Caz şehre geri dönüyor... 31. Akbank Caz Festivali başlıyor

Caz şehre geri dönüyor... 31. Akbank Caz Festivali başlıyor

İstanbul'un ayrılmaz parçası Akbank Caz Festivali bu yıl 31. kez gerçekleşecek.

 

Pandemi nedeniyle geçen sene tüm dünyada eve kapanma dönemi oldu ama bu yıl caz yeniden şehre geri dönüyor.

 

31. Akbank Caz Festivali Türkiye caz sahnesinin renkli yüzünü festival dinleyicisiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

 

Festival bu sene bir ilk olarak Galataport'un şehre yeniden kazandırdığı tarihi Paket Postanesi'ndeki konserle başlayarak sürpriz yapacak. Ayrıca festival, bu yıl mekân repertuvarına yeni açılan Müze Gazhane ile Swisssotel Sultan Park'ı da dahil ediyor.

 

Bugüne kadar 5 binin üzerinden uluslararası ve Türk caz sanatçısını dinleyiciyle buluşturan festival geçen sene yayınladığı arşivlik değere sahip "Dün Bugün Yarın" albümüyle farklı bir kalıcı esere imza atmıştı.

 

Festivale ve konserlere dair daha ayrıntılı konuları yayınlanacak diğer haberlere bırakmak üzere programı aşağıda paylaşıyoruz.

 


 

 

31. Akbank Caz Festivali Programı

 

 

Elif Çağlar Quartet feat. Defjen Daf Ensemble

 

 

GALATAPORT İSTANBUL PAKET POSTANESİ 
01 Ekim Cuma, 20:30

 

Hayranlık uyandıran vokali ve yüksek enerjili sahne performansıyla caz dünyasının özgün isimlerinden Elif Çağlar, Akbank Caz Festivali için Defjen Daf Ensemble ile özel bir proje hazırladı. Elif Çağlar’ın caz ile başka türleri harmanlayan şarkıları ve sürpriz yorumları, Defjen Daf Ensemble’ın dokunuşuyla yeni bir ses bulacak. Tarık Aslan’ın funk, caz ve dünya müziğini repertuvarında birleştiren topluluğu Defjen, şimdiye kadar Snarky Puppy’den Sezen Aksu’ya birçok önemli isimle birlikte sahne aldı. Doğu ve Batı müziklerinin geniş tını aralığında bir yolculuğa çıkacağımız bu konserde, sahneden sihirli sesler yükselecek.

 

Elif Çağlar: Vokal
Bilal Karaman: Gitar
Volkan Hürsever: Akustik bas
Turgut Alp Bekoğlu: Davul 
Konuk Sanatçı: Defjen Daf Ensemble

 


 

 

Kamufle Lara Di Lara

 

 

MÜZE GAZHANE
02 Ekim Cumartesi, 20:30

 

2000’lerin ortalarından bu yana, solo üretimleri ve iş birlikleriyle Türkiye hip-hop sahnesinin lokomotif isimlerinden olan Kamufle ve 123 projesiyle yaptığı albümlerin ardından Lara Di Lara adıyla solo kariyerine odaklanan Dilara Sakpınar, 2021’de beş şarkılık “Denge” EP’sini yayımladı. Trip-hop, lo-fi, hip-hop türlerinin kesişim noktasında bulunan ve hikâye anlatıcılığını ön planda tutan albüm, farklı tarzlara sahip iki müzisyeni ortak hislerde buluşturdu. Albümlerinin adındaki dengeyi müziklerine ve sahne performanslarına taşıyan ikili, sizi Akbank Caz Festivali sahnesinde türlerin birbiri içinde eridiği bir geceye davet ediyor.

 


 

 

Ediz Hafızoğlu “Nazdrave” feat. Ceylan Ertem

 

 

MÜZE GAZHANE
03 Ekim Pazar, 17:00

 

Türkiye caz sahnesinin en başarılı davulcularından biri olarak kabul edilen Ediz Hafızoğlu, cazdan rock’a, metalden deneysele ve Balkan müziğine uzanan farklı stillerde, etkileyici çalışmalara imza atıyor. Büyük ilgi gören ilk albümü “Nazdrave”den dört yıl sonra, 2018 Mart’ında, ikinci stüdyo albümü “13”ü Lin Records etiketiyle yayımladı. 13 parçadan oluşan albüm, 13 sayısının gücüne atıfta bulunuyor. Eylül 2019’da son EP’si “Üç Türkü”yü yayımlayan ve içinde bulunduğumuz anı yaşamanın gücüne inanan Hafızoğlu, müziği aracılığıyla geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurmayı amaçlayarak, sizleri 31. Akbank Caz Festivali’nde müzik yolculuğuna davet ediyor.

