunu da katıyorum diyor... Verdiği puandan da belli zaten...

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

MÜZİSYEN: HRISTO VITCHEV QUARTET

ALBÜM: SONG FOR MESSAMBRIA

PARÇA: PARISIAN SKIES

PARÇA NOTU: 100 / 92

Eleştirmen Bill Barnes kendi seçimini Hristo Vitchev’den yana kullanmış ve yeni albümü "Song For Messambria"dan harika bir parça olan "Parisian Skies"ı seçmiş.

"Parisian Skies"ı son derece sıcak ve temiz, başarılı çalınmış bir parça olarak yorumlayan Barnes, gitarist Vitchev’ide son yıllardaki multi kültürel dalganın en yetenekli müzisyenlerindenbiri olarak tanımlıyor. Bu çalışmanın Quartet olarak yayınladıkları ilkalbümleri olduğunu söyleyen eleştirmen abümdeki Latin duygusuna daokurların dikkatini çekmiş.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

MÜZİSYEN: BRIAN BLADE

ALBÜM: MAMA ROSA

PARÇA: MERCY ANGEL

PARÇA NOTU: 100/92

Eleştirmen Victor Aaron, Brian Blade’in yeni albümü Mama Rosa’yı sevgiyle selamlıyor. Blade’in muhtemelen günümüzün en yetenekli bir kaç davulcusundan biri olarak tanımlayan Aaron "Mercy Angel"ıda sevgiyle çalınmış lirik bir şiire benzetmiş. Derin, kişisel, güçlübir ruhu olan, armonik ve melodik duygusu yüksek bir parça olaraktanımlamış.

Cazkolik.com / 1 Haziran 2009 Pazartesi
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.