Aralık kapının ardındaki dağınık yatak

Aralık kapının ardındaki dağınık yatak

 

Gerçek bir stil ustası

 

 

Caz tarihinin yaşayan efsanesi Archie Shepp gerçek bir stil ustasıdır. Tenor saksofonun dev ismi 24 yıl önce blues ve balad albümü "True Blue"yu yayınlamıştı.

 

Piyanoda John Hicks, kontrbasta George Mraz ve davulda Billy Drummond'dan oluşan enfes dörtlü saksofon devinin stilistik anlatımlarını mükemmel şekilde destekliyordu.

 

Archie Shepp caz tarihinde ana akımdan avangarda farklı dalgaların içinde karakteristik tenor sesini korumuş bir sanatçıdır.

 

86 yaşındaki sanatçı John Coltrane gibi devlerden el alarak ün kazandı. Altmışların free jazz döneminin belirgin isimlerinden biri olan Shepp bir yandan ana akım caz çalmayı ihmal etmedi, hatta, bugüne doğru gelen yıllarda çalmayı daha fazla tercih ettiği de söylenebilir. Nitekim 1999 tarihli bu albümü tam bir yıldız solist albümüdür.

 

Coltrane'in "Lonnie's Lament" klasiğiyle başlayan albümün her parçasında cümleleri kendi stilinde parçalara bölen Shepp'in anlatımdaki/üflemedeki benzersiz farkı onu hem eski ustalara yakın kılıyor, hem günüzümün genç isimlerinden bariz ustalık farkını ortaya çıkarıyor.

 

Bu albüm, iyi bir cazseverin sık sık elinin gideceği albümler arasında olabilir ve insan hayatının her anına cevap verecek derin bir artistliğe sahiptir.

 

Albüm: True Blue
Sanatçı: Archie Shepp
Müzisyenler:
Archie Shepp: Tenor Saksofon
John Hicks: Piyano
George Mraz: Kontrbas
Billy Drummond: Davul
Venus Records, 1 Ocak 1999

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 26 aralık 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.