 

Ceylan Ertem: Vokal
Bidar: Vokal
Barış Doğukan Yazıcı: Trompet
Engin Recepoğulları: Tenor saksafon
Cenk Erdoğan: Gitar
Adem Gülşen: Tuşlu çalgılar
Orhan Deniz: Bas gitar
Ediz Hafızoğlu: Davul

 


 

 

Ramazan Sesler "Babadan Oğula Bir Gırnata Efsanesi" feat. Anıl Şallıel Kaan Bıyıkoğlu

 

 

SWISSOTEL SULTAN PARK
05 Ekim Salı, 20:30

 

Sesler ailesinde müzik, bir aile mirası. Üç kuşaklık bir geleneği sürdüren Ramazan Sesler, “Klarnetin Coltrane’i” olarak bilinen babası Selim Sesler’in yanında yetişti; onunla birlikte yurt içinde ve dışında birçok konserde yer aldı. “Babadan Oğula Bir Gırnata Efsanesi” başlıklı sahne performanslarında, ince makamlardan Trakya-Balkan ritimlerine uzanan geniş repertuvarıyla enstrümanının tüm yönlerini ortaya koyan Sesler, ilk albümü “Babadan Oğula”yı 2016’da yayımladı. “Babadan Oğula Bir Gırnata Efsanesi” projesi, Akbank Caz Festivali için caz müzisyenlerinin de katılımıyla, Türk ve batı çalgılarının bir araya geldiği bir kadro ile 31. Akbank Caz sahnesinde sizleri bekliyor. Saksafonda Anıl Şallıel ve piyanoda Kaan Bıyıkoğlu’nun sahneye konuk olacağı bu özel geceye davetlisiniz.

 

Ramazan Sesler: Klarnet
Anıl Şallıel: Saksafon
Kaan Bıyıkoğlu: Piyano
Emre Türkmen: Bas gitar
Bülent Sesler: Kanun
Yaşar Akpençe: Perküsyon
Volkan Çanakkaleli: Perküsyon

 


 

 

Cenk Erdoğan “OttoJazz” Ensemble  

 

 

SWISSOTEL SULTAN PARK
06 Ekim Çarşamba, 20:30

 

31. Akbank Caz Festivali’nde özel bir projeyle buluşmaya hazırlandığımız Cenk Erdoğan, kendi adını taşıyan trio’suyla Türkiye’de ve yurt dışında birçok konser verdi. Bu defa yanına neyzen Muhammed Ceylan ve kemençeci Emre Erdal’ı alarak, dinleyiciyi Tanburi Cemil Bey’den Anadolu’nun derinliklerine uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Türk makam müziği eserlerinin caz düzenlemeleriyle çalınacağı, Cenk Erdoğan bestelerinin de aynı yaklaşımla seslendirileceği bu heyecan verici etkinliğe davetlisiniz.

 

Cenk Erdoğan: Perdesiz gitar
Baran Say: Kontrbas
Ekin Cengizkan: Davul
Muhammed Ceylan: Ney
Emre Erdal: Kemençe

 


 

 

İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions Arto Tunçboyacıyan

 

 

ZORLU PSM, TURKCELL PLATINUM SAHNESİ
07 Ekim Perşembe, 20:30

 

İlhan Erşahin’in Wax Poetic, Love Trio, Nublu Orchestra, I Led 3 Lives gibi projelerinden farklı olarak, birlikte çalabileceği bir session grubu olarak 2005’te İstanbul’da kurduğu İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, müzisyenin bu şehirle olan ilişkisini en taze şekliyle yansıtıyor. Grup, 2010’da yayımladığı ilk albümden bu yana doğulu ve batılı sesleri, tür sınırlarına bağlı kalmaksızın, kendine özgü bir sound ile birleştiriyor. 2020’de çıkan beşinci stüdyo albümü “Bir Zamanlar Şimdi”, isimlerini Anadolu ve Mezopotamya medeniyetlerinden alan parçalarla dinleyiciyi tarih ötesi bir zaman-mekân yolculuğuna çıkarıyor. İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, albümün ilk canlı performanslarından biri için 31. Akbank Caz Festivali’nde olacak. Grup bu özel konserde, Türkiye’de ve yurt dışında yaptığı çalışmalarla adını müzik tarihine yazdıran usta müzisyen Arto Tunçboyacıyan ile birlikte sahne alacak.

