Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında piyanonun ustalarıyla genç yeteneklerini sahnesinde buluşturuyor.

Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında piyanonun ustalarıyla genç yeteneklerini sahnesinde buluşturuyor.

Dinlediğiniz müzik Akbank Sanat Piyano Günleri`nin açılış konserini verecek olan Denis Kozukhin`in Kraliçe Elisabeth Piyano Yarışması`nda seslendirdiği eser olan "Concerto No. 2 in G minor, Op. 16 : III. Intermezzo: Allegro Moderato"dur.


Sezon boyu sahnesinde düzenlediği konserlerde caz kadar klasik müziğin önemli müzisyenlerine yer veren Akbank Sanat, yeni bir projeyle dev müzisyenleri sanatseverlerle buluşturuyor. Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında dünyaca ünlü piyano ustaları ve piyanonun genç yetenekleri 17-30 Kasım tarihleri arasında piyano resitali için biraraya geliyor.

Açılış Konseri Kraliçe Elisabeth Ödüllü Kozukhin’den...

Akbank Sanat Piyano Günleri, 17 Kasım 2011 Perşembe günü müzik otoriteleri tarafından kendi kuşağının en büyük yeteneklerinden biri olarak tanımlanan, duyarlı müzikalitesi ve üstün performanslarıyla beğeni toplayan Denis Kozhukhin’in konseri ile başlayacak. Madrid’teki Reina Sofya Konservatuarı’nın en iyi öğrencisi seçilerek ödülünü İspanya kraliçesinden alan Kozhukhin, 2010 yılında Brüksel’de yapılan prestijli Kraliçe Elisabeth Yarışması’nda birincilik kazandı. Piyano alanında kendi kuşağının en büyük  yeteneklerinden biri olarak gösterilen Kozhukhin, Radovan Vlatkovic, Dora Schwarzberg, Alisa Weilerstein, Jacob Koranyi, Alissa Margulis gibi sanatçılarla birlikte performans sergiledi.
 
Piyanonun en yetenekli isimlerini sanatseverlerle buluşturacak etkinlik kapsamında, yedi yaşındayken Franz Liszt Müzik Akademisi’nin “Özel Yetenekli Çocuklar Sınıfı”na kabul edilerek adım attığı müzik yaşamında uluslararası övgülerle kendinden sözettiren Macar piyanist Adrienne Hauser, 19 Kasım 2011 Cumartesi günü konser verecek.
 
Dinleyicilerinin dahiyane piyanist olarak tanımladığı piyanonun şairi İspanyol piyanist Javier Perianes, 22 Kasım 2011 Salı günü Akbank Sanat Piyano Günleri’nde ödüllü bestelerini seslendirecek. 42. Uluslararası Premio Jaén de Piyano Yarışması’ndaki Birincilik Ödülü ve Altın Madalya; 8. Uluslararası Fundación Jacinto e Inocencio Guerrero Piyano Yarışması’ndaki Birincilik Ödülü ve Lizbon’daki 14. Uluslararası Vianna da Motta Yarışması’nda elde ettiği ödül ünlü piyanistin sayısız ödüllerinin sadece birkaçını oluşturuyor.
 
Klasik müziğin başyapıtlarını yorumladığı eserleriyle uluslararası ödüllere sahip olan ünlü Rus piyanist Nikolai Demidenko, 24 Kasım 2011, Perşembe günü Akbank Sanat Piyano Günleri’nde repertuvarından seçkin eserleri sunacak. Nikolai Demidenko, 2008 sonbaharında 24 Prelüdün ilk kaydını içeren yeni Chopin albümüyle müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan MIDEM 2010 Chopin Özel Ödülü`ne layık görüldü.

Aydın Esen Akbank sanat Piyano Günleri`nde...

Akbank Sanat Piyano Günleri, 29 Kasım 2011 Salı günü Chick Corea tarafından dünyanın en iyi piyanisti olarak gösterilen Aydın Esen’in konseriyle sona erecek. Bestecilik, tuşlu çalgılar ve elektronik müzik dallarında pek çok ödül kazanan Esen’in kazandığı en önemli ödüller arasında 1989 yılında Uluslararası Paris Piyano Yarışması’nın birinciliği yer alıyor. Olağanüstü yeteneklerini modern müziğin yenilikçi dünyasında sınırsızca sergileyen Aydın Esen, seçkin bestelerini müzikseverlerle paylaşacak.

Cazkolik.com / 11 Kasım 2011, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.