Alanında bir efsane isim olan Butch Morris ve Nublu orkestrası 29 - 30 Nisan geceleri Cemal reşit Rey salonunda.

Alanında bir efsane isim olan Butch Morris ve Nublu orkestrası 29 - 30 Nisan geceleri Cemal reşit Rey salonunda.

Müziğin bir kitap gibi okunabileceği fikrini ortaya atan ve “Benim için sanat, hayal gücünün hayatıdır” diyen dünyaca ünlü şef ve besteci Lawrence “Butch” Morris 29 – 30 Nisan’da, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Nublu İstanbul Orkestrası”nı yönetecek.

Lawrence "Butch" Morris yönetiminde ilk kez bir araya gelecek olan “Nublu İstanbul Orkestrası”nda heyecan verici unsur, İlhan Erşahin, İmer Demirer, Sarp Maden Ozan Musluoğlu, Selen Gülün gibi Türk cazının önemli isimlerinin Eddie Henderson, Juini Booth, Nasheet Waits gibi özel konuklarla ve sürpriz isimlerle sahne alacak olması. Tekrarı mümkün olmayan bu müzik şölenini kaçırmayın!

İstanbul`da ki değişimin hızı gerçekten inanılmaz...

1998 den 2001’e kadar İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders veren Morris, konser öncesi yaptığı açıklamada “İstanbul beni her zaman şaşırtıyor. Burada bazı şeyler çok hızlı değişiyor ve bu kadar kısa süredeki değişim gerçekten inanılmaz” diyor.

"Türkiye`de caza bakışta sıkıntılar var"

Müziğin kategorilere ayrılmasına kesinlikle karşı olduğunu söyleyen Morris caz müziği ile ilgili yöneltilen soru üzerine “Dünyada cazın var olma sorunu var, çünkü müzisyenler cazın farklı fikirlerin bir araya geldiğini unutuyorlar. Caz yapan insanlar bu fikirleri nasıl bir araya getirecekleri konusunda sorunlar yaşıyor” dedi. Morris ayrıca, Türkiye’de caza bakışta sıkıntılar olduğunu vurgulayarak “Nota yazımı ve doğaçlama arasında neler yapılabilir, ikisi arasında iletişim nasıl sağlanır bunun çözülmesi lazım ve ben bunun yanıtı için buradayım” dedi.

Morris usülü idare metodu

Teorisyen, besteci ve şef, Butch Morris yirmi yılı aşkın süredir 22 ülkede, 62 şehirde 5000`den fazla müzisyenle çalıştı. 1976`da ilk geldiği New York`ta besteci ve saksofoncu David Murray ile çalışmaya başlayan Morris, o dönem bestecilerin yanı sıra pek çok görsel sanatçı, rejisör ve tiyatro yönetmeni ile çalıştı ve tamamen kendine özgü bir orkestra idare metodu geliştirdi. Güncel sanatlar ve modern kültürde özel bir yeri olan Morris, müziğin bestelenme ve sunum şeklinin enstrümantal olarak yeniden yorumlanması adına yeni yollar önerdi.

Bizzat kendisi şöyle özetliyor "1968`de müziğin bir kitap gibi okunabileceği fikrini ortaya attım. Hiç bilmediğiniz, okumadığınız bir kitabı alıp rastgele bir sayfa çevirip okumaya başladığınızı düşünün, belki ilginizi çekecek bir bölüme ya da hikayenin en can alıcı yerine denk gelirsiniz; bir sonraki sayfaya geçersiniz, ve ilginizi çeken başka bir şey bulursunuz, belki bir karakter tasviri. Kitabı alırsanız tamamını okuyabilirsiniz. Benim için sanat, hayal gücünün hayatıdır. Bir resimde bir detay yakalarsam, o detay benim için bütün resme dönüşür. Tüm bunlardan hareketle kendime şunu sordum: Yazdığım tüm bu müzikleri nasıl daha esnek/uyumlu hale getirebilirim? Tarih bize gösteriyor ki bir kere kaleme alınırsa aynen öyle gider. O zaman ben de aynı kitap ve resim örneğindeki gibi bazı bestelerimin partisyonlarını aldım ve bazı alanları izole ettim; sonra her alanı doğaçlama ile geliştirdim. Doğaçlama kelimesini pek sevmesem de kullanmaktan çekinmiyorum çünkü bence doğaçlama yapan kişi aynı zamanda sezen kişidir. O yüzden parçayı "oluşturma" kısmını müzisyene bırakıp ben doğaçlama sırasında ortaya çıkan fikirlerin hangilerine yüklenmeleri gerektiğini, hangi bölümün daha uzun tutulmasını, kurdukları bir cümlenin rengini, dinamiğini ya da temposunu değiştirmelerini söyleyen ifadeler buldum. Fikirleri sahnede müzisyenlerden alıyorum. Ama parçayı birlikte oluşturuyoruz. Doğal olarak da her konserde tekrarlanamayacak bir tecrübe oluyor."

30.00 ile 60.00 TL arasındaki konser biletlerini CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix’te bulabilirsiniz.

Cazkolik.com / 27 Nisan 2011, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.