 

İlhan Erşahin: Tenor saksafon
Alp Ersönmez: Bas gitar
Turgut Alp Bekoğlu: Davul
İzzet Kızıl: Perküsyon
Konuk Sanatçı: Arto Tunçboyacıyan

 


 

 

Okay Temiz Oriental Wind

 

 

ZORLU PSM, TURKCELL PLATINUM SAHNESİ
08 Ekim Cuma, 20:30

 

Türkiye’nin ve dünyanın sayılı perküsyon ustalarından Okay Temiz, 60’lardan bu yana doğu müziğini cazla bir araya getiren projeleri, albümleri, Kuledibi’nde hayata geçirdiği vurmalı çalgılar okulu ve dümbuka, magic pyramid, su telefonu gibi kendi geliştirdiği enstrümanlarla eşine az rastlanır bir üretkenlik ortaya koyuyor. 70’lerin başında Stockholm’de, İskandinavya ve Avrupa’nın önde gelen caz müzisyenleriyle kurduğu Okay Temiz Oriental Wind topluluğuyla dünyanın birçok yerinde sahne alan sanatçı, 1998 yılında Türkiye’ye döndükten sonra topluluğu Türkiye’de bulunan müzisyenlerle yeniden oluşturdu. Okay Temiz Oriental Wind’in henüz “dünya müziği”nin adı konmamışken başlayan yolculuğu, sayısız performansın ardından 31. Akbank Caz Festivali sahnesine taşıyor.

 

Okay Temiz: Davul, perküsyon
Ahmet Özden: Zurna
Aydın Borucu: Trompet
Ömür Küçükler: Klarnet
Çağdaş Oruç: Saksafon
Yahya Dai: Elektrik saksafon
Tom Temiz: Klavye
Ozan Musluoğlu: Bas gitar
Bünyamin Olguncan: Darbuka
İbrahim Şıra: Kanun

 


 

 

Baki Duyarlar “JazzArk Project” feat. Şennur Dinleyen Tolga Karaslan

 

 

ZORLU PSM, TURKCELL PLATINUM SAHNESİ
09 Ekim Cumartesi, 20:30

 

Piyanist ve besteci Baki Duyarlar, “JazzArk Project” ile eski Türk usulleri ve makamlarını cazın modern tınılarıyla buluşturuyor; eski medeniyetlerin müziğini günümüz şartları ile güncelliyor. Akustik piyano, kontrbas ve Türk vurmalı çalgılarından oluşan bu sıra dışı trio, Avrupa müziğinin genişlik duygusu ile Akdeniz sıcaklığının coşkusunu aynı potada eritmeyi hedefliyor. JazzArk Project Akbank Caz Festivali’ndeki performansında iki özel konuğu, Şennur Dinleyen ve Tolga Karaslan’ı ağırlayacak.

 

Baki Duyarlar: Piyano
Mehmet Akatay: Vurmalı çalgılar
Umut Sel: Kontrbas
Şennur Dinleyen: Vokal
Tolga Karaslan: Ud

 


 

 

Oğuz Büyükberber Trio

 

 

BABYLON
02 Ekim Cumartesi, 20:30

 

Yirmi yıldır Amsterdam’da yaşayan klarnet sanatçısı ve besteci Oğuz Büyükberber, çağdaş kompozisyon, caz ve Türk müziği unsurlarını kaynaştırdığı stili ile tanınır. İçlerinde ECM ve Blue Note gibi önde gelen plak şirketlerinden albümlerin de bulunduğu 50’nin üzerinde albümde yer alan Büyükberber, dünyanın birçok yerinde konserler verdi, uluslarası üne sahip orkestralara besteler yazdı, elektro-akustik ve görsel-işitsel performanslar düzenledi. Kendi geliştirdiği doğaçlama yöntemlerini bir metod kitabı olarak yayımlayan sanatçı ile Akbank Caz Festivali sahnesinde bir buluşmaya davetlisiniz.

