60. yaşını dünya üzerinde 60 özel konserli turneyle kutlayan Marilyn Mazur 21 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta!

60. yaşını dünya üzerinde 60 özel konserli turneyle kutlayan Marilyn Mazur 21 Nisan akşamı Akbank Sanat`ta!

1985 yılında 30 yaşında genç bir perküsyonist olan Marilyn Mazur o yıl Miles Davis`in ölümünden önce gerçekleştirdiği son büyük kayıtlardan "Aura"nın kadrosunda yer alır. Kadın müzisyen olarak Miles`ın gruplarında çalmış tek müzisyendir. Bunu, bir anlamda albümdeki müziklerin bestecisi Palle Mikkelborg sayesinde gerçekleştirmiştir. Miles, grubunda Marilyn Mazur`un yer almasından son derece hoşnuttur. Palle Mikkelborg, Miles`ın hayatında çok önemli yere sahip olan besteci, aranjör ve orkestra şefi Gil Evans`tan aldığı ilhamla "Aura"yı 10 bölümlü tek bir beste olarak hazırlar. Albümde Miles`a eşlik eden John McLaughlin ve Niels-Henning Orsted Pedersen ve Mazur`a eşlik eden orkestrada çok sayıda Danimarkalı müzisyen de yer almıştır.

* * *

Aradan geçen 30 yıl içinde Marilyn Mazur incelikle örülmüş bir kişisel müzik kariyerine imza attı. Özellikle yayınladığı albümler bu özellikli kariyerin seçkin ürünleri oldu hep. Geçen sene Josephine Cronholm`lü bir vokal albümü yayınlayan Mazur albümde kendisi de perküsyonuna ek olarak hem vokaliyle hem piyanosuyla yer aldı. Bu albümden iki sene önce de yine Cronholm`lü "Celestial Circle" ve aynı yıl içinde bir diğer albümü "Tangled Temptations & The Magic Box"ı yayınlayan Mazur özellikle adı geçen son albümdeki perküsyon performanslarıyla gerçekten çok dikkat çekmişti ama Türkiye`de biz Marilyn Mazur`u 2008 yılı Jan Garbarek`li albümü "Elixir"le daha çok hatırlarız tabii bir de iki ya da üç yıl önceki İstanbul Caz Festivali`nde Dhafer Youssef konserindeki performansıyla. Aslında konser nefes kesiciydi ama Mazur o konserde yaz gecesi Arkeoloji Müzesi`inin büyüleyici bahçesinde izleyicinin gönlünde özel bir yer edinmeyi başarmıştı.

Şimdi, Marilyn Mazur özel bir proje için yeniden İstanbul`a geliyor…

21 Nisan akşamı Akbank Sanat sahnesinde izleyeceğimiz Mazur bu yıl bastığı 60. yaşını dünya üzerinde özel bir turneye dönüştürdüğü 60 özel konserle kutluyor Bu 60 konserin ayaklarından biri de Akbank Sanat`ta izleyeceğimiz konseri olacak. Konserde, son yıllarda nerdeyse her albümde yanında olan vokalist Josephine Cronholm`de olacak. Ayrıca gitarist Krister Jonsson`da üçlünün bir diğer ismi olacak.

* * *

Danimarka ve İsveç`te aldığı ödüller ve büyüleyici sesiyle Cassandra Wilson ve Dianne Reeves gibi isimlerle mukayese edilen Cronholm`un 2010 yılında "Songs of Falling Feather" albümü yayınlandı. Malmö`nün saygın gitaristi Krister Jonsson ise Mazur`un yanında Miroslav Vitous, Dave Liebman, Rigmor Gustavsson gibi isimlerle kayıtlar yapıyor.

* * *

Yukarda bahsettiğimiz son konserin tadı damağımızda kalmıştı, şimdi hasreti sona erdirme zamanı. Bu önemli konserin biletleri son baktığımızda tükenmişti ama ümidinizi kaybetmeyin ve mutlaka son dakika da olsa sorun, Mazur`u izlemenin tüm çabalarınıza değeceğine emin olabilirsiniz.

Cazkolik.com / 14 Nisan 2015, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.