Adalar'a caz çok yakıştı

Adalar'a caz çok yakıştı

İBB Kültür Dairesi Başkanlığı'nın düzenlediği "Adalar'da Caz" konserleri haberi Cazkolik'te çok kısa zamanda okunma rekoru kıracak kadar yoğun ilgi gördü. Bu ilgiyi İBB'nin düzenlediği etkinliklere olan merak kadar İstanbul'un gözdeleri Prens Adaları'nda açık havada caz dinleyecek olmanın memnuniyeti de cazseveri heyecanlandırdı. Adalar'da Caz konserleri bugün itibariyle başlıyor, ayrıntılı programı bu linkten öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Dün gece Büyükada Anadolu Klübü'nde Adalar'da Caz konserlerinin basın daveti ve İmer Demirer Quartet konseri vardı

 

 

Adalar, İstanbul'un en sevilen yerlerinden olsa da şehrin keşmekeşinden uzak durmayı başarmıştır. Bu cazip sadeliğini artan nüfusa, yoğun göçe ve son yıllarda bilhassa yaz ayları gördüğü korkutucu ilgiye rağmen kısmen korumayı başardı. Ada sakinleri de adalarını bu sakinlik içinde tutmak istiyor ve isterken de klasik ve caz gibi müziklerin açık havada adaların doğal sesleri arasına karışmasını özellikle önemsiyor. Bunu dün akşam Cazkolik'ten sevgili Salim Zaimoğlu'nun tanıştırdığı Adalar Kültür Derneği'nin yönetim Kurulu Başkanı Özer Kangür Bey ile konuşurken de farkettim. Her yaz Adalar Kültür Derneği olarak çok sayıda kültürel etkinlik ve konserle Adaların yüzlerce yıllık kültürel genetiğine katkıda bulunuyorlar.

 

 

İBB Kültür Dairesi Başkanı Tolga Volkan Aslan

 

Günün en güzel saatleri, gündüzün usul usul geceye döndüğü anlarda İBB Kültür Dairesi Başkanı sayın Tolga Volkan Aslan çok kısa bir konuşma yaptı, sahneyi bir an önce sanatçılara bırakmak istediğinin altını özellikle çizdi. Nitekim, İmer Demirer ve arkadaşları, piyanoda Can Çankaya, kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Berke Özgümüş, batan güneşin Ahmet Haşim'in şiirlerini hatırlatan son kıpırtıları eşliğinde müziğe başladılar.

 

O an sadece fotoğraf ve müzik olarak değil, bir bütün olarak çok güzel bir an idi. Adalar'da Caz tam da 'o an' başlamıştı. İmer'in trompetinden yayılan "Caravan" sanki sadece İmer'e has bir tona sahipti. Şehrin ve adaların sükûnetini özleyenlere has bir trompet idi.

 

Ve ayrıca, İmer Demirer için önce sevgili eşi Ayşe Gencer Demirer ve kısa süre sonra da kayınpederi İlham Gencer'i kaybetmenin acısını yaşayan trompetin büyük ustası Duke Ellington'ın "Caravan"ını sevdiklerini anarak çaldı. Arkadaşımız Sedal Antay'ın dün akşamki performanstan kısa bir ânı kaydetmesi (en altta izleyebilirsiniz) güzel bir hatıra oldu.

 

 

(Soldan sağa) Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik, İmer Demirer, Kağan Yıldız, Can Çankaya, Berke Özgümüş

 

 

Adalar'da Caz İstanbul'un seslerine karışan en güzel sesler olacak

 

 

Konserler sadece Adalar'ın meydanlarında değil, iskelelerden kalkan vapurlardan itibaren çalmaya başlayacak. Adaya gitme ritüelinin zevkli bir parçası olan vapurla ada yolculuğu martı seslerine eşlik eden cazla ayrı bir güzellik kazanacak. Organizasyonu yapanların bu detaya önem vermesi kıymetli ve adaya ayak basmanın ardından konserler kâh ada sokaklarına dağılanlara, kâh konseri sahneye yakın izleyenlere ayrı ayrı keyif verecek.

 

 

Fotoğraflar ve Video: Sedal Antay

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 08 Haziran 2023, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.