 

Oğuz Büyükberber: Bas Klarnet, electronics
Tolga Tüzün: Piyano, electronics
Can Kozlu: Davul, perküsyon 
Derya Türkan: Kemençe
Apostolos Sideris: Kontrbas

 


 

 

Mehmet Uluğ Gecesi: Selen Gülün “Kadınlar Matinesi” feat. Çağıl Kaya, Özge Fışkın ve Jülide Özçelik

 

 

BABYLON
10 Ekim Pazar, 20:30

 

Besteci, piyanist, şarkı yazarı, vokalist ve eğitimci Selen Gülün, “Kadınlar Matinesi” projesini, 2013’te kaybettiğimiz Mehmet Uluğ anısına düzenlenecek gecede, 31. Akbank Caz Festivali sahnesine taşıyor. “Kadınlar Matinesi” fikri, 2011’de ortaya çıktı. Selen Gülün’ün, Donne in Musica Vakfı’nın daveti üzerine Türkiye’den kadın müzisyenlerin son dönem işlerinden derlediği seçki, Roma Donne in Jazz festivalinde İtalyan müzisyenlerle birlikte seslendirildi. Yıllar içinde olgunlaşan proje, 2017’de aynı adlı albümle dinleyiciyle buluştu. Türkiye’de sanatsal formlardan uzaklaşmadan, popüler çizginin dışında kalarak kendi müziğini yazıp çalan, kaydeden, yayımlayan kadın şarkı yazarı ve bestecilerin görünürlüğünü artırmayı amaçlayan “Kadınlar Matinesi”, şimdiye kadar 33 kadın besteci ve şarkı yazarını ağırladı. Akbank Caz Festivali’ndeki bu özel gecede Selen Gülün ve sahneyi paylaştığı yol arkadaşları Kamucan Yalçın, Ezgi Daloğlu, Ceyda Köybaşıoğlu ve Monika Bulanda’ya Çağıl Kaya, Jülide Özçelik ve Özge Fışkın eşlik edecek.

 

Selen Gülün: Vokal, piyano, elektrik piyano
Kamucan Yalçın: Klarnet, vokal
Ezgi Daloğlu: Alto saksafon, flüt, vokal
Ceyda Köybaşıoğlu: Bas gitar
Monika Bulanda: Davul, perküsyon
Konuk Sanatçılar: Çağıl Kaya, Jülide Özçelik, Özge Fışkın

 


 

 

Güç Başar Gülle “Synthetic Vision”

 

 

THE BADAU AKASYA
05 Ekim Salı, 21:30

 

Türk müziği, caz ve klasik Batı müziğinin yanı sıra görsel sanatlar ve felsefe disiplinlerindeki birikimini müzik projelerine aktaran Güç Başar Gülle, son projesi “Synthetic Vision” ile 31. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Osmanlı-Türk müziğinin makamsal formundan yola çıkan sanatçı, son projesinde bu müziğin çok boyutlu algılayışını modern ve caz müziğinin zaman ve mekanına taşıyor. Güç Başar Gülle, Osmanlı-Türk müziği ve Ortaçağ estetik algısının dayandığı çok boyutluluğun Synthetic Vision için ilham verici olduğunu belirtip ezbere doğrusal bakışımızı sorgulamak adına araç olmasını diliyor. Modern ve Caz müziğinin zaman ve mekan algısıyla Osmanlı-Türk müziğinin içeriği arasındaki ilişkileri güncelleyerek tarihsel hiçbir olguya mutlak bir değer yüklemeden sadece an'a, müziğe odaklanıyor.

 

Jef Ginasily: Piyano
Cem Aksel: Davul
Batu Şallıel: Saksafon
Apostolos Sideris: Kontrbas
Güç Başar Gülle: Elektrik Gitar
Fatih Ahıskalı: Ud
Serap Çağlayan: Kanun
Ayşegül Aykaç: Vokal

 


 

 

Deniz Taşar JAmZZ Session

 

 

NARDIS JAZZ CLUB
07 Ekim Çarşamba, 21:30

 

Farklı tarzları müziğinde bir araya getiren Deniz Taşar, solo albümleri dahil birçok projeyle Türkiye’de ve yurt dışında sahne aldı; aralarında Michael League ve Soweto Kinch’in de bulunduğu yerli ve yabancı sanatçılarla iş birlikleri yaptı. Çalışmalarını görsel sanatlar alanına da taşıyan müzisyen, video serilerinden podcast’lere kadar birçok mecrada müzik odaklı içerikler üretiyor. İkinci solo albümü “Pişman Olunmayan Dünler”i Şubat 2021’de yayımlayan Deniz Taşar’a, 31. Akbank Caz Festivali’nde vereceği konserde, 2013 yılında “En İyi Yorum” ödülü aldığı JAmZZ yarışmasının 2020 kazananları Yunus Belgin ve Atılgan Nalıncıoğlu eşlik edecek. Konukların katılımıyla bir jam session’ın da gerçekleşeceği bu geceyi kaçırmayın.

 

Deniz Taşar: Vokal
Adem Gülşen: Piyano, tuşlu çalgılar
Barış Doğukan Yazıcı: Trompet
Orhan Deniz: Bas gitar
Fırtına Kıral: Davul

 


 

 

Kaan Çelen “Na-Zi-Le”

 

 

BOVA
07 Ekim Perşembe, 21:00

 

Davul yolculuğuna 17 yaşında, Ediz Hafızoğlu’ndan aldığı derslerle başlayan Kaan Çelen, müzik eğitimi süresince Ferit Odman ve Cem Aksel ile çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi’nin 2015 yılında düzenlediği New York Jazz Workshop’u ve İzmir Avrupa Jazz Workshop’larına katılan müzisyen, cazın yanı sıra Türk Sanat Müziği Orkestrası ile Türk müziği alanında da çalışmalar yaptı. Sol kolunu kullanamayan ve 15 yaşında fizyoterapistinin tavsiyesiyle müziğe yönelen Kaan Çelen, annesinin adını verdiği ilk albümü “NA-Zİ-LE”yi  2020’de dinleyiciyle buluşturdu. Çelen’e albümde eşlik eden Tolga Bilgin, Tamer Temel, Ercüment Orkut ve Volkan Topakoğlu, Akbank Caz Festivali’ndeki bu özel performansta da sanatçıyla birlikte sahnede olacak. Konserde Kaan Çelen’in albüm parçalarının yanı sıra, kendisi için özel olan caz standartlarına da yer verilecek.

 

Kaan Çelen: Davul 
Tolga Bilgin: Trompet
Tamer Temel: Saksafon
Ercüment Orkut: Piyano 
Volkan Topakoğlu: Kontrbas

 


 

 

Mousikē DJ Set

 

CALLLINGHOUSE
10 Ekim Pazar, 17:00

 

Yolculuğuna Antik Yunan’daki müzikal devrimden ilham alan İstanbul merkezli bir parti serisi olarak başlayan Mousikē, içinde çok çeşitli renkler ve tatlar barındıran bir topluluğa dönüştü. Dünyanın her yerinde, insanları müzik etrafında birleştiren etkinliklere imza atan Mousikē’nin geceleri, yeni yetenekleri keşfetmek için birebir. callinghouse’da gerçekleşecek performansta Mousikē’ye yeni medya sanatçısı /da’nın görselleri eşlik edecek. Sadece partilerle değil, Mousikē Records plak şirketi ile de yeni cevherleri dinleyiciyle buluşturma misyonunu üstlenen oluşum, müziğin büyüsüne kapılan herkesi kendisine katılmaya davet ediyor.

 


 

 

Da Poet Barış Demirel

 

 

CALLLINGHOUSE
10 Ekim Pazar, 19:00

 

Akbank Caz Festivali, yıllardır birlikte üreten iki ismi ağırlıyor. Türkiye hip-hop dünyasının yakından tanıdığı beatmaker, prodüktör ve MC Da Poet ile yer aldığı farklı projelerin yanı sıra solo çalışmalarıyla da adından söz ettiren trompet sanatçısı Barış Demirel, callinghouse’da dinleyiciyle buluşacak. 2020’de birlikte kaydettikleri ilk EP DPBD’yi yayımlayan Da Poet ve Barış Demirel, şimdiye kadar sayısız prodüksiyonda beraber çalıştı. İki müzisyenin hip-hop, rap, funk, lo-fi, Anadolu-saykedelik ve dub gibi tarzlara dokunan performansı, kendi dinledikleri ve bugüne kadar ürettiklerinin bir karışımı.

 


 

 

 

Flapper Swing Band

 

 

BİZİM TEPE CAZLI BRUNCH 
03 Ekim Pazar, 11:00 - 14:00

 

Fransız caz sanatçısı Django Reinhardt ve New Orleans kökenli Sidney Bechet’nin adımlarını takip eden akustik gypsy caz grubu Flapper Swing, yüksek enerjili performansını Akbank Caz Festivali’ne taşıyor. Manouche gitarlar, kontrbas, klarnet ve vokalden oluşan grubun repertuvarında Django Reinhardt besteleri ve 1920-30’ların caz standartları yer alıyor. Bir Akbank Caz Festivali klasiği olan Cazlı Brunch kapsamında Bizim Tepe ’de sahne alacak Flapper Swing ile 1930’ların eşsiz atmosferini yaşamaya davetlisiniz.

 

Nevin Hetmanek: Vokal
Erhan Erbelger: Gitar
Tamer Temel: Klarnet
Tomas Hetmanek: Gitar
Volkan Topakoğlu: Kontrbas

 

Cazkolik.com / 08 Eylül